Останній фільм про Гаррі Поттера з'явиться на екранах українських кінотеатрів завтра. Витрати на всю кіноепопею склали безпрецедентну суму в $ 1 млрд., а прибутку він приніс на $ 6,5 млрд. Можливо, на цьому історія не закінчиться.
"Гаррі Поттер" - справжня франшиза-рекордсмен. Навіть якщо не брати до уваги оригінальні книги Джоан Роулінг, що розійшлися шаленими тиражами, і враховувати тільки фільми, статистичні показники будуть виглядати досить переконливо.
Можна припустити, що восьмий "Гаррі Поттер" буде не останньою картиною, що дає глядачам можливість відвідати Хогвартс. Зрештою, навіть сама Роулінг, яка заявляла, що нових книг писати не збирається, не заперечує, що нові фільми все-таки можуть з'явитися. Тільки мова в наступних серіях (якщо вони будуть зняті) піде, як видно, вже не про Гаррі Герміоні і Роні. Вони тепер дуже дорослі. Головними героями, мабуть, стануть їхні діти.
Ти пам'ятаєш, як все починалося
Романів, як відомо, було сім, а фільмів вийшло вісім. Зйомки першої картини про хлопчика-чарівника ("Гаррі Поттер і Філософський камінь") почалися в жовтні 2000 року. Друга частина заключній стрічки ("Гаррі Поттер і Дари Смерті") виходить в прокат в середині липня 2011 року, причому в Росії - на пару днів раніше, ніж в усьому іншому світі. Так чи інакше, можна вважати, що загальна тривалість кіноепопеї про Поттера складає одинадцять років без трьох місяців.
Якщо вірити сайту BoxOfficeMojo, бюджет перших шести фільмів склав 905 000 000 доларів. Згідно з інформацією з інших відкритих джерел, на першу серію останнього фільму Warner Bros. витратила близько 125 мільйонів. Причому компанія мала намір зняти обидві частини "Дарів смерті", вклавшись в 250 мільйонів (досить дивна заява з урахуванням того факту, що в другій серії зібрано помітно більше спецефектів). У кожному разі, сукупний бюджет серіалу про Поттера - істотно більше мільярда доларів, можна сказати, випадок безпрецедентний.
Але студія Warner Bros. не сумує, оскільки у випадку з Поттером рекордними виявилися не тільки витрати, але й збори. Глядачі витратили на квитки на "Гаррі Поттера" більше 6,3 мільярда доларів. І це при тому, що заключний фільм поки не зібрав ні копійки - але ж уже зараз зрозуміло, що його прокатна доля складеться цілком вдало.
Несподіванки «Дарів»
При цьому від самого фільму "Гаррі Поттер і Дари смерті: Частина 2", здається, ніхто не чекає несподіванок. Усі зацікавлені особи і так знають, що саме увійшло в картину: масштабна і видовищна битва за Хогвартс, клінічна смерть головного героя, перемога над злом (добро, ясна річ, виживає, хоча і несе серйозні втрати). Заключна сцена фільму - Гаррі, Герміона, Джіні, Драко і інші знайомі персонажі, загримовані під дорослих, відправляють в школу чарівників своїх дітей.
Єдина несподіванка полягає в тому, що останній фільм вийшов помітно більш вдалим, ніж його попередник - "Гаррі Поттер і Дари смерті: Частина 1". Це при тому, що режисер у обох серій один і той же - Девід Йетс. З одного боку, це пояснюється тим, що в другій частині набагато більше якісних спецефектів. У неї запхали цілий магічний звіринець - велетням, драконам, вогненним зміям та іншої живності, намальованої на комп'ютері, віддано мало не більше екранного часу, ніж справжнім акторам. Хіба що формат 3D все ж здається зайвим - на жаль, особливої ??видовищності він у даному випадку не додає.
З іншого боку, творцям картини вдалося відзняти декілька дійсно зворушливих сцен, так що сила останнього "Гаррі Поттера" - не тільки в спецефектах. Правда, розчулився від побаченого насамперед шанувальники франшизи.
Ті ж, кому на книжки Роулінг і на хлопчика-чарівника до цих пір було наплювати, що розглядаються культурним феноменом навряд чи зацікавляться і після цього фільму. Інша справа, що на сьогоднішній день фанатів Поттера на Землі проживає чи не більше, ніж тих, кого його доля не цікавить.
Хлопчик підріс
Власне, про фільм більше сказати нічого. Зате можна поговорити про виконавців головних ролей, які за десять з гаком років зйомок помітно зросли. Все-таки Гаррі Поттеру в останній книзі 18 років, а не 21 рік, як акторові Деніелу Редкліффу, що зіграв юного чарівника в фільмі.
І справа тут навіть не в зовнішності. Просто Редкліфф в інтерв'ю відверто розповідає про те, що в останні роки пристрастився до алкоголю (щоправда, нещодавно ніби як кинув пити). Це якось не дуже в'яжеться з образом кращого учня Хогвартса, очкарика з чарівною паличкою в руках. Загалом, хлопчик підріс.
Або ось, наприклад, актриса Емма Уотсон, виконавиця ролі Герміони Грейнджер. Судячи з її інтерв'ю, вона теж виросла. Проте журналістам вона розповідає не про проблеми з алкоголем, а про свою освіту, а також про те, як втомилася бути вічною Герміоною. "Велику частину часу я була не самою собою, а кимось ще. Мені не належала ні одна секунда. За мене все вирішували інші - коли і де мені перебувати, коли я можу перекусити, навіть коли мені йти до вбиральні", - говорить Уотсон.
Тепер дівчина шукає себе. Як багато хто пам'ятає, пошуки вона почала з того, що поміняла зачіску. Тим не менш, Емма-Герміона вже зараз здається більш дорослою, ніж її колега по "поттеріані" Редкліф. Втім, це загальновідомий факт: дівчата дорослішають раніше молодих людей.