Електромережі у разі поломки можуть становити небезпеку для людей. Порушення ізоляції призводить до пожеж, або ураження електричним струмом. Звичайні стрибки напруги у мережі пошкоджують електроприлади, що у підключеному стані.
Для захисту у щиток вбудовується електричний автомат, який відсікає струм у критичних ситуаціях. Такий прилад запобігає поломкам і трагедіям, а також вказує на причини проблем.
Особливості влаштування електричних автоматів
Електричний захисний пристрій автоматично спрацьовує. Підбирають електричний автомат за такими параметрами:
- номінальна напруга;
- поріг обмеження струму;
- кількість полюсів;
- номінальний струм;
- здатність, що відключає.
Конструкція приладу має вигляд звичайного комутаційного апарату. Положення перемикача можна встановити в положення "вкл" та "викл". Якщо через контакти автомата проходить підвищений струм, він відключається. Зазвичай такі ситуації виникають при навантаженні в мережі: наприклад, одночасному підключенні великої кількості побутових електропристроїв.
Електричний автомат спрацьовує у таких випадках:
- перевищення встановлених значень струму;
- високий струм при короткому замиканні;
- можливість ручного керування відключенням.
На промислових об'єктах встановлюються повітряні автовимикачі, здатні пропускати струм величезної сили. Випускаються у литих корпусах.
У побуті поширені модульні електричні автомати. Вони встановлюються на рейку і мають стандартні розміри. Показник номінального робочого струму варіюється від 1 до 40 і більше Ампер. Однополюсні автомати менш надійні, у будинках краще встановлювати двополюсні. Він повністю відключає однофазний ланцюг. У трифазній мережі встановлюють автомати з трьома чи чотирма полюсами.
Принцип роботи автомата
У звичайному режимі функціонування електромережі ручка електричного автомата перебуває у положенні. До верхньої клеми підключений провід, що запитує. Так струм проходить до нерухомого контакту в корпусі, потім шарнірного. Через котушку доходить до біметалічної пластини. Вона є основою теплового розчіплювача. Пройшовши нижню клему, струм надходить у підключену мережу. При підвищенні показників струму пластина нагрівається, деформується і включає механізм відключення, розмикаючи ланцюг.
Чим більший струм, тим швидше нагрівається пластина, і, швидше, відбудеться відключення.
Автомат вимикається, якщо значення струму перевищить норму на 15-35%. Але цей показник залежить і від високої температури у приміщенні. У спеку автомат може вимкнутись і при меншому перевищенні.