Головний популіст країни або Чи далеко можна виїхати на одній харизмі?

28
19

В українській політичній традиції прив’язання виборчих блоків до імені стало чи не найхарактернішою ознакою. І законодавицею цієї моди в повній мірі можна назвати Юлію Тимошенко, яка практично на особистій харизмі витягнула на загальноукраїнський рівень цілу політичні силу з доволі рихлою ідеологічною основою та соціальною базою.

Організаційний і фінансовий фундамент майбутнього БЮТу був закладений ще при Павлі Лазаренко, який для реалізації власних політичних амбіцій створив об’єднання «Громада». А Юлія Тимошенко, напевно єдина, крім батька засновника відігравала в ньому доволі помітну роль. Бо Павло Лазаренко, який відрізнявся диктаторським стилем керівництва яскравих особистостей біля себе не терпів. Але молода симпатична жіночка, керівник ЄЕСУ мабуть мала певні преференції саме завдяки своїй статі, тому, що Павло Іванович серйозного конкурента в ній не вбачав.

І хоча «Громада» на своїх перших виборах  1998 року досягла відносного успіху, ставши парламентською партією, проте у своїй суті вона залишалася регіональним об’єднанням Дніпропетровської області, яка дала цій партії аж 35,3% голосів. Крім неї ще 4 % бар’єр об’єднанню вдалося подолати лише у Кіровоградській та Херсонській областях. Так Ю.Тимошенко вперше стала депутатом Верховної Ради, а Кіровоград тим плацдармом, через який Юлія Володимирівна в майбутньому почала завойовувати симпатії в Центрі та на Заході України.

Але поки вона зайняла доволі помітну роль в парламенті. Оскільки завдяки одіозності Павла Лазаренка «Громада» опинилася в жорсткій опозиції до діючої влади, то Юлія Тимошенко оголосила себе очільницею тіньового Кабінету міністрів, і як член бюджетного комітету почала доволі дошкульну критику існуючого режиму. Тим успішніше, що вона дуже добре знала функціонування тіньових схем, які створювалися не без її участі тим же Павлом Лазаренком і за панування над якими тепер боролися привладні олігархи.

Тим не менше після того, у екс-прем’єра виникли серйозні проблеми із законом спочатку у Швейцарії, а потім у США Юлія Тимошенко швидко відмежувалася від свого колишнього шефа, а на організаційній базі осиротілої «Громади» оперативно створила нову партію «Батьківщина» вже під своїм безпосереднім і одноосібним керівництвом. Паралельно з цим «газова принцеса» значно пом’якшила свої позиції у Верховні Раді і почала шукати контакти з Леонідом Кучмою, який у свою чергу, полюбляв час від часу стравлювати між собою різні олігархічні групи, залишаючись таким чином головним арбітром і патроном.

Однак справжнім зірковим часом Леді Ю стало запрошення її в Уряд Віктора Ющенка на посаду віце-прем’єра з питань енергетики. Тоді негативний рейтинг Ю.Тимошенко був чи не найвищий серед діючих політиків, а репутація її в націонал-демократичних колах вельми підмочена. Однак В.Ющенко взяв на себе увесь ризик і він повністю виправдався. Мабуть лише Ю.Тимошенко та Ю.Єхануров залишалися до кінця послідовними в реалізації тих реформ, які запропонував Віктор Андрійович, а енергія і заповзятість Юлії перевершили всі сподівання. Вже через кілька місяців країна забула про віяльні відключення світла, а тіньові схеми перепродажу електроенергії закордон почали тріщати по швам. Канули в лєту бартерні розрахунки. Проте, різке посилення позицій команди В.Ющенка перетворювалося в загрозу для панування олігархів і Ю.Тимошенко завдяки своєму минулому стала в ній слабкою ланкою. Тому саме на неї режим направив зусилля своєї репресивної машини, що вилилося в арешт та кількамісячне перебування Юлії Володимирівни в СІЗО. Однак, не зумівши довести в судовому порядку провину Ю.Тимошенко влада різко вплинула на зміну ставлення людей до неї. В очах пересічного виборця Юля швидко перетворюється із соратниці Павла Лазаренка у вітчизняну Жанну д’Арк, яка жертвує собою заради Батьківщини. Тому в березні 2002 року БЮТ доволі впевнено долає прохідний бар’єр і стає впливовою парламентською фракцією. Правда завдяки адміністративним маніпуляціям разом з «Нашою Україною» опиняється в опозиції. Хоча напередодні президентських виборів такий стартовий майданчик мав переважні шанси. І Юлія Володимирівна використала його сповна. Їй вистачило мудрості й жіночої інтуїції не висуватися на першу роль, що забезпечило єдність опозиції, однак в очах народу вона стала справжнім героєм помаранчевих подій, тим більше, що й боролася ніби не за себе. Звичайно, за цим стояв тонкий політичний розрахунок і підкилимні ігри, але театральна сцена та куліси як в мистецтві так і в політиці — це дуже різні, часто прямо протилежні речі.

В нинішніх умовах демократичним силам знову висталило здорового глузду не посилювати конкуренцію між собою, а об’єднатися для протистояння загрозам реваншу та зовнішньої експансії Північного сусіда, який не відмовився, а навпаки, посилює свої імперські амбіції. Звичайно, і в БЮТу, і в «Нашої України» дуже подібний за цінностними орієнтаціями електорат, хоча БЮТ значно сміливіше й нахабніше користується відверто популістськими гаслами: починаючи від містичних пророцтв Ванги і закінчуючи обіцянками вивести Україну у світові лідери. Тому, виборець БЮТу значно емоційніший, менш стійкий у порівнянні з НУ та Регіонами. Соціальною базою блоку залишається населення, яке зовсім не хоче повернення до совкового минулого, але ще й не готове до жорсткого реалізму Західної цивілізації. Тобто, це ті, які намагаються стати середнім класом, але поки мало вірять у власні сили і шукають твердого та впевненого поводиря. Такого собі нового Мойсея. Проте чи не є популізм та соціальне розбещення тим міражем, за яким можна ходити по пустелі безкінечно, аж до повного розчарування?

Результати голосування за політичні сили, з якими пов’язана Ю.Тимошенко

 

1998 р. «Громада» - 4,9%, на Закарпатті – 2,9%

2002 р. БЮТ – 7,3%, на Закарпатті – 4,6%

2006 р. БЮТ – 22,3%, на Закарпатті – 20,4%

Коментарі

Е
Енді

Пане проффесоре, звичайно, якщо дивитися на статтю з БЮТіської "колокольні", то будь яка критика в бік Юлії Володимирівної виглядає заказухою. А по цій статті, складається враження, що ви "заказух" у своєму житті не бачили і не читали. Нормальний матеріал де розписані всі плючи і всі мінуси Леді Ю. Чи може ви хочете сказати, що в неї не було зв’язків з Лазаренком, не була в "Громаді" або ж у своїй політичній діяльності вона не вдається до інтриг? Те, що ви назвали популярними ідеями і є попул

А
Адмін

До речі, мої тести накрути штук 130 прочитань. Все інше - ви, шановні читачі:)

А
Адмін

ТО ЧАВЕС: До речі, приємно, що ви слідкуєте за сайтом, і "фіксуєте кількість відвідувачів". Але кількість відвідувачів за день, ви можете побачити на лічильниках внизу. П.С. На цю статтю при тестуванні я заходив без задніх думок і випадково. Хоча це для нас добре, що тут іде така жвава дискусія, яку, хочу зазначити, ніхто не фільтрує і не цензорує. От і можете говорити, про те, чий це сайт, і який це сайт.

А
Адміну

Знали на якому матеріалі сайт перевіряти. Тепер БЮТівці всіх хакерів України зберуть аби таки доламати ваш сайт-))

А
Адмін

Така кількість прочитань статті зумовлення тестуванням сайту. Ми мали невеликі проблеми з сервером через атаки хакерів, які загружали сервер. Все полагодили, і я просто перевіряв сайт на реакцію на велику кількість швидких підключень.

Б
Бувалому

Таке відчуття, що БЮТ народився не в Україні і не з українських політиків, а генетично виведений вид чистого, непродажного і люблячого народ політика:) Угу...І перебіжчиків у вас немає. І фракція в Ужгородській міській раді сама чесна і непродажна фракція в світі!:)

Б
Бувалий

Всі політичні сили противні,продажні, брехливі,цинічні! Проблеми простої людини для неих ніщо. Едина надія на БЮТ! Тільки БЮТ і більше ніхто.

У
Ужгородець

Нашій Україні на Закарпатті нічого боятися і бити по БЮТу, бо за останніми опитуваннями рейтинг "НУ" в області удвічі випереджає рейтинг БЮТ. Тому не треба видавати власну слабкість за чиюсь "заказуху".

Е
Енді

2 Чавес: ну от нєфіг мені робити, як "прокачувати", підкреслюю — доволі позитивний матеріал по БЮТу.

Ч
Чавес

Звичайно, що замовна, тому що за всю історію сайту не було зафіксовано 270 відвідувань, а тут чудеса... чи то Енді чи то Онолітик сидить в кабінеті і відкриває сайт.закриває сайт і так аж 270 раз ! Так і продовжуйте , може на рекорд потягнете .Відвідувачі інтернету розуміють чій це сайт, чия газета і кому вигідна така статейка

Д
дід

заказна стаття. Фу-уу! Спроба вихваляння кращого з найгіршого

КБ
Карабас Барабас

Цю статтю слід вважати дуже порганим сигналом. Ні для кого не секрет, що Пащенко працює на "Нашу Україну", але формально намагається залишатися начебто незалежним аналітиком, бо так люди більше вірять написаному (навіть в списках до міськради від НУ йшов). Раз Пащенко починає писати такі статті, то значить є така потреба, а потреба в таких статтям може виникнути тільки в тому випадку, коли "Наша Україна" реально бачить, що вибори в області не виграє, як вони собі спланували, а БЮТ реально набера

П
проФФесор

Інтелігентні, освідчені і просто люди- сприймають Тимошенко не як популіста, а як політика, котрий пропонує суспільству популярні ідеї котрі стають популярними і знаходять відгук в народі, хоче і може вивести країну із прірви, куцди вона стрімко летить. ПАнове погодьтесь, що статейка від початку до кінця замовна , субєктивна і не базується на реальних фактах.

О
Оналітик

Пане проффесор, я вас не обзивав і нік ваш не перекручував. Ця фраза показує весь ваш інтелект і інтелігентність.

Е
Енді

Як реаліст, Юлія Володимирівна добре розуміє, що без популізму вона далеко не заїде. І, думаю, їй нема чого за це встидатися. У політиці усі засоби прийнятні. А далі вже все залежить від виборця. Розумний — розгледить, що насправді стоїть за образом тендітної жінки з косою і зробить відповідні висновки. Той хто відключить розум і послідує за емоціями — проголосує.

П
проффесор

Стаття написана таким чином, щоб у читача створювалась асоціація, що Юлька повязана з Лазаренко. Звичайно це не так і зрозуміло, що це замовна "статейка" напередодні приїзду в Закарпаття"Юлії Тимошенко! Коментарі онолітика чи аноніста разом з ковачем вписуються в головний задум "статейки" Тимошенко не популііст, а РЕАЛІСТ, реаліст, який бачить що сьогоднішню владу потрібно міняти. Суспільству потрібні зміни і після 30 вересня такі зміни будуть. Народ Закарпаття і України в цілому не купиться

Е
Енді

Цікаво, хто ж це так "прокачав" цю статтю на сайті, що стільки прочитань?

К
Ковач

Як на мене, дуже виважена і об’єктивна стаття. Без наїздів на Юлю, але зі справедливою оцінкою її особи. Звичайно ж, наші БЮТівці з цим не погодяться і це зрозуміло. Вона ж для них недоторканна...

О
Оналітик

А по-моєму все правильно. Просто підкреслюються в Юлі ті речі, які вона робить а потім так запудрює мізки людям, що вони забувають про ці речі. Насправді Юля - дуже нечесний і популістський політик. Але дружньою, або хочаб нейтральною відносно неї цю статтю не назвеш. Хоча, з іншого боку, хтось же повинен відкривати людям очі на цей маразм.

Читайте також