Нині відбувається нова хвиля зацікавленості українським кіно. І це прекрасно! Глядачі мають змогу нарешті насолодитися якісним вітчизняним продуктом, підтримати гривнею розвиток українського кінематографу.
Приємно зазначити, що кілька гарних фільмів було знято на Закарпатті або у Карпатах. Серед них, безперечно, лідер - "Мої думки тихі". У Карпатських горах знімали історичний блокбастер "Захар Беркут" та мюзикл "Гуцулка Ксеня". А нев'янучій Леон-кілер навіть оселився на озері Синевир, аби знятися у трилері "Холодна кров".
З фільмів, які вийшли у прокат у 2019-му далеко не всі варті перегляду, є і відверті провали. Мова йде переважно про комедії, які копіюють такі самі неякісні російські аналоги. Однак є українські стрічки, за які не соромно. І таких, на щастя, переважна більшість.
Редакція Мukachevo.net склала для вас ТОП-15 українських фільмів, які варто подивитися.
1. "Мої думки тихі"
На даний момент стрічку вже подивилося 52 тисячі глядачів, зароблено більше як 5 мільйонів гривень. Стрічка вже отримала багато позитивних відгуків. Серед локацій зйомок - Ужгород, Косино, Рахів та інші закарпатські місцевості.
Режисер стрічки, ужгородець Антоніо Лукіч, розповів про ідею зйомок і лейтмотив історії про маму та сина.
“Ужгород – це місто мого дитинства. Тож у першому своєму фільмі повернутися саме сюди було принциповим. На фоні – цвітіння сакур, хотіли захопити цю квітучу фактуру, й аби підвищити туристичний потенціал краю. І коли у Карлових Варах і Відні почули слова “Шахта” та “Радванка” – зрозумів, що десь моя місія була виконана”, – зізнався режисер.
2. "Захар Беркут"
За екранізацію однойменної історичної повісті Івана Франка взялись український режисер Ахтем Сеітаблаєв та американець Джон Вінн.
В основному зйомки проходили у двох місцях, неподалік Синевирської Поляни, що на Закарпатті та під Києвом, де були побудовані головні декорації.
1241 рік. Монгольська орда на чолі з ханом Бурундою рухається на захід, винищуючи все на своєму шляху. Дійшовши до високих Карпатських гір, військо зупиняється біля підніжжя. Однак вночі кілька місцевих мисливців — брати Беркути потайки пробираються в табір та звільняють полонених...
Переважну більшість ролей у фільмі виконали голлівудські актори, стрічку зняли англійською, а потім здійснили український дубляж. Бюджет стрічки склав 113,5 млн грн, 30 млн грн з яких виділило Держкіно.
3. "Холодна кров" / Cold Blood
Французько-український психологічний трилер за участі Жана Рено. Стрічка французького режисера Фредеріка Петіжана розповідає про кілера Генрі, який, відійшовши від справ, усамітнено облаштувався в будиночку біля гірського озера. Розмірене життя колишнього професійного вбивці змінилось, коли поряд з його помешканням трапився нещасний випадок – дівчина потрапила в аварію. І кілеру вперше доводиться рятувати чиєсь життя.
Із 74 млн грн загального бюджету Держкіно України виділило стрічці 21 млн грн. Окрім цього, значну частину зйомок проводили в українських Карпатах, поблизу озера Синевир, також знімали в Києві, в Межигір'ї. Решту сцен знімали в США та Канаді. Разом з Жаном Рено у кадрі працювали українські актори. Окрім прокату в Україні, фільм був показаний у Німеччині, Франції, Великій Британії, країнах СНД.
4. “Заборонений”
Художній фільм режисера Романа Бровка про трагічну долю українського поета Василя Стуса.
Ще до виходу фільму в прокат навколо нього розгорівся скандал. Зі сценарію вирізали сцену фінального суду над Стусом, адвокатом якого був Віктор Медведчук – кум Володимира Путіна та проросійський політик. Повідомлялося, що цього вимагали представники Медведчука. Відомо, що він, попри те, що мав захищати Стуса, погодився з надуманими звинуваченнями суду. Поета кинули до в'язниці, де він і помер. Утім зрештою знімальна група все-таки вирішила дозняти сцену судового процесу.
Сценарій до стрічки написали Сергій Дзюба та Артемій Кірсанов, а головну роль виконав Дмитро Ярошенко. "Заборонений" отримав держфінансування в розмірі 19,2 млн грн від загального бюджету 38,5 млн грн.
До фільму закарпатський гурт "Без обмежень" написав саундтрек "Колискова".
"1965 рік. Молодий поет Василь Стус не може миритися з безправним становищем українців у Радянському Союзі та кидає виклик тоталітарній системі. Він говорить про те, про що мовчать мільйони. Незважаючи на постійний тиск і погрози, Стус не припиняє боротьбу навіть у засланні. Реальна історія нескореного поета, історія кохання і зради, людської гідності та підлості", - йдеться в описі до кліпу.
5. "Ціна правди"
Польща, Україна та Велика Британія створили історичний трилер про Голодомор. Фільм польської режисерки Агнешки Голланд заснований на історії реального персонажа - валлійського репортера Гарета Джонса, який одним з перших розповів у західній пресі про злочини радянського режиму та трагедію українського народу. Журналіст розпочинає власне розслідування, яке приводить його до жахаючих відкриттів. Його світлини стали документальними доказами Голодомору та інших злочинів сталінського режиму. А також стали підґрунтям для написання алегоричного роману «Скотоферма» (1945) Джорджа Орвелла.
Світова прем’єра стрічки відбулася 10 лютого 2019 року в рамках конкурсної програми 69-ого Берлінського міжнародного кінофестивалю.
Загальний бюджет стрічки складає 262,2 млн грн, з них 25,9 млн грн надані українським Держкіно. Стрічку знімали в усіх трьох країнах-учасницях копродукції. Пісню-саундтрек до стрічки виконала українська співачка Джамала.
6. "Додому"
Дебютний повнометражний фільм Нарімана Алієва став однією з головних українських прем'єр року. Стрічка молодого кримськотатарського режисера була представлена у програмі "Особливий погляд" Каннського кінофестивалю, а також потрапила до "довго списку" премії "Оскар" в номінації "Найкращий фільм іноземною мовою".
"Додому" – подорож батька та сина з Києва до окупованого Криму. Мустафа та його молодший син везуть тіло старшого сина та брата додому, який загинув за Україну, щоб поховати його на батьківщині згідно з мусульманськими традиціями. Однак дорога у Крим значно важча, аніж можна було припустити.
Головні ролі виконали Ахтем Сеітаблаєв та Ремзі Білялов.
7. "Атлантида"
2025 рік. Україна повернула окуповані території Донбасу, які тепер визнані непридатними для проживання, а навколишнє середовище настільки спустошене, що зміни здаються неможливими. Фантастична драма Валентина Васяновича про катастрофу, з якою зіткнулася Україна після перемоги у війні з Росією: економічна, моральна та екологічна виснаженість.
У фільмі знялися лише непрофесійні актори: ветерани АТО, волонтери, військові ЗСУ. Одну з головних ролей виконав колишній розвідник Андрій Римарук, а також зіграли парамедик Людмила Білека та доброволець Василь Антоняк. Картина вже здобула низку міжнародних нагород, зокрема на кінофестивалі у Венеції та в Токіо.
8. Іловайськ 2014. Батальйон «Донбас»
Дебютний фільм Івана Тимченка розповідає про трагедію, що сталася в липні-серпні 2014 року, коли українська армія та добровольці потрапили в оточення під Іловайськом і були підло розстріляні росіянами під час виходу "зеленим коридором".
Головний герой стрічки – командир штурмової групи батальйону "Донбас" Тарас Костанчук з позивним Бігшут. Його справжня історія покладена в основу фільму, в якому Бігшут зіграв самого себе. Разом з Михайлом Бринихом Тарас Констанчук виступив і співсценаристом.
Поранений чоловік разом зі своїм товаришем по службі опинилися в пастці – у місті оточеному ворожими військами. Виживати в таких умовах двом військовим допомагають небайдужі місцеві жителі. Вони ж і зроблять усе можливе, щоб Бішут і його товариш могли вибратися за межі міста, на безпечну територію. Це реальна історія, яку прожив кожен українець...
9. "U311 Черкаси"
Художній фільм Тимура Ященка, в основу якого покладені реальні події. Стрічка розповідає про екіпаж морського тральщика "Черкаси" – військового корабля, який під час російського військового захоплення Криму останнім до 25 березня 2014 року залишався під українським прапором. Екіпаж тримав оборону, продовжуючи безнадійну боротьбу. Після штурму окупанти захопили "Черкаси" та опустили прапор.
У центрі сюжету – двоє моряків, які опинились на кораблі ВМС з різних причин. До речі, деякі члени екіпажу знялися у фільмі разом з професійними акторами. Світова прем'єра фільму відбулася на Одеському МКФ, у широкий прокат стрічка вийде в лютому 2020 року.
10. "Чорний ворон"
Фільм за романом українського письменника Василя Шкляра розповідає про одну з найдраматичніших і найбільш замовчуваних сторінок української історії – запеклу боротьбу українських повстанців проти окупаційної комуністичної влади в 1920-х роках, вже після окупації УНР, у Холодному Ярі.
Головний герой за прізвиськом «Чорний Ворон» організовує боротьбу проти більшовиків-окупантів.
Зйомки картини тривали з жовтня 2018 року. Основні локації - територія Холодного Яру та Мотронинського монастиря на Черкащині.
Нагадаємо, що Василь Шкляр відмовився від вручення йому Шевченківської премії за роман "Залишенець" ("Чорний ворон") з рук Віктора Януковича.
11. "ЕКС"
Події стрічки «Екс» відбуваються у 1932 році на Галичині. Четверо українських підпільників УВО (української військової організації) на прізвиська Чорний, Зюк, Явір та Терен планують пограбування для потреб опору. Але все йде не за планом, і ретельно розроблена операція перетворюється на криваву бійню.
Сценарій засновано на реальних подіях (йдеться про пограбування пошти у містечку Городок 1932 року).
12. "Крути 1918"
Український історичний фільм-екшн режисера Олексія Шапарєва, який вийшов у прокат 7 лютого 2019 року. Стрічка присвячена 100-річчю бою під Крутами взимку 1918 року.
Художній фільм за реальною історією бою на залізничній станції Крути взимку 1918-го року. На тлі доленосних подій в країні двоє братів Андрій і Олекса Савицькі закохуються у прекрасну Софію. Більшовики підступають до Києва, місто наповнене «червоними» агентами. Уряд УНР кидає на боротьбу з ворогом усі боєздатні частини армії, включно з юнкерами і студентами. Чотири сотні юнаків, серед яких Андрій і Олекса, стають проти 4-тисячного добре озброєного війська.
13. "Співає Івано-Франківськтеплокомуненерго"
Трагікомедія про трудові будні та творчий потенціал івано-франківських комунальників. Початок опалювального сезону - найвідповідальніший момент для підприємства. Під шквалом обурення споживачів комунальники вимушені реанімувати старі комунікаційні системи.
Іван Васильович багато років очолює профспілку комунального підприємства. Його opus magnum — профспілковий хор, у якому співають диспетчери, ремонтники, слюсарі, бухгалтери. Голова профспілки пишається творчими здобутками комунальників, але керується принципом «спочатку людям тепло — а вже потім співати». Опалювальний сезон вносить корективи у графік репетицій. Трудовий колектив намагається полагодити застарілі комунікації, поки розгнівані споживачі штурмують гарячу лінію. Чи зігріє холодну батарею українська народна пісня?
Шикарний українській мюзикл за участі етно-гурту "ДахаБраха".
Режисерка Олена Дем'яненко зняла мюзикл за мотивами однойменної оперети Ярослава Барнича. Натурні зйомки для фільму відбувались у Карпатах і в Житомирській області.
Події стрічки розгортають у 1939 році. До окупації Західної України більшовиками залишається кілька тижнів. У Ворохту приїжджає молодий американець українського походження Яро. Його мета - одружитися зі свідомою українкою. Лише за цієї умови він успадкує мільйон доларів від статку свого батька. Знайти наречену хлопець вирішує у колоритній Ворохті. Там Яро знайомиться з гуцулкою Ксенею, яка змінює його плани.
Яскрава комедія наче знята не в Україні. Це відзначили й користувачі мережі після перегляду першого офіційного трейлеру до фільму «Гуцулка Ксеня». Все тому, що над кінострічкою працювала міжнародна акторська команда.
Український фантастичний сімейний фільм про пригоди хлопчика та собаки-супергероя від режисера Анатолія Матешка.
Дванадцятилітній школяр Макс втікає з дому й ховається під мостом. Там він знаходить балончик з нано-фарбами, і малює графіті собаки. Неочікувано намальоване хлопцем графіті оживає та перетворюється в пса з суперможливостями. І тепер за ними обома полює небезпечний злочинець, який не зупиниться ні перед чим, аби заволодіти цією могутньою технологією. Хлопець Макс потрапляє у вир пригод, завдяки яким він знаходить справжніх друзів.
Також у 2019 році у прокат вийшли наступні українські стрічки: "Вулкан", "Сквот32", "Поліна і таємниця кіностудії", "Продюсер", "Давай танцюй", "Свінгери 2", "Зустріч однокласників", "11 дітей з Моршина", "Ефір", повнометражний мультфільм "Клара та чарівний дракон", "Халепа на 5 баксів", "Скажене весілля 2" та інші.
14. "Гуцулка Ксеня"
15. "Фокстер і Макс"