Цікаво про інститут папства. Частина друга (ФОТО)

22
0

Конклав – як головна інтрига християнського світу.

Як проходять вибори Папи Римського - Єпископа Риму, Вікарія Христа, Наступника князя апостолів, Верховного первосвященика (Глави) Вселенської Церкви, Великого Понтифіка, Примаса Італії, Архієпископа і митрополита Римської провінції, Суверена держави-міста Ватикан, Раба рабів Божих. Саме про це йтиметься у матеріалі-другій частині циклу, початого Мукачево.net нещодавно.

Уже сьогодні, 12 березня у Ватикані, розпочав свою роботу конклав. 115 кардиналів розпочали вибори Папи.
За подіями, які розгортаються в ці дні у Ватикані, стежить весь світ, практично без винятку. Об’єктиви фото- та відеокамер спрямовані на димар Сікстинської капелли, де перебвають карлинали. Саме звідти, у залежності від результатів голосування кардиналів, йтиме чорний або ж білий дим.

Конклав, або ж збори, на яких кардинали-виборці, кожен з яких теоретично має шанси бути обраним, обирають папу Римського, розпочнеться о 17.30 за київським часом. В перший день кардинали проведуть тільки одну нараду, в наступні ж дні голосування проводитиметься  у чотири тури: два голосування вранці і два увечері. Кардинали голосуватимуть таємно. Кандидатуру нового Папи мають підтримати не менше двох третин голосів учасників конклаву.

Усі, хто прагне якнайшвидше дізнатися, чи має вже християнський світ Папу, можуть зареєструватися на сайті Popealarm.com, щоб отримати повідомлення про настання моменту «Habemus Papam».

Мешканці США можуть залишити номер свого мобільного телефону, на який їм прийде текстове повідомлення, а мешканці інших країн можуть залишити адресу електронної скриньки для отримання листа, у якому їх сповістять про те хто став черговим понтифіком.

ІЗОЛЬОВАНІ ДЛЯ ВИБОРУ

 

Аби уникнути впливу на хід вибору кардиналів ззовні, процедура виборів відбувається у приміщенні ізольованому від зовнішнього світу – конклави проводяться у Сикстинській капеллі. Приміщення відкривають лише після обрання папи.


В Середньвіччі конклави могли тривати місяцями і навіть роками. Перед обранням Папи Григорія Х кардинали радилися більше двох років і зайшли у безвихідь та були змушені зрештою зробити вибір тільки після того, як жителі Риму розібрали дах єпископського палацу. Зрештою Папа Григорій Х та Другий Ліонський собор встановили правила, за якими під час виборів кардинали мали бути зачинені, а, якщо вони були неспроможні обрати нового єпископа Риму протягом трьох-восьми днів, то їхній раціон мав бути обмежений. Вони не мали право на окремі кімнати і у разі, якщо були дуже слабкі мали право на лише одного слугу. Їжа мала подаватися через спеціальне вікно; після трьох днів конклаву їхній раціон обмежувався лише однією стравою на день, після п'яти днів — лише хлібом і водою. Протягом усього часу, поки проходив конклав, жоден кардинал не міг отримувати будь-яких доходів.

Зрештою, такі тривалі конклави були не частими. Всього двічі – у XIII та XIV століттях – кардинали радилися більше 2 років. Здебільшого на те, аби обрати наступного Папу, конклаву вистачало від 2 до 5 днів. Попередній конклав, 18 квітня 2005 року, обрав Папу Бенедикта, вперше за тисячу років – німця, всього за два дні.

ТАЄМНА КІМНАТА

 

Місце проведення конклаву не було встановленим до XIV ст., він завжди почав проводитись в Римі . Тут конклави проводилися у різних місцях. До 1846 року вони найчастіше проходили в Квирінальському палаці, але в зв'язку з приєднанням Риму до Італійського королівства в 1871 році конклави завжди проводяться в Сікстинській капеллі Апостольського палацу.

В 1996 році папою Іваном Павлом ІІ була видана апостольська конституція Universi Dominici Gregis, якою регулюються питання папських виборів і скасовуються всі ранні документи, що регулювали це питання. Згідно з нею кардинали тепер живуть в спеціальному Domus Sanctæ Marthæ (Домі св. Марти). Хоча багато хто говорить, що право обирати папу має бути передано Синоду або Вселенському собору, та конституція чітко встановлює конклав, як єдино можливий тепер спосіб обрання верховного первосвященика. Навіть, якщо смерть папи настане під час проведення Синоду або Вселенського собору, його засідання мають бути призупинені до обрання нового папи.

ВИБОРЦІ

 

Вранці дня визначеного Колеґією кардиналів відбувається меса Proeligendo Pontifice (лат. Для вибору Понтифіка) в Базиліці св. Петра. Ця меса традиційно очолюється кардиналом-деканом і супроводжується проповіддю. Сьогодні її проводитиме декан колегії кардиналів Анджело Содано.

Пізніше, вдень, кардинали очолювані кардиналом-деканом збираються в Паолінській капеллі і з гімном Veni Creator Spiritus вирушають до Сикстинської капелли. Зайнявши кожен своє місце, кардинали, покладаючи руку на Євангеліє, що стоїть тут-таки, складають спеціальну присягу: «Ми, кардинали, що мають право голосу і присутні на виборах Верховного Понтифіка, обіцяємо і клянемося, кожен окремо і всі разом, вірно і ретельно виконувати приписи апостольської конституції Верховного Понтифіка Івана Павла ІІ… Ми обіцяємо і клянемося, що той, хто божественним чином буде обраний Верховним Понтифіком вірно присвятить себе виконанню «Munus Petrinum» - обов'язків пастира Вселенської церкви…Ми обіцяємо і клянемося не терпіти будь-якого втручання або протидії виборам зі сторони мирян чи представників якихось орденів або груп, що спробували б втручатися у процес вибору Римського Понтифіка.»

Післ складення кардиналами присяги двері до Сікстинської капели зачиняє папський церемоніймейстер та вигукує: «Extra omnes!» (або ж «Всі геть!»).

Після цього кардиналам читається проповідь, потім молитва і вирішення необхідних організаційних питань, після яких починаються власне вибори.

Якщо протягом трьох днів голосування ніхто не обраний, процес має бути призупинений на один день для молитов та звернення до Колеґії старшого кардинала-диякона. Після семи безуспішних турів голосування процес призупиняється знову, але вже зі зверненням старшого кардинала-пресвітера. І, якщо, навіть після семи наступних турів папа не обраний, процес призупиняється для звернення старшого кардинала-єпископа (найчастіше, декана Колеґії). Після наступних семи безуспішних турів голосування кардинали можуть вибрати один з наступних шляхів: або кардинали зменшують кількість кандидатів до двох, що набрали більше голосів під час попереднього туру голосування, або обрати папу абсолютною більшістю голосів. Але ні за яких умов кардинали не можуть зменшити необхідну кількість голосів більш ніж до абсолютної більшості.

ЧОРНИЙ І БІЛИЙ ДИМ

 

Після підрахунку голосів, якщо обрання не відбудеться, всі бюлетені спалять, а з труби над Сикстинською капелою підніметься чорний дим, а вся процедура буде повторюватися, поки Папа Римський не буде обраний. В цьому випадку до спалюваних бюлетенів додають солому і дим буде білим. Такий спосіб вибору папи був розроблений під час Другого Ліонського собору і встановлений папою Григорієм Х в 1274.

 

Щоб уникнути непорозумінь, білий дим буде супроводжуватися дзвоном святкових дзвонів.

КАРДИНАЛАМ ГЛУШАТЬ ТЕЛЕФОНИ

 

Папа Бенедикт змінив Апостольську конституцію. За законом кардиналам замикатися в капелі треба на 15-20-й день після відходу папи, але якщо вже все кардинали в Римі (адже Папа прощався з ними і вони лишилися для уучасті у Конклаві), навіщо тягнути? 200 кімнат у «Святої Марти» - готелі на задньому дворі собору Святого Петра - зайняті, стільниковий в окрузі вже не ловить. Магнітні глушилки працюватимуть до кінця конклаву і запрацювали задовго до його початку. Кардинали останнім часом люблять балуватися всяким твіттером, але знаку до того, як обраний понтифік вийде на балкон вітати паству, дати не можна. Тому й глушать телефони. З цього питання випущено окрему інструкцію.

Перстень рибалки для Папи вже вигравірувано, 5 кравців в ательє Гаммареллі вручну з ранку до вечора шиють папські сутани. Три комплекти готують. Як завжди - великий, середній, малий. У кімнаті плачу, де обраний понтифік, переодягаючись, повинен плакати про свою важку долю, сидітимуть монашки. На живу нитку змітають одяг нового Папи. Якщо що не так з розміром - потім дороблять. Адже невідомо якої комплекції буде новий понтифік. До білої сутани належить червона велюрова мантелла - накидка з обробкою з білого хутра, шапочка. Ну і червоні черевички, не босоніж ж до пастви виходити.

КЛОЧЧЯ Й ХІМІКАЛІЇ

 

Готова вже й піч. Чавунна, з довгою трубою. Її встановили, коли капелу закрили для туристів. Провели пробну топку. Минулого разу, в 2005-му, тут щось напартачили. Коли спалювали клоччя і сиру солому, щоб чорний дим сповістив віруючих про першу невдалу спробу, увесь цей чад пішов у зал. Всі плакали. А коли Бенедикта вибрали, дим вийшов невиразним, брудно-сірим. Раніше щоб сповістити паству про невдалу спробу – спалювадли мокре клоччя, яким перекладали використані бюлетені для голосування. Зараз же – використають хімікалії, які дадуть чіткий і виразний чорний, або білий дим.

І наостанок – питання, які хвилюють багатьох... Сам Бенедикт буде дивитися трансляцію? Буде чекати дим? Папи взагалі дивляться телевізор? Їм можна?
 

Коментарі

Ще немає коментарів, будьте першим!

Читайте також