Ілля Самсонов, директор і співвласник невеликої компанії, яка торгує профілем з алюмінію (в штаті близько 30 осіб) звільнив одного з кращих своїх менеджерів. З'ясувалося, що ця дівчина, Олена, вийшла заміж за одного зі співробітників компанії.
"Я зробив їй великий послугу - зберіг їй сім'ю", - вважає Ілля Юрійович. Правда, в рішенні про звільнення він більше керувався іншим аргументом - він був упевнений, що Олена стане гірше працювати - буде частіше відволікатися на особисті проблеми, більше того, сімейний підряд, може привести до картелів усередині фірми.
"Я знаю багато випадків, коли чоловік і дружина змовлялися і "кидали" роботодавця - йшли в один день і забирали за собою клієнтів", - вважає Самсонов. Такі випадки, часом, зустрічаються. Але, не перебільшує загрозу сімейних підрядів цей директор?
Сімейні фобії
Українське законодавство поки ні як не регулює даний момент у трудових відносинах. КЗпП віддає це питання на розсуд керівництва компанії, дозволяючи йому регулювати введення обмежень, якщо того вимагають обставини. Якщо ж люди, що знаходяться в родинних стосунках, але не працюють у підпорядкуванні один у одного, то для будь-яких обмежень у дирекції немає підстав.
Тим не менш, керівники не горять бажанням наймати на роботу подружжя в свої компанії. Особливо такий підхід практикують у великих західних холдингах. Прийнято вважати, що міжособистісні відносини можуть негативно позначитися на веденні справ підприємства.
"Ми працювали в одному відділі, і приховували від всіх, що ми зустрічаємося, так як це не вітається в компанії. А коли одружилися - нам м'яко натякнули, що краще одному з нас покинути компанію. Через два місяці чоловік пішов на нову роботу", - розповідає Тетяна Гук, економіст одного великого аграрного холдингу.
В деяких компаніях служба безпеки, наймаючи працівників, навiть, перевіряє – чи не працюють у потенцiйного робiтника родичі в цій компанії.
"Найчастіше таке відбувається в компаніях іноземного походження, де не вітають подібну практику. Такi корпорації вважають, що сімейні взаємини будуть негативно позначатися на роботі. Одна з основних причин звільнення одного співробітника, який одружився чи вийшла заміж за колегу - попередження витоку або небажаного обміну конфіденційною інформацією між відділами", - зазначає Наталя Мацiпура, PR-менеджер компанії HeadHunter.
Поки в Україні немає результатів досліджень, як впливає на якість праці спільна робота подружжя. В хедхантерських компаніях запевняють, що спроби провести такий аналіз були, але дуже мало респондентів висловили бажання відповідати на такі питання, більше того, у таких випадках дуже складно отримати правдиву відповідь.
Однак, існує стійка думка, що половинка, яка займає керуючу позицiю, буде проявляти лояльність по відношенню до свого чоловіка (дружини). "З точки зору психологiї, це логічно, дружина (чоловік) завжди буде прикривати свою другу половинку, навіть якщо якість її роботи буде не на висоті. Тут втручається особистий фактор і з цим важко щось вдіяти", - вважає психолог Олена Довга.
Опора, кар'єра і "своя" людина
Але cитуації насправді бувають різні. У першу чергу це залежить від самих людей, особливості та умов на роботі, колективу тощо.
"У нашої начальниці відділу в підпорядкуванні працював чоловік. Вона підвищила йому зарплату, він міг частіше відпрошуватися, йти раніше додому, будь-який його звіт приймався і подавався як щось геніальне... До решти співробітникiв вона ставилася як нормальний, жорсткий, але розумний керівник. Однак, ми цього не помічали, ми відчували нерівність. Через це у нас часто виникали непорозуміння, в колективі була текучка. Все це припинилося, коли її чоловіка запросили працювати в іншу компанію",- наводить приклад Інна Л., співробітниця одного рекламного агентства.
Дуже багато чого залежить і від того, як сам керівник підійде до цього питання. Наприклад, в одній великiй компанії (лідер ринку косметики і побутової хімії, Німеччина) шлюб між президентом і директором з маркетингу (хоча корпоративною політикою компанії це заборонено) призвів до необхідності переходу подружжя на посаду Country manager в інший департамент, для чого знадобилося в терміновому порядку звільнити людину, яка обіймала цю посаду.
Це спричинило за собою негативну реакцію співробітників, потік пліток і коментарів "в кулуарах", а також відповідні дії звільненого співробітника - він знищив свій робочий архів даних.
Цікаво, що і не всі готові робити поблажки своїй другiй половинці в роботі. Деякі, навпаки, більш суворі до роботи своїх близьких.
"Ми працювала з чоловіком разом близько двох років. Вiн був у моєму підпорядкуванні. Проблем з об'єктивною оцінкою роботи чоловіка не виникало. Навіть, можу сказати, що вимоги в мене до нього були більш суворіші. Якщо на помилки іншого співробітніка я очі iнодi закривала, то до чоловіка були серйозні питання. Мовляв, як же так, ти не можеш робити такі помилки тільки через те, що ти мій чоловік", - згадує Ілона Захарова, редактор одного ЗМІ.
Такої ж думки дотримується і її чоловік. "Якщо я бачив десь якісь недоробки або проблеми, завжди це казав, навіть не замислюючись про те, хто це дружина, чи ні", - говорить Микола Захаров, який також працює у ЗМІ.
У спільній роботі подружжя є і позитивні моменти для роботодавця. Наприклад, подружжя, допомагаючи один одному по роботі, можуть обробити більше інформації (більший обсяг роботи).
"Ми знаємо, що комусь з нас потрібно забрати дитину з дитячого садка. Тому я і чоловік ще зранку "заряджені" зробити роботу швидше і встигнути в строк. Ми не ходимо на каву, чоловік рідше став виходити не перекур. По дорозі додому ми плануємо свій робочий графік на інший день",- говорить Анна Голуб'єва, програміст.
"Сімейний підряд", у відомих нам випадках, ніяк не відбивався на якості роботи, в деяких випадках навіть допомагав вирішувати виробничі завдання, тому що чоловік (менеджер відділу продажів B2B) охочіше допомагав дружині (відділ маркетингу)", - погоджується Наталія Мацiпура.
"Друга половинка на роботі – це надійний партнер, опора. Це дуже великий плюс. Можна було спокійно залишати роботу на чоловіка і не переживати, що щось буде не так", - впевнена Ілона Захарова.
Будинок або офіс?
Але є ще один важливий момент у спільній роботі дружини і чоловіка - їх особисті стосунки вдома. З одного боку, подружжю, що працює разом, простіше добиратися додому і на роботу.
Під час обідньої перерви можна обговорити домашні справи, майбутні покупки або інші сімейні моменти. Однак часті контакти ризикують привести до додаткових конфліктів.
"До того, як працювати на одній роботі, ми вчились в одній групі в університеті і жили разом. Спочатку це навіть мені подобалось…Але потім все, як тому анекдоті "На сніданок фазан, на обід фазан, на вечерю фазан"…Рано чи пізно таке набридне і стосунки почнуть псуватися. Адже ти зовсім не відпочиваєш від другої половинки", - каже Ілона Захарова.
А ось чоловік Ілони - Микола Захаров має іншу точку зору: "Вважаю, що робота разом - це удача, оскільки це зближує людей, адже у них стає набагато більше спільного, ніж у пари, яка бачиться тільки вранці за сніданком, ввечері перед сном і на вихідних", - вважає він.
На думку психологiв, парам, які працюють разом, вкрай складно розділяти поняття: "робота" і "будинок". "Якщо щось на роботі станеться виробнича суперечка, ми обов'язково тягнемо її додому. І вдома продовжуємо сперечатися, іноді це переростає в звичайну сімейну сварку, яка закінчується перерахуванням недоліків друга-друга і згадування образ", - зізнається Анна Голубєва.
"На сімейних стосунках робоча "гризня" звичайно ж позначається…Розділяти роботу і дім не завжди виходить. Буває, приїжджаємо до дому і далі про роботу говорити", - каже Ілона Захарова.
На думку більшості читачів сайту ТСН.ua подружжю не варто працювати разом. Так майже 50% опитаних вважають, що спільна робота може погано відбитися на відносинах пари. Кожен четвертий опитаний нами готовий працювати з другою половинкою лише за умови, якщо сфери відповідальності у них будуть різні. Із задоволенням буде ходити на роботу разом з чоловіком (дружиною) лише кожен п'ятий.
"Це цілком природно, особливо якщо разом працюють амбітні пари. Якщо чоловік і дружина працюють на одній кар'єрній сходинці, може виникнути конкуренція. Але в гармонійних відносинах їй немає місця. Тут не потрібно визначати хто кращий, хто гірший. Тому кар'єрний успіх одного на тлі іншого може сильно вдарити по відносинам", - вважає психолог Олена Довга.
Вона радить тим парам, які працюють разом, більше відпочивати один від одного, знайти собі місце, де можна побути одному, мати різне хобі, в неробочий час не думати про роботу і пам'ятати, що в першу чергу ви чоловік і дружина.
Але все ж, вважає, психолог, не варто експериментувати зі своїми відносинами, нову роботу набагато легше знайти, ніж другу половинку. Навіть за часів економічної кризи.