85-річна закарпатка свідчить на суді проти 94-річного охоронця концтабору Аушвіц (ФОТО)

12
37

У німецькому містечку Детмольд триває суд над 94-річним Райнхольдом Хеннінгом, колишнім членом СС та охоронцем нацистського концтабору "Аушвіц".

Літньому чоловіку висунуто звинувачення у співучасті вбивства 170.000 людей, які загинули у концтаборі смерті під час його служби там з січня 1943 по червень 1944 року.

Серед свідків обвинувачення - 85-річна Ірен Вайс, яка прибула сюди з американського штату Вірджинія, де мешкає. Пані Ірен було 13 років, коли у Аушвіцу загинула вся її сім'я, родом із Закарпаття, а їй одній вдалося вижити.

Нині вона дає покази, хоча і не пам'ятає Хеннінга особисто. Але це не має значення - завдяки новій правовій стратегії. Жертвам нацистського режиму достатньо описати картину , яка панувала у той час в концтаборі смерті, і яку роль там грали охоронці СС, навіть нижчого рангу, які також тепер є відповідальними за Голокост.   

Цього часу вона чекала давно. Давні рани так і не вдалося загоїти, хоча пройшло вже понад 70 років. Судовий процес триватиме довго - через стан здоров'я Хеннінга не дозволяється допитувати більше двох годин. Він практично не піднімає голови під час слухання, і дуже важко повірити у те, що це цей немічний старий колись у молодості був охоронцем у Освенцімі.  

Звісно, далеко не всім до вподоби суди над літніми людьми. Але деякі експерти вважають, що вони мають символічне значення - а німецька правова система, яка протягом багатьох десятиліть не могла покарати колишніх нацистів, нині нарешті може їх притягнути до відповідальності.

Така стратегія обвинувачення вперше була застосована у 2011 році в судовому процесі проти українця Івана Дем'янюка, колишнього охоронця в таборі смерті Собібор. "З випадку Дем'янюка було нарешті застосовано наступний прокурорський підхід: якщо ви працювали на фабриці смерті, це робило вас співучасником у вбивствах, оскільки ваша робота сприяла у гибелі людей",-  розповідає виданню Time американський історик Лоуренс Дуглас. На його думку це «неймовірний правовий прорив».

Ірина Фогель (Вайс) народилася 21 листопада 1930 року у селі Батрадь, Чехословаччина, а нині Берегівський район Закарпатської області в Україні.

Її батько володів лісопилкою. Мала п’ятьох братів і сестер. У 1939 році, коли Підкарпатське Русь потрапила під угорське панування, влада активізувала  переслідування євреїв. Їм заборонили відвідувати школу, конфіскували підприємства, а чоловіків змушували працювати у трудових бригадах під військовим командуванням. Серед них був і батько Ірини, Мейер, якого забрали на примусові роботи у 1942 році на шість місяців. А у квітні 1944 року угорська влада стала вивозити всіх закарпатських євреїв у гетто.

Родина Фогель потрапила у гетто, що було сформоване в Мукачеві на території цегельного заводу. Там вже було близько сотні інших сімей, які змушені були жити в жахливих умовах - зокрема єдиний туалет для всіх був у вигляді траншеї.

Незабаром після прибуття, всім дівчатам у віці до 16 років наказали поголити голови. Тому мати Ірен дала їй хустку, яка можливо і врятувала їй життя - у ній дівчинка виглядала старше свого віку.

Ірен і її сім'я були депортовані в Аушвіц-Біркенау у травні 1944 року, як і близько 425.000 євреїв з території  Угорщини. Після прибуття в табір, її мати, братів і сестер було одразу вбито. Врятувалися лише Ірен та її сестра Серена, яких залучили для примусової праці. Ірен прийняли за повнолітню, бо молодших відправляли до газової камери. Батько був змушений працювати у зондеркоманді, прибирати трупи загиблих із газових камер і крематорію. Однак не витримав навантажень і його було також вбито.

У січня 1945 року Ірен разом із сестрою та багатьма в'язнями були примусово евакуйовані пішки у концтаборі Равенсбрюк, що в центральній частині Німеччини. Серену хотіли розстріляти під час переходу через виснаження, але їй пощастило. Ірена сказала охоронцеві табору: "Вона моя сестра", і це врятувало сестру.

Після приходу радянських військ жінки вирушили до Праги, аби розшукати родичів. Там вдалося знайти дядька, Йожефа Мермельштейна, який ще у 1938 році емігрував з свого рідного міста в Палестину і повернувся в якості солдата Легіону британської армії. Згодом у 1947 році Ірен та її сестра емігрували у США, в Нью-Йорк. Там Ірен вийшла заміж за Мартіна Вайса і вони переїхали до Північної Вірджинії у 1953 році. Вона отримала ступінь бакалавра мистецтв і викладала у школі. Ірен Вайс має трьох дітей, а також є волонтером в Меморіальному музеї Голокосту.

Слід зазначити, що Ірен Вайс впізнала себе на фотографіях, що 35 років зберігала інша закарпатка - Лілі Якоб, також колишня ув’язнена концтабору «Аушвіц».  

На цих дивом збережених фотодокументах показаний момент прибуття «транспорту» з євреями із Закарпаття, а також так звана «селекція» - дітей, старих та більшість жінок відправляють до газових камер, а здорових та повнолітніх – на важкі примусові роботи. 

Підготував Олександр  Ворошилов  для Мukachevo.net

Коментарі

Ф
Фима

до верховинця Испустивисся из ГОРЫ за солив та туй херню пишеш значить признаеш фашизм чорт бытя узяв из файтов твойов!!!!

В
Верховинець

Перше такого як Фима потрібно знищити бо такі як він розвивають фашизм в теперішній росії і Європі. А тепер інше :Читаємо на Вікіпедії!.......задумаєшся Так кому належить Закарпаття після розпаду СРСР. Чи не має право Закарпаття такі права як і Прибалтика,?! Территорія Закарпаття входила до складу Угорського королівства, Трансільванії, Австро-Венгрії. Територія Закарпаття входила до складу четирьох комітатов Угорщини — Берег, Марамариш, Унг, Угоча. В 1918—1919 територія була окупована чехословацькою и румунськоюарміями, в травні 1919 року збори в Ужгороді виголошене бажання ввійти до складу Чехословаччини. 4.06. 1920 року по Сен-Жерменскому договоруз назвою «Подкарпатская Русь» (чеш. Podkarpatska Rus, чеш. Zeme Podkarpatoruska, c 22 листопада 1938року пребуває в складі Чехословаччини в статусі автономної одиниці Подкарпатськая Русь (по тексту конституційного закону ЧСР від 22 листопада 1938 року). В Чехословаччині территорія была поділена на 14 районів — Берегово, Великий Б

ДР
до Руснака

Не все так просто... Звичайно, було чимало позитива (заводи, освіта, лікування), але якою ціною?! Раджу почитити роман "Побежденные": скачатти тут: http://www.e-reading.club/book.php?book=133085 про роман - тут: https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D0%BA%D0%B8%D0%BD%D0%B0,_%D0%98%D1%80%D0%B8%D0%BD%D0%B0_%D0%92%D0%BB%D0%B0%D0%B4%D0%B8%D0%BC%D0%B8%D1%80%D0%BE%D0%B2%D0%BD%D0%B0 Звертаю увагу, що його написала російська письменниця. Після того можна повернутися до дискусії, що комуняки зробили доброго і чи воно співрозмірно з тим, що вони відібрали в людей...

І
Ірина

На початку тексту вказано, що вижила тільки Ірина, а далі - що ще її сестра. Де помилка? І де посилання на джерело? Дякую.

Р
Руснак

Pixelju мати ти із утцьом тролі, што тя такого ущербного справилию Йовшко, почитай дашто розумноє, а не лем зомбіруйся.Твуй Волошин ізлигався з заперевальными патріотами,увюх дітваку на Красноє поле проти регулярної армії, а сам утік за шраницю.Тоті"деспоты" комуністы дійсно знущалися над народом,строїли заводы, фабрики, заводили світло, газ, строїли школы, клубы, садики, університеты....Безсовісні вчили люди грамоті, побзирай статистику до них і послі них.Тварі,лічили люди задарь.Скоты пуслінні, давали льодям жилье задарь. Я не знаву, як мош такоє было одержати!?

P
pixsel

Руснак - то москальський тролль, як з ними боротись, читай у wikipedia - не треба з ними вести бесіду.

Й
Йовшка

Ви спорете про фашизм і сталінізм то єднакі кровопийці-коли прийшли совіцькі так називаємі освободителі в 1944 на Подкарпатську Русь першоє що зробили то розстріляли премєр міністра Андрія Броді другого вивезли в москву і розстріляли Августина Волошина а скільки било арестовано вивезено і знищено русинів мадярів німців румун чехів статистика дуде страшна-і повіште чим ліпший совецький комуністичний сталінский режим від гітлерівського фашизму

8
888

Панславізм врятує Україну.

Р
Руснак

Алесандр, взывать к разуму, совести безполезно.Но не судите за все Закарпатье по высказыванием нескольких идиотов.Мы против фашизма,против насилия и у нам есть разум и совесть и нас много!

А
Алексндр

Решил зайти на сайт города в который ездил к бабушке 20 лет.В итоге в комментах одни оскорбления против русских.Поймите мы одной крови!!!Мы славяне!!!А что касается политики это ни как не относится к простым людям!!!!А фашизм мы вместе уничтожили!!!И будем бить этот фашизм!!!Давайте жить дружно!!!

Р
Руснак

Ты із розуму вже давно ТУТУ!

Т
туту

яка н.уй Підкарпатське Русь? ви шо зовсім з глузду з'їхали ??????

Р
Руснак

Ты Іване вошколованый у с.Домбоки?

І
Іван

...кіть то на першів фотографії она у 13 років то я Папа Римський. Там жоні десь40-50 років. А там мало дальше я, у білів шапці задом стою.

І
Іван

...упознала себе, як Альонка на шоколадці! Дебілота.

І
Іван

А може забули ко почав войну? Не Сталін із Гітлером? Єден пішов на Данію, Румунію, а другий на Польшу? Ци памнять курта? А в Бресті ко парад устройив? Не Сталін із Гітлером? ....а пак двоє шось не поділили.

І
Іван

...а ще би найшли свідка із 1941 року народження! Хіба неповнолітня може давати свідчення без батьків?

І
Іван

По перше Фима! Не рускій солдат, а совецькій, тоді і в помині расеї не було, а був СССР !!! Запомни собі.

Р
Руснак

Настоящий руснак із бандеро-фашістами на єдному гектарі їсти не хоче.Вжесьте тулько нагаздовали што пора уже Нюрнберзький процес открывати.

Д
До14:51

Настоящий Руснак никого гнойом ни убзивать , пане комунішто-фашисто . Увирсь собі из голови кацпськоє смітя .

Д1
До 13:24

Паны за Мохнатым начинавуться.Руснак себе до сміття не односить.Із-за перевальным гнойом маститися дяки не має!

Д2
До 23;57

Прошу пана ви до якого сміття себе удносете , до комунистичиського , айбо до фашистського . Най би пан утвітив , кіть му ни тяшко .

Д1
До 11:24

Ты ферховинцю дебільнутый.Таі всі ко приравнює Сталіна з гітлером.Ко равнять фашізм із комунізмом.Із-за таких як вы сміття нас превращавуть у рабу, у жебрач, у біомасу.Коли на вас уже прийде прозріння і розум? Майже нигда?

I
ISTVAN

ZATO TEPERY VASH OSVOBODITELY VAS UBIVAJE NA DONBASI LEZHITY JIM DALE HUZICZU1

Й
ЙОУШКО

ДЕ ЛЕМ ВАС СТІЛЬКИ ІДІОТІВ НАЗБИРАЛИ У ЗВКАРПАТТІ?

В
Вася

што вы ся имили до Фимы у його словах е доля правды фашизм бов война была нiмиць унiчтожав народ руськый иван освобождав а такi ги Райнхольд Хеннінг палили людий убивали та типирь спокуйно доживавуть свою старiсть не бiдно!!!!

ДФ
до Фима

Иди ся похмили , бо гутта тя узьме . Ты ни русначка , а брихачка .

Ф
Фима

До пуслiднього Може и еднакi мали я iм не мiряв,лем чумусь Вы нехарь никажите нич ош фашiста унiчтожав народ ай наобород идете та у гузицю цюлюете за ОЙРО та посвiту ходите побираучися,а на руснака гойкаете усяку нечисть но нич кулько шпарзi ся не вити кониць буде!!!!

ДФ
до Фима

Фимо так ис ся розвоняла . Кротон ти праду каже за команіштів . А гітлер из сталіним , были йннакі . Историю пытаетесь переписать вы , беднота кацапская . Ви неймовірно бідні , хоча маєте все .

Ф
Фима

До Кротона Историю не перепишеш факт останеся фактом Ты паскуде Сталина виниш у всёму лем не Гитлера и нацизм, о да у вас свобода исе точно!!!! Иди у Берегово голову провiрь!!!!

К
Кротон

Фіма,блюй дагде у иншому місті,заєдно і мозок свуй сталінськый ублюй вон из свого вонячого пыска.Тота ваша принесена комуняцька свобода,ничим не ліпша од фашизма.

Ф
Фима

Я то пушов а Нехарь опсталися!Здесь на земле обетованной благодать!!!!Скачте дале! Срала Украiнi!!!!

Ф
Фима

Матiрь субi дрымбайте вонякы!!!!

Ж
Жид

Фіма ти ординський пі-ер

ДФ
до фіми

паскудо іди собі у московщину що ти тут робиш

Ф
Фима

Твари ХОХЛЯЦКИЕ Русский солдат дал Вам свободу А ВЫ а Европа и Америка лишь скрывала преступников от правосудия!

UC
ungvar ce ukraina?

vona zakarpatka jak ja kiajec

Читайте також