Любов Мандзич: майже 19 млн гривень передбачено на повне медикаментозне забезпечення мукачівців

26
2

Начальник управління охорони здоров'я Мукачівського міськвиконкому Любов Мандзич - про реорганізацію у Мукачівській ЦРЛ, вакцинацію населення та підготовку до можливої епідемії грипу.

– На сьогоднішній день актуальним залишається питання забезпечення містян вакцинами. Яка ситуація по місту Мукачеву?

– Всіма потрібними вакцинами ми повністю забезпечені. На щастя, від початку вересня ми почали отримувати вакцини закуплені за державні кошти.  На сьогоднішіній день, дитяче населення міста вакцинами забезпечено у повному обсязі, включаючи вакцини БЦЖ, доросле – вакцинами проти правця. 

– Віднедавна, у Мукачеві забезпечено 100% медикаментозне лікування хворих у стаціонарі Мукачівської ЦРЛ. Розкажіть детально, скільки для цього йде коштів?

– На придбання ліків стаціонарникам ЦРЛ у бюджеті міста передбачено 18 875 000 гривень. Планувалось виділити порядка 20 мільйонів, однак завдяки вдало проведеним торгам і ефективному господарському підходу нам вдалося зекономити для міста майже 1.5 млн гривень.  Загалом, на один ліжкодень на медикаменти виділено 112 гривень, при середньому показнику по Закарпаттю у 32 гривні. Це суттєве покращення. 

– Вже майже півроку у Мукачеві працює перша соціальна аптека. Розкажіть про перші результати роботи соцзакладу.

– Хочу акцентувати на тому, що це не тільки перша соціальна аптека Мукачева, але й цілого Закарпаття. Перед відкриттям соцаптеки ми тривалий час проводили консультації з колегами з інших регіонів України, які вже мали практику у подібній справі. Як виявилось пізніше, вони не працюють з соціальними програмами, тільки відпускають ліки за пільговими рецептами. 

Аналогу нашої соціальної аптеки ми не знайшли в Україні. На початку роботи соцаптеки дійсно були скарги, що представлений не весь асортимент ліків, хтось навіть скаржився на ціни, але за наступний квартал ми усунули недоліки і вже останнім часом нам не поступило жодної скарги.  Варто також зауважити, що на ліки представлена мінімальна націнка у 10% тільки для самоутримання соціальної аптеки – зарплати працівникам, компослуги і т.д. Наша мета – створити цілу мережу соцаптек у місті. 

– Як працює новостворений Центр первинної медико-санітарної допомоги?

– Центр первинної медико-санітарної допомоги запрацював із запізненням у три роки. Рішення про створення центру було прийняте міськрадою ще у 2013 році. Можливо, супротив йшов зі сторони медпрацівників, які не хотіли пройти перекваліфікацію, працювати за сімейним принципом. Питання не було вирішено тоді, але, на щастя, вдалося запустити центр вже сьогодні.

На базі Центру первинної медико-санітарної допомоги працює 8 амбулаторій загальної практики сімейної медицини, де працюють ті ж самі дільничні педіатри та дільничні терапевти. Частина з них вже пройшла підготовку за сімейним принципом, частина ще проходить. Щоб не знизити якість надання медичної допомоги на місцях працюють разом педіатр та терапевт. Практика сімейної медицини поширена в Європі, там вже давно відчули переваги такої практики. 

– Реорганізація у Мукачівській ЦРЛ: що змінилось і відбувались якісь масові скорочення, про які так багато писали у мережі?

– На сьогоднішній день чисельність працівників закладів охорони здров'я у місті залишається на попередньому рівні.  Все. Скорочення, фактично, відбулось тільки в апараті управління Мукачівської ЦРЛ – з 6 заступників головного лікаря залишилось 4, згідно обсягу надання медичних послуг. Дещо скоротили канцелярію. Але вцілому, жодного скорочення практикуючих лікарів не відбувалось.

Винятком стала у нас реорганізація пологового відділення у зв'язку зі скороченням ліжкового фонду Це не вплинуло на загальну чисельність. Справа у тому, що в інших відділеннях були введені додаткові посади. Щодо стоматології, то всі ми розуміємо, що на сьогоднішній день безкоштовної стоматології не має. Чи це є державна, чи приватна установа, все одно приходиться платити. Ми прийняли рішення залишити у повному обсязі дитячу стоматологію, дещо зменшили терапевтичну стоматологію і ввели цілодобову ургентну стоматологію, збільшивши хірургічну службу. Маємо ще одну амбітну ідею – створити блок інтенсивної терапії для інсультних хворих у неврологічному відділенні.

Для цього ми об'єднаємо два відділення, але кількість посад не скорочуватимуться, а збільшуватимуться через великий обсяг роботи та покращення якості надання медичної допомоги. 

– Що скажете про ініціативу переводити деякі відділення Мукачівської ЦРЛ на госпрозрахунок?

– Були такі спроби, але вони, на жаль, не були успішними. На госпрозрахунок було переведено стоматологічну поліклініку, фізіотерапевтичне відділення. Зараз важко проаналізувати чого ці процеси не закінчились успішно, але я вважаю, що до цього просто не віднеслись із відповідальністю. Були такі моменти, що за місяць стоматолог здавав у загальну касу 150 гривень. Це не реально і просто жах. Всі ми розуміємо, що це не є реальний дохід стоматологів за місяць. На жаль, практика госпрозрахунку не реалізувалась поки у Мукачівській ЦРЛ так, як планувалось. 

На сьогоднішній день тільки два відділення працюють за госпрозрахунковим принципом: ортопедичне відділення стоматологічної поліклініки та відділення профілактики і проведення профілактичних оглядів. 

– Яка зараз ситуація із залізничною лікарнею? Чи реорганізували її під структурну одиницю Мукачівської ЦРЛ?

– Мукачівської залізничної лікарні вже не існує. Успішно пройшов процес злиття із Мукачівською ЦРЛ як окремого підрозділу. Це не означає, що ми не лікуємо залізничників. За цей період часу нами проліковано безкоштовно 70 українських залізничників. Відбулось також часткове скорочення медперсоналу. Це, як правило, люди пенсійного віку та ті, хто добровільно відмовився працювати, пішов за власним бажанням. Всі інші успішно працевлаштувались до Мукачівської ЦРЛ та Центру первинної медико-санітарної допомоги.

– Що за останній час придбали із сучасного медичного обладнання для ЦРЛ?

– Як відомо, весною 2016 року була прийнята міська Програма зміцнення матеріально-технічної бази закладів охорони здоров'я комунальної власності, яка розрахована на 4 роки, по 10 млн гривень щорічно. Із цих 10 млн гривень 1 млн передбачено на ремонт наявного медичного обладнання, а на інші 9 млн ми придбали потрібне обладнання. Ми повністю закрили питання по неонаталогії пологового відділення, закупили сучасне обладнання для лабораторії, закупили все необхідне для Центру первинної медико-санітарної допомоги та стерилізаційного відділення. 

– Що скажете про фінансування медичних програм міста?

– Цьогоріч, на фінансування медичних програм міста загалом виділено 18 млн 644 тисячі гривень. Найбільше коштів передбачено на програму боротьби з онкологічними захворюваннями – 2 млн 220 тисяч гривень. Це одна з найважливіших програм. Програма забезпечення медикаментами ветеранів ВВВ та виробами медичного призначення – 1 млн гривень, програма «цукровий та нецукровий діабет» – 1 млн грн, програма реабілітації інвалідів – 425 тисяч грн та ін.

– Яка зараз ситуація із грипом у місті? Чи очікуєте ви підвищення рівня захворюваності в осінньо-зимовий період року?

– Щороку ми, спільно з органами місцевого самоврядування, готуємось до можливої епідемії грипу у місті. Зараз проходять у нас профілактичні заходи, аналіз ситуації, а також готуємось до закупки приблизної кількості вакцини, в основному для дитячого населення та групи ризику. Дорослим радимо самостійно турбуватись про своє здоров'я та вакцинуватись заздалегідь. 

Коментарі

М
медик

Пані Мандзич, скажіть будь-ласка, людина приходить з направленням у лікарню на стаціонар, а у відповідь - не має місця, лікуйтесь де хочете...що це таке...дайте пояснення...

В
Вася

ніякої конкретики. де такі запитання - як ви ставитесь до корупції в пологовому будинку та загалом в ЦРЛ? - скільки працівників було спіймано на корупційних схемах закупівель? - чи робите ви щось для того щою знищити корупцію в лікарнях? - Ви говорите що стаціонар безкоштовний, то для чого лікар виписує список медикаментів які потрібно купити на кожну добу перебування? - Чи задоволені ви роботою керівника ЦРЛ яккого не так давно призначили? - Із останніх новин можна почути шо сина Головного лікаря ЦРЛ Спіймали пяним за кермом, А батько визнав його повністю тверезим..чи не вбачаєте в цьому криміналу коли батько робить експертизу сину і дає за відома неправомірну інформацію результату? Чому журналіст який себе вважає журналістом задає ті питання на які заздалегіть підготовлена відповідь? так скажімо по шаблону. Чому ви не задає незручних запитань на які не завжди знайдеться відповідь.

Читайте також