Зовнішні графічні процесори: як вони працюють?

659
0

Зовнішні відеокарти останніми місяцями стали предметом активних обговорень у мережі. Багато хто впевнений, що підключення EGPU може значно збільшити обчислювальну потужність старих ноутбуків, надавши власникам таких лептопів можливість насолоджуватися якіснішою графікою і навіть грати в сучасні ігри.

Чи це правда? І головне: чи варто витрачати гроші на зовнішній графічний процесор? Ця стаття дасть відповіді на всі ваші EGPU: від того, як вони працюють, до того, скільки вони коштують і наскільки реально підвищують продуктивність ноутбука. Інформацію надає магазин старт техніки https://ktc.ua/

Підключення зовнішньої відеокарти до ноутбука

Підключити зовнішню відеокарту до ноутбука досить легко. Для цього використовується спеціальна док-станція, яка складається з материнської плати з контролерами, мікросхемами та слотом – наприклад, PCI Express X16.
Для підключення док-станції EGPU до ноутбука в основному використовується Thunderbolt, хоча багато виробників, такі як, наприклад, Alienware, мають свої роз'єми для підключення зовнішніх графічних процесорів тільки до своїх ноутбуків.

Після успішного підключення док-станції графічного процесора до ноутбука потрібно просто встановити драйвери, і робота буде виконана.

Крім док-станцій цього типу, є й інші, які поставляються лише з материнською платою та слотом PCI Express. У цьому випадку доведеться підключати відеокарту вручну. Тому перед покупкою важливо з'ясувати, який інтерфейс підходить вашому ноутбуку. Крім того, ви можете дізнатися, чи поставляється док-станція разом з відеокартою або сам графічний процесор необхідно купувати окремо.
Деякі моделі док-станцій оснащуються відразу декількома портами вводу-виводу - наприклад, USB та Thunderbolt.

Покращення графіки за рахунок зовнішньої відеокарти: міф чи реальність?

Після того як ви успішно підключили EGPU до ноутбука, всі завдання та процеси, пов'язані з графічними даними, виконуватимуться зовнішнім графічним процесором.

Безперечно, ви отримаєте деяке підвищення продуктивності за рахунок використання більш досконалої моделі відеокарти. Але якщо таку ж GPU використовувати як інтегровану, різниця буде набагато відчутнішою.
Підраховано, що продуктивність зовнішніх графічних процесорів у середньому на 10–20%, інколи ж навіть на 30% нижча порівняно з інтегрованими відеокартами з аналогічними характеристиками. Так що якщо ви думаєте, що підключення док-станції EGPU з високопродуктивною відеокартою до старого лептопу дозволить вам грати в сучасні ігри AAA з графікою високої роздільної здатності, вас, швидше за все, чекає велике розчарування.

Причини низької продуктивності EGPU

Є дві основні причини порівняно низької продуктивності зовнішніх графічних процесорів:

  • Низька пропускна спроможність інтерфейсу.
  • Нестача потужності ЦП.

Пропускна спроможність інтерфейсу, мабуть, є найважливішим фактором.

Як уже було сказано вище, для підключення док-станції до ноутбука зазвичай використовується Thunderbolt, а остання версія Thunderbolt 3.0 забезпечує максимальну швидкість 5 ГБ/с, тоді як у разі внутрішньої відеокарти найчастіше використовується PCI Express та слот PCI-E 3.0 X16, що забезпечує максимальну швидкість передачі на рівні 16 ГБ/с. А це в три рази швидше, ніж у Thunderbolt.

Як відомо, обсяг даних, що передаються між ЦП та відеокартою для подальшої обробки, величезний, тому швидкість дуже важлива для якості графіки. Отже, зовнішній графічний процесор неспроможна працювати як і плавно і швидко, як «рідна» відеокарта.

Другий момент пов'язаний із центральним процесором. Купуючи зовнішню відеокарту для старого ноутбука, ви повинні пам'ятати, що, з великою ймовірністю, ЦП вашого ноутбука теж не дуже добрий. Якщо ви думаєте, що з підключенням потужного EGPU все навантаження, пов'язане з обробкою графіки, прийме він зовнішня відеокарта, ви помиляєтеся.

Оскільки ЦП не такий сильний, він не може передавати достатню кількість даних на більш потужну відеокарту, хоча та має можливість їх обробляти. Якщо процесор вашого ноутбука слабший за EGPU, потрібно більше часу, щоб надіслати дані на графічний процесор. Зрештою, це істотно зменшить FPS ( кількість кадрів в секунду на екрані монітора) вашої гри. Якщо ж ЦП досить потужний, здебільшого інтегрована відеокарта також має непогані характеристики. І в цьому випадку немає необхідності купувати зовнішній відеокарти.

Чи варто купувати зовнішній графічний процесор?

Хоча очевидно, що підключення потужного зовнішнього графічного процесора може збільшити якість та швидкість обробки графіки, у багатьох випадках це не найдоцільніший варіант. Разом з док-станцією пристойна відеокарта обійдеться вам приблизно в 400-500 $, а якщо ви оберете висококласну, то сума перевищить 1000 $. За ці ж гроші можна легко зібрати якісний ПК із відносно сучасним процесором та відеокартою.

Читайте також