Коли врешті наступить «вітчизняний мир»?

8
9

Мій прадід, закарпатський селянин Юрко Гаврош загинув у 1915 році на російському фронті, так і не побачивши свого єдиного сина. Цілком можливо, що поліг він від кулі такого ж українця, з тією різницею, що служили вони в арміях ворожих імперій. Його синові, а моєму дідові – теж Юркові Гаврошу – випала батьківська доля: знову воювати на російському фронті й знову в шинелі чужого війська. Мого другого діда Юрка Пецу також насильно мобілізували, й він перебував в угорському трудовому таборі.

Нині чомусь сором’язливо мовчать, що з СРСР у Другій світовій війні воювала не тільки Німеччина. У воєнних діях проти Червоної армії брали участь вояки цілої низки європейських країн: Італії, Угорщини, Румунії, Болгарії, Словаччини, Хорватії. Тобто майже всі нинішні західні сусіди України, за винятком Польщі. Сотні тисяч закарпатських українців мобілізували до угорського війська й відправили на східний фронт. Так само насильно одягнули румунські шинелі українці Буковини та Бессарабії. В складі словацьких формувань були українці Пряшівщини. Друга угорська армія, яка дійшла аж до Дону, нараховувала 200 тисяч солдатів. Під час кровопролитних боїв вона втратила 150 тисяч убитими, пораненими й полоненими. Скільки поміж них було українців, які полягли від своїх єдинокровних братів із червоними зірками на пілотках?

Ясна річ, ніхто не запитував мого діда, чи хоче він воювати. Питання стояло руба: або береш у руки гвинтівку, або під військовий трибунал. Тож вибору не було. Деякі закарпатці рятувалися від служби, нелегально переходячи радянський кордон, де їх одразу… саджали в табори. Тож шинелі гонведів [з угорської «захисник вітчизни»] одягнуло майже все чоловіче населення Закарпаття. Їздовим в артилерії служив письменник Іван Чендей, ходив в атаку поет Федір Потушняк, угорським офіцером був художник Ернест Контратович, здався в радянський полон сатирик Марко Бараболя, який так і не повернувся з таборів…

Усі вони воювали приблизно так, як мій дід, якому судилася доля стати мінометником. Тільки-но офіцер відвертався, солдати ставали пацифістами. А щойно угорські дивізії відступили до Закарпаття, українці в шинелях миттєво зникали в найближчому лісі чи в кукурудзі. Попри те, що дезертирство каралося розстрілом. Саме так повертався додому мій дід, якого на біду ще й зловили в лісі партизани. Та навіть ці «червоні месники» нічого не робили тисячам вояків, які брели поодинці чи групами до своїх домівок по всьому Закарпаттю.

Так закінчилася війна для мого діда, який свого часу був поранений і лікувався в госпіталі у Станіславові. Кров у війні пролив, лише цю його солдатську жертву ніхто так і не оцінив, хоча прожив він до 83 років. Це інші ветерани діставали почесті – ордени й медалі, квіти, концерти, увагу. Дід, звичайний закарпатський колгоспник, не був за радянською ідеологічною системою фронтовиком. Просто у «Великій Вітчизняній війні» для мого діда немає місця. Але воно є в «Другій світовій війні», яка не ділить нинішню Європу на переможців і переможених. Бо Франція й Німеччина нині разом відзначають День закінчення війни.

Я торкнувся тільки одного аспекту – примусової участі українців у арміях інших країн, що перебували в гітлерівській коаліції. Про них теж слід пам’ятати. Бо це була величезна внутрішня трагедія для більшості цих людей. У фронтових щоденниках угорський вояк Іван Чендей (майбутній Шевченківський лауреат) бажав власним підрозділам… поразки. Бо з того боку фронту були «руські», такі самі, як і ми. Зате коли він потрапив у партійну немилість, «Закарпатська правда» не проминула згадати, що Чендей служив у «окупантів». Начебто там не служили всі інші закарпатські чоловіки.

Мовчимо вже й про часовий відрізок, який у Другої світової війни значно ширший, ніж у «Великої Вітчизняної». Адже перші українці полягли зі зброєю в руках ще в березні 1939 року, боронячи Карпатську Україну (нинішню частину України!) від угорського агресора. А через півроку українці в складі Війська Польського вже воювали з німецькими частинами. Хіба вони не заслуговують на згадку в розповідях про події найкривавішої війни в історії людства? Чи тільки з 22 червня 1941 року починається офіційно дозволена істина? Так, для Москви війна, можливо, й стала Великою Вітчизняною. А для України?

Для українців вона була значно складнішим і трагічнішим явищем, набагато багатовимірнішим. Згадаймо хоча б про Українську повстанську армію, яка нараховувала до сотні тисяч солдатів і воювала як проти Гітлера, так і проти Сталіна. Тому замість радянського ідеологічного чорно-білого штампа слід послуговуватися нейтральним і загальноприйнятим «Друга світова». І тоді в цій кривавій всесвітній бійні знайдеться місце всім. Навіть моєму дідові, мінометнику невідомої мені угорської частини. Бо кожна війна рано чи пізно має закінчитися миром. Навіть якщо газета «Правда» оголосила її «Великою Вітчизняною».

Коментарі

В
Василь

Кладовище на майдані перед ратушею в Мукачеві необхідно ще доукомплектувати такими визволителями нашого міста, як Льова Мехліс та Льоня Брєжнєв. Перший до своєї біологічної смерті не дожив, бо Йоська (Джугашвілі)цього політрука-ідеолога навіки "к стенке пришил", а про Льоню-визволителя вже стали забувати. Хоча б їхні портрети там повісили. Ще одне місце іншому нашому "визволителю" треба тримати в запасі - це Юрій Васильович Ільницький. Це він, колишній ставленик Москви у нашому краї, котрий зараз щоденно, як пес, вигулюється на Київській набережній в Ужгороді. Ми, як і чехо-словаки, про нього, хоч він на сьогодні вже стара свиня, теж не повинні ніколи забувати. Ніхто не не забутий - ніщо не забуто.

К
Кусi

"...Так, для Москви вiйна, можливо, й стала Великою Вiтчизняною. А для Украiни ? ..." Так ви стверджуете, що Украiна - це тiльки Закарпаття i Галичина ? I Закарпаття, i Галичина стала частиною Украiни "дякуючи" Сталiну. Стали частиною великоi Вiтчизни. I тому для нас теж ця вiйна була Вiтчизняною. А тепер найбiльший галас здiймають якраз тi, дiди котрих ховалися по полях i карпатських лiсах, в кращому випадку вiдсижуючись мирно, а в гiршому - стрiляючи в СПИНУ бiйцям (рiзних нацiональностей) якi з боями йшли на Берлiн добивати iх побратимiв-фашистiв. Ну як можна ставити iх в один ряд - однi ДО КIНЦЯ виконали свою мiсiю, а другi стрiляли iм у спину.

О
Олівер

Інші ветерани діставали почесті – ордени й медалі, квіти, концерти, увагу. Дід, звичайний закарпатський колгоспник, не був за радянською ідеологічною системою фронтовиком. Ваш дедушка не нужен был советской системе, потому, что система эта была своего рода аристократической, подобно патрициям в древнем Риме. В "колгоспі" мотыкой, киркой или лопатой из русских никто не работал. А Ваш дедушка работал на этих "патриций" в колхозе за трудодень по 50 копеек и причисляли незримо таких в советской системе к плебеям!! Таких орденами не награждали, цветы им не дарили, концерты для них не устраивали, почестей не уделяли. Таких и перед ратушей бы не похоронили. Жизнь такого, как Ваш дедушка, советской системой не ценилась. Чужой Ваш дедушка, потому что, для них был.

З
закарпаття

руськи пишеться через ы. пока.

У
ужгород

А хто тебе,гаврош,навчив читати ай писати? Чи не руськи?

СМ
старий мукачівець

Кров у війні пролив, лише цю його солдатську жертву ніхто так і не оцінив, хоча прожив він до 83 років. Це інші ветерани діставали почесті – ордени й медалі, квіти, концерти, увагу. Дід, звичайний закарпатський колгоспник, не був за радянською ідеологічною системою фронтовиком. А в якій країні(Польша, Чехія, Франція) громадян які воювали за гітлера вшановують як героїв А через півроку українці в складі Війська Польського вже воювали з німецькими частинами. Українці, але громадяни Польші. А до цього слід згадати українців які в дивізії Шевченка воювали з фашизмом в Іспанії Бо Франція й Німеччина нині разом відзначають День закінчення війни. Так само як Росія і Німеччина і ще 22 країни які направили своїх керівників держав на свято перемоги в Москву. Як говорять не потрібно бути більшим католиком чим Папа Римський

В
Володимир

Але нам "свербіло", бо літами були юні, і тоді така "мода" була, виколупувати "смажені" факти. І одного разу, здається тоді 60-річчя святкували, наш дід, фронтовик, інвалід війни, боець ЧА, шанований ветеран у місті сказав нам так, що більше ми його не "діставали" - "головноє, што всьо тото кончилося, што люди прийшли думів на свою зимлю од своїм дітям, од своїм сімям і ош над головов їм страшна смирть більше не ходить. А ко побідив і кого побідили, ко под яким прапором бов, ко з котрого боку стріляв - ото кажда власть по свойому казати буде. А знаєте чому? Бо власть не воює, она хіба знає войну зробити, а воювуть люди, котрим тото нигда не треба..." Ми тоді ще пробували сперечатись, але дід лише рукою махав - "не знаєте ви што то є і слава Богу ош не знаєте і нигда босьте не знали..." Таки правий був дід. Вічна йому память...

В
Володимир

З Червоною Армією він дійшов до Кенігсбергу, де втратив ногу. Повернувся у рідне село вже після шпиталів аж у 45-му (із-за гангрени ногу різали тричі, від стопи і в останнє під коліном), а рідні ще в 41-му відспівали в церкві, бо ніхто не знав куди він подівся, думали вовки загризли у лісі... Діда ми поховали минулого року. Це перше 9 травня без нього... Були на могилі, помянули, бо для нього це був дуже важливий день. Він багато років ходив на у місто на мітинги, паради. Ми, онуки, питали чого не одягає нагороди "як у інших", а лише "квадратики" (планки), а він лише рукою махав - "то всьо пустоє"... "Пустим" були 2 ордени "Слави", орден "ЧЗ", "ВВ" 2-х степенів, медалі "За отвагу", "За обор.Лен-да", тощо...У колі сімї дід ніколи(!) не піднімав "фронтові" 100гр. "за Побєду", він завжди казав -"ну, за вто што ся тото кончило!". Пізніше, після 91-го, коли всплили теми УПА ми питали діда - "що скажеш", а він лише казав - "нич, то война, тото так страшно, што вам не дай Боже увідіти"

В
Володимир

"...закарпатці рятувалися від служби, нелегально переходячи радянський кордон, де їх одразу… саджали в табори..." Мій дід перейшов кордон у березні 41-го. Шукав "свєтлое будущєє".Йому було 17-ть , він шукав "свєтлое будущєє в странє совєтов" і, мабуть, це, разом з віком, врятувало від "стінки" - кинули у Сибір. А через пів-року прийшли в табір і запропонували "змити вину перед "Батьківщиною" кровю, а заодно й довести що дійсно прагнув жити "в странє совєтов". Так у листопаді під Москвою з трьохлінійкою на двох і кулеметами НКВС за спиною почалася для нього війна. Йому повезло, його... поранили, тож "змивши кровю вину" після шпиталю направили у діючу армію з якою потрапив в оточення, з якого чудом вийшов живим. Був на дорозі смерті під Ленінградом, опинився у оточеному місті без продкартки тому доводилося стріляти котів, їсти мерзлу кору дерев з кипятком з Неви, після чого до самої смерті завжди доїдав з столу крихти хліба коли відрізав скибку...

Читайте також