Доля Єдиного Центру безпосередньо пов’язана з долею демократії в державі

21
4

Попри всю неоднозначність оцінок створення і першого з’їзду партії Єдиний Центр, подія стала помітною і резонансною. Тобто лише сам факт заснування нового політичного об’єднання вивів його у число найбільш згадуваних суб’єктів українського політикуму. Звичайно, з боку конкурентів це переважно негативні оцінки, які лунають і від представників БЮТу, і НУ-НСу, і Партії регіонів. Однак організаційно Єдиний Центр відбувся як справді загальноукраїнська партія, і стрижнем своєї ідеології він проголосив

І до­поки така ситуація триватиме, говорити про самодостатню Україну як повноцінного гравця у глобалізованому світі не випадає.

Якщо говорити про сам з’їзд, то він був проведений на найвищому ор­ганізаційно-технічному рівні. У сучасний палац «Україна» з’їхалося близько 2200 делегатів з усіх регіонів держави. Кожна область, міста Київ, Севастополь були представлені практично однаковими делегаціями – у них нараховувалося більше 70 чоловік. Досконале світлове, звукове, художнє оформлення залу, увага до побутових питань –  кондиціонери, організація екскурсій і харчування – все це справило якнай­краще враження на делегатів і гостей з’їзду. Тобто провести його на такому рівні могли собі дозволити хіба що «Регіони», «Наша Україна», БЮТ. Та й то останній проводить переважно закриті  форуми. Отже, за організаційно-фінансовими можливостями «Єдиний Центр» заявив про себе як про партію вищої ліги. Наскільки цьому відповідатиме і його політична гра, покаже час.

Щодо місця новоствореної сили у політичному спектрі України, то воно акцентовано вже самою назвою партії. З цим пов’язана і значна частка критики на її адресу. Політики й жур­налісти згадують НДП, СДПУ(о), «Злагоду», підкреслюючи сумну долю цих проектів, віщуючи таку ж «Єдиному Центру». Але, по-пер­­ше, не така вона вже й сумна, бо, скажімо, вихідцями з НДП є й нинішній президент В. Ющенко і два екс-прем’єри В. Пустовойтенко та Ю. Єхануров, і без­ліч політиків, які гра­ють нині провідні ролі в різних полі­тич­них силах: А. Матвієнко («Собор»), Т. Стецьків («Народна Самооборона»), В. Філенко (БЮТ), С. Куніцин («Єдиний Центр»).

По-друге, це надто різні проекти за своїми завданнями і тактикою, і об’­єднує їх лише схиль­ність до центризму. Якщо говорити про найбільш точний полі­тичний аналог «Єдиного Центру» в минулому, то це, крім НДП,  й «Реформи і Порядок», що нині розчинилися в БЮТ.

По-третє – і головне – проводячи певні історичні паралелі, оглядачі підкреслюють недовговічність проектів (до речі, до них належать всі без ви­нятку українські пар­­тії й об’єднання, крім комуністів, історія яких також добігає кінця), однак зовсім не звертають увагу на те, що потреба у створенні сильного об’єднувального центру весь час відновлюється, а отже, є об’єктивною.

Інша річ, що соці­альна база прагматичних, центристських сил є надто вузькою, бо об’єднуватися проти когось психологічно значно простіше, ніж об’єднуватися за щось. Саме на таких обставинах нині тримаються рейтинги В. Януковича, який у свідомості східняків єдиний мо­же протистояти «згубному» впливові Заходу й відстояти інтереси російськоорієнтованих краян. З іншого боку, Ю. Тимошенко, яка, мовляв, не дозволить знахабнілим «донам» і олігархам підпорядкувати собі Україну й приведе її в європейське суспільство. Проте суттю залиша­ється те, що роздерта, ворожа в собі Україна ніякому співтовариству – ні європейському, ні євроазій­ському чи СНД-івському – не потрібна. Вигідно це може бути лише окремим фінансовим авантюристам, які, користуючись слабкістю влади, проникають в країну, захоплюючи ласі шматки власності. Але оскільки такий стан є нестабільним, то про довгострокові інвестиції зовсім не йдеться, а лише про цьогохвилинну вигоду, а після неї – хоч трава не рости. Саме тому без стабілізаційного політичного центру говорити про серйозні перспективи держави Україна як на внутрішньо-, так і на зовніш­ньополітичній арені не випадає.

Особливістю українського політичного спектру є його поділ не лише за класичними ознаками, що стосуються ставлення до власності й принципів економіки. Зазвичай у світі вони діляться на лівих (соціал-демократи) і правих (ліберали). В Україні ще більш важливу роль відіграє геополітична орієнтація на Захід чи Схід. Тому вітчизняний політичний спектр щонайменше слід розглядати у двомірному просторі, враховуючи як економічні, так і геополітичні орієнтації. На схемі ми спробували розмістити головні українські партії у шкалі координат, де горизонталь ві­дображає внутрішньо-, а вертикаль – зовнішньополітичні складові.

Звичайно, кожна схема має значну частку умовностей, але вони дають загальне уявлення про місце партій у полі­тикумі. Як бачимо, «Єдиний Центр» зовсім не випадково зупинився на такій назві. З провідних сил нині до таких ще можна віднести Блок Литвина. Але головна відмінність між Блоком екс-спікера і «Єдиним Центром» у тому, що перший спирається на стару, значною мі­рою ще радянську номенклатуру переважно сільськогосподарського центру України, так званих червоних поміщиків, а другий робить ставку на нове підприємництво й так званий середній клас. У цьому сенсі Блок Литвина можна назвати консерваторами, а ЄдЦ – лібералами.

Хоч, як уже зазначалося, соціальна опора таких сил в Україні поки ще не дуже велика. Якщо до середнього класу нині можна зарахувати 10–15 % українців, то претендувати на владу з таким відсотком вельми складно. Але фактом залишається те, що без зростання середнього класу й становлення демократії в Україні неможливе. Отже, доля «Єдиного Центру», по суті, безпосередньо пов’язана з долею демократії в державі. Якщо вона буде зміцнюватися, то перспективи таких партій, як «Єдиний Центр» (тут не маємо на увазі конкретну організацію і прізвища), зростатимуть, а якщо країна скочуватиметься до авторитаризму, то перспективи матимуть лише вождистські проекти. Хоч уявити собі єдиного фюрера для всієї України геть неможливо. 

Коментарі

Н
народ

пащенко пише за науковим лекалом - але реалії зовсім інші. ... правда що зїзд був зроблений як шоу (але це ми проходили на президентських виборах - де результат?)... ...говорячи за середняків - невже це вони оплатили телетрансляцію в сумі 500 000 у.о.? ... ідея обєднати Україну добра - але її так само експлуатують , які і тему окремішності. ... виступ Бондаря був не як людини при владі, а людини в опозиції..., що заважає членам ЕЦ працювати на благо держави - вони всі при владі ?! ... і

Д
Дмитро

Особливіст ьполягає в тому, що майже жодне авторитетне видання не написало АНАЛІТИЧНОГО матеріалу по Єдиному Центру. Все, що було опубліковано, це або заказуха, або таблоїдний штиб (жовта преса, до речі, саме так висвітлили події суботнього зїзду всіма хвальоні Лещенко і Кошкіна)... Єдиний Центр не можна порівнювати з НДП чи ЗаЄДУ, тому що партія створюється в нових умовах жорсткої політичної конкуренції.

*
*

to SL_3000 бла-бла-бла Авторитетних авторів у студію, шановний. У кожного свої авторитетні автори. Як правило, це люди, точка зору яких співпадає з вашою власною

S
SL_3000

Доля «Єдиного центру» безпосередньо є такою, як СДПУ(о), НДП, Злагода, Єдність тощо. І нічого тут писати замовні статті. Краще скачайте про це ЄЦнуте утворення статті авторитетних авторів з авторитетних інтернет видань, а не це продажне мило!

Читайте також