Пронизливе ревіння двигунів, круті віражі та трампліни, шалена швидкість, викид адреналіну та жага до перемоги —усе це притаманне швидкісним гонкам на мотоциклі. Через подібні відчуття мотокрос має велику кількість прихильників та уболівальників. Цим видом спорту полюбляють займатися і на Закарпатті.
Нині у складі обласної Федерації мотокросу нараховується 70 діючих спортсменів, які регулярно беруть участь у різних за рівнем змаганнях. Про розвиток мотокросу в області, здобутки закарпатських мотогонщиків — у розмові з крайовим головою Федерації мотокросу Стефаном Газудою.
Стефане Степановичу, яка нинішня ситуація з цим видом спорту в краї?..
— Мотоциклетний спорт в області має давні традиції, які тепер поступово відновлюються. Маємо багато майстрів спорту, чемпіонів Радянського Союзу та України. Свій внесок у розвиток мотоспорту зробили ужгородці Ян Міо, Марія Газуда і нині продовжують це робити Йосип Голубка, Віктор Стегура, які ставали багаторазовими переможцями чемпіонатів України та призерами колишнього СРСР. За останні 5 років збірна області є однією з провідних команд на теренах України, а три роки поспіль команда є переможцем Кубка України та срібним призером чемпіонату України в командному заліку в групі Д (дорослі) у класі мотоциклів з повітряним охолодженням двигуна. Торік четверо наших гонщиків виконали нормативи майстра спорту, а десятеро — стали кандидатами у майстри спорту, 23 закарпатці були переможцями та призерами чемпіонатів і етапів Кубка України з мотоциклетного спорту.
Два тижні тому змаганнями на Кубок області у Виноградові ми розпочали новий сезон. До речі, перегони у Виноградові відбулися після 23-річної перерви завдяки зусиллям ентузіаста, учасника змагань у групі ветеранів Івана Гебеша. У них взяли участь 7 команд краю. А минулої неділі наші мотогонщики достойно виступили у Чернівцях на етапі Кубка України і посіли друге загальнокомандне місце.
У чому, на вашу думку, рецепт успіху наших спортсменів?
— Передусім, у традиціях. Ще з 50-х років у нас були організовані мотоклуби, де відшліфовували свою майстерність багато гонщиків. Після розпаду Радянського Союзу 8 років було не до мотокросу, й область за цей період команди не виставляла. Згодом зареєстрували обласну Федерацію мотокросу і по-новому відновили виступи нашої обласної команди у загальноукраїнських змаганнях. Нині ж цей вид спорту розвивається за рахунок ентузіастів, адже мотоциклетний спорт вимагає чималих фінансових затрат. У такий непростий час очікувалося, що його рівень впаде, але, слава Богу, він продовжує прогресувати. Наші спортсмени за власні кошти купують спорядження, готують мотоцикли, тренуються і їздять на змагання…
Щоб серйозно займатися мотоциклетним спортом, потрібно мати чималий фінансовий ресурс…
— Так, звісно. Мабуть, тому нові спортсмени у переважній більшості – це діти колишніх гонщиків. До прикладу, щоб розпочати займатися цим спортом, потрібен мотоцикл вартістю не менше 2,5 тисячі доларів, майже 500 у.о. — екіпіровка. Тобто лише для початку потрібно до 20 тисяч гривень, не враховуючи витрати на бензин, мастило, комплектуючі деталі, виїзди на змагання. А більшість перегонів відбуваються на Сході та Півдні України це чималі витрати на переїзди. Добре, що частково допомагають спонсори — управління у справах сім’ї, молоді та спорту ОДА, товариство сприяння обороні України.
А які змагання проводяться у нас на Закарпатті?
— Щороку організовуємо 4—5 турнірів змагань національного рівня – чемпіонати та кубки України. Цьогоріч у травні заплановані змагання з кантрі-кросу у Великому Березному та Голубиному. Проведемо два етапи чемпіонату України у Великому Березному та Хусті, а також етап Кубка України в Мукачеві. Окрім того, будемо організовувати інші змагання обласного рівня.
Де займаються закарпатські мотогонщики і чи достатньо трас для занять мотоциклетним видом спорту в нашому регіоні?
— В межах обласного центру маємо дві траси. Одна з них в кінці вулиці Загорської, яка відкрита минулого року завдяки зусиллям місцевого мотоклубу «Загор крос-екстрим». Там уже проходив і етап Кубка України. Ця траса відповідає всім технічним вимогам для проведення подібних змагань. Ще одна невелика траса знаходиться біля приміщення федерації, неподалік автошколи ДОСААФ (поруч з аеропортом), але тут можна проводити лише перегони з суперкросу та вдосконалювати технічні елементи. Також маємо траси в Мукачеві, Хусті, Голубиному, Великому Березному та Виноградові. Загалом, на території області є достатня кількість місць, де можна проводити тренувальні заняття та змагання високого гатунку.
Цікаво, хто найстарший і наймолодший спортсмени, які займаються мотокросом?..
— У класі ветеранів досі бере участь у змаганнях майстер спорту СРСР, багаторазовий чемпіон України 62-річний ужгородець Віктор Кудрявцев. Серед наймолодших – семирічні хустянин Едуард Штефуца та ужгородець Едуард Ерделі.
Кілька слів щодо побажань…
— В першу чергу, збільшити фінансування, якого катастрофічно не вистачає, щоб організувати всі виїзди нашої команди. Спортсменам самостійно доводиться збирати необхідні кошти і виїздити на змагання на власних автомобілях. Також хочемо відкрити ще одну трасу в Сваляві, яка б відповідала рівню міжнародних турнірів.
До яких найближчих змагань готуєтеся?
— Вже завтра плануємо взяти участь в етапі Кубка України західного регіону, який пройде в м. Кисельов (Чернівецька область)