Люди повертаються додому, але те, що їх там зустрічає, просто жахає
У хаті намул, розбита техніка і розламані меблі, на городі – все згнило, врожаю немає. Сьогодні закарпатцям обіцяли розпочати виплату однієї тисячі гривень матеріальної допомоги. Та люди в один голос просять не одноразових виплат, а постійного захисту від стихії. Наразі надійні новозбудовані дамби захищають від великої води лише 32 із 500 населених пунктів регіону.
Постраждалі закарпатці вжахнулися, повернувшись до своїх підтоплених будинків. У кімнатах, як і на городі – товстий шар мулу. 65-річна мешканка селища Тересва Юлина Габорець каже: усе, що було у домівці – знищено. За 40 хвилин вода піднялася майже на два метри. Люди встигли вивести корову. Курей поскладали у ящики і підняли на горище сараю. Взяли документи і втекли.
Юлина Габорець, постраждала: `Водою все перекинуто. Морозильна камера повністю загружена, того разу не перекинула, цього разу перекинула. І все-все, що там у хаті було`.
Уся побутова техніка вийшла з ладу, меблі від води потріскалися, дерев`яні двері та вікна набрякли і тепер не зачиняються. Юлина Габорець каже: підлогу у хаті за останні 10 років міняли вже тричі – після кожної повені. Скільки збитків зазнала родина, ще не підрахували. Зараз навіть сушити речі ніде.
Василь Габорець, постраждалий: `Відкачуємо, весь час приходить і приходить. Цілий день заново можна качати, а вона все приходить. Вже чекаємо, що погода буде і вона пройде вже ця вода`.
Донька пані Юлини бідкається: під водою погнила уся городина. Пропало й чотири тонни заготовленого сіна. Взимку годувати корову й понад тридцять овець буде нічим.
Ганна Габорець, постраждала: `Огірки, помідори, перець, квіти, капуста, цибуля – нічого не залишилося, буряк. Як на зло, урожай дуже великий цього року, а результата - нуль`.
Їжу родина купує в магазині. Харчі, що були вдома – мокрі й брудні. У затопленому підвалі – 100 банок консервації. Жінка сподівається, що вони не розбилися і хоча б щось залишиться на зиму. Сьогодні у чотирирічної онучки Ярослави лікарі виявили кишково-шлункову інфекцію. Дитина в лікарні.
Навчена гірким досвідом трьох попередніх повеней, родина Габорець три роки тому застрахувала будинок від стихії. Місцеві чиновники кажуть: до страхових компаній звернулося майже половина з нинішніх постраждалих. Усім закарпатцям, які опинилися у зоні лиха, відсьогодні почнуть виплачувати першу матеріальну допомогу по тисячі гривень на родину.
Михайло Мокан, голова селища Тересва: `Виділяються кошти, які будуть буквально завтра-сьогодні виплачуватися людям. Ми вже збираємо ідентифікаційні номери, копії паспортів, щоб це здати в `Ощадбанк` і оперативно людям видати ці кошти`.
На ліквідацію наслідків стихії з місцевих бюджетів виділено 121 тисячу гривень. Невдовзі надійдуть ще півмільйона. Та люди в один голос просять не одноразових виплат, а постійного захисту від стихії.