Він тепер дуже заклопотана людина. Відвідуючи найвіддаленіші куточки України, цей молодий чоловік практично ніде не затримується надовго: багато ще де люди прагнуть почути відповіді на наболілі питання не через екран телевізора, а в особистій розмові. От і на зустріч із виборцями Іршавщини В’ячеслав Кириленко приїхав одразу ж після відвідин франківського Косова. Та попри завантаженість голова політради блоку «Наша Україна – Народна самооборона» погодився відповісти на запитання «Старого Замку «
— Пане В’ячеславе, про що нині насамперед вас питають?
– У всій Україні людей турбують ті самі проблеми: стосунки влада-громадянин, соціальні питання, пенсії, несправедливість у судах, скорочення кількості депутатів, скасування депутатської недоторканності. Це основні теми, які порушуються в кожній області – від Донбасу до Закарпаття, від Півночі до Півдня.
Ми оновимо податкові закони
— Чи передбачає затверджений урядом Януковича проект бюджету на наступний рік виконання соціальних ініціатив Віктора Ющенка? Чи ініціюватиме «НУ-НС» зміни до розробленого проекту бюджету?
– Уряд Януковича не буде ухвалювати бюджету на наступний рік, оскільки працювати йому залишилося недовго. На першому ж засіданні нової Верховної Ради він складе свої повноваження. Тому коли вони пропонують проект бюджету, то розуміють, що це лише елемент передвиборчого шоу і не думають про те, як його приймати.
Але навіть у такому бюджеті регіонали не врахували більшість соціальних ініціатив Президента. Як, до речі, проігнорували і чимало власних обіцянок. Адже на реалізацію всіх зобов’язань раптово соціально прозрілих регіоналів треба 179 мільярдів гривень, а вони ухвалили весь бюджет у 250 млрд грн, тобто не збираються виконувати того, що наобіцяли.
І, гадаю, люди це візьмуть до уваги. Переконаний, що демократичні сили, відновивши довіру виборців, сформують свою демократичну більшість, свій уряд, який, звичайно, запропонує інший бюджет, побудований на соціальних ініціативах Президента Ющенка.
– Блок «Наша Україна – Народна Самооборона» вимагає також схвалення нового податкового кодексу...
– Податкове законодавство давно потребує оновлення. Воно стало гальмом для бізнесу – і малого, й середнього, і навіть великого. Азаров із Януковичем обіцяли ще рік тому, що, прийшовши до влади, найперше запропонують новий податковий кодекс. Де ж він? Натомість повернулася «азаровщина», а їй невигідні будь-які реформи, бо тоді з’являться наперед зрозумілі правила гри.
Тож на розгляд нового парламенту буде внесено податковий кодекс, розроблений Миколою Катеринчуком, Ксенією Ляпіною і Володимиром Лановим. І, впевнений, його буде ухвалено новою демократичною більшістю. Він, до речі, передбачає зменшення ставки оподаткування, податку на додану вартість, податку на прибуток, запровадження справедливого податку на багатство (нерухоме майно), запровадження єдиного соціального внеску й поступове зменшення ставки внеску до 20%. Бізнесмени розуміють, наскільки це важливі речі. Ну, і головне – ми запропонуємо на 10-15 років увести мораторій на будь-які податкові зміни після ухвалення нового кодексу. Підприємці матимуть розуміння, як працювати в державі хоча б у середньостроковій перспективі, а це забезпечить притік внутрішніх і зовнішніх інвестицій та стабільність економіки.
Антикризовики влаштували агітацію державним коштом
– Нинішню пенсійну систему не критикує хіба що ледачий. На вашу думку, як зробити так, щоб пенсіонер почувався нормально?
– Та річ у тім, що в нас майже два мільйони людей отримують спецпенсії. У багатьох випадках заслужено – коли це стосується людей, які ризикували життям протягом своєї роботи, служили Україні й народу.
Але коли такі пенсії отримують колишні депутати, міністри, члени їх сімей – це і є пенсійна несправедливість, яку треба ліквідувати якомога скоріше. Тому серед наших перших кроків буде збільшення пенсій для трудових пенсіонерів (а це 12 мільйонів простих людей) на 35 % і скасування пільгових пенсій для депутатів і міністрів. Потім усіх введуть у єдину систему пенсійного забезпечення, яка буде більш зрозумілою і прозорою.
– Ключова ідея кампанії вашого блоку – це скасування депутатської недоторканності. Як ставитеся до рішення Верховної Ради 4 вересня?
– Парламент не міг приймати ніяких рішень, тому що 5 червня він остаточно розпущений указом Президента Ющенка. Отож будь-яке зібрання ВР неможливе. А що депутати колишньої панівної коаліції збираються разом, то це їхнє право, але якби вони збиралися, наприклад, у своїх партійних офісах і там щось обговорювали.
Однак вони збираються у приміщенні Верховної Ради, використовують на свої незаконні зібрання народні гроші, влаштовують телетрансляції, радіотрансляції. Все це коштує грошей. При цьому просто провадиться передвиборча агітація – але за рахунок бюджетних коштів. Тому ми закликаємо контрольні і перевіряльні органи звернути увагу на таке витрачання бюджетних коштів. Ну, а Януковича (якщо він справді прозрів і виступив за скасування депутатської недоторканності) і всю Партію регіонів ми закликаємо у перші дні роботи нової Верховної Ради у поіменному режимі проголосувати за наш закон, що омежить депутатські привілеї. Ось тоді буде момент істини. Коли Віктор Федорович дійсно «за», значить на табло у графі схвалення висвітиться цифра 450.
Ініціативи «нашоукраїнців» реалістичні
– У нещодавно презентованій програмі «НУ – НС» найбільша увага приділена соціальним ініціативам. Але й інші учасники виборів теж ідуть із соціальними програмами. У чому відмінність ваших ініціатив?
– У тому, що їх можна виконати. Ми підрахували все ще задовго до виборів. Ініціативи Президента, які покладені в основу соціальної програми нашого блоку, коштують близько 28 млрд грн. Вони абсолютно реалістичні. Ми знаємо, де гроші взяти і як це зробити. І слів на вітер не кидаємо: ми виконували свої соціальні зобов’язання 2005-го – першій половині 2006-го завжди – це для нас обов’язково.
Але нас дивує, що Партія регіонів, прокинувшись, згадавши про вибори, пропонує людям таке, що напевно невиконанне. Партія регіонів нині не може впровадити рішення Конституційного Суду, який постановив відновити заборонені Кабміном з 1 січня цього року пільги ветеранам, інвалідам, чорнобильцям, дітям війни. Янукович сказав, що 60 млрд грн, потрібних для виконання постанови суду, уряд не має. Водночас обіцяють: якщо оберете нас знову, то ми знайдемо 179 млрд! Це не соціальні ініціативи, а спроба масштабного обману виборців.
– Звідки ж маєте намір взяти гроші ви?
– Робота податкової, митниці, яка давно забула про боротьбу з контрабандою, об’єктивний підрахунок ВВП, перерозподіл бюджетних програм. Все це і дасть цифру у 26–28 мільярдів, які треба додатково скерувати на фінансування зарплатних, пенсійних і соціальних програм.
– Ви кажете, що гроші на ініціативи з’являться, зокрема, завдяки активнішій роботі податкової. Чи не означає це, що податки для підприємців зростуть?
– Ні, це означає, що податківці повинні забезпечувати рівні підходи до суб’єктів оподаткування. До того ж, робота спеціальних економічних зон, які знову відновлені й здебільшого повторно довели свою неефективність, повинна бути переглянута.
А податки якраз слід зменшувати. Інша річ, що потрібен перехідний період. Узагалі, багато країн, які реформували свою економіку, проходили таку процедуру. 3–5 років перехідного періоду обов’язково будуть запроваджені при зменшенні оподаткування й у нас, але це не позначиться на дохідній частині бюджету.
Відкриті прибуткові СЕЗ треба залишити
– Щодо скасування СЕЗ... На Закарпаття після створення зони збудовано багато закордонних заводів, які сплачують податки і дають тисячі робочих місць. То, можливо, в окремих областях СЕЗи варто залишити?
– Та ж й я кажу, що ми повинні предметно розглянути діяльність кожної СЕЗ. Якщо там розміщене високотехнологічне виробництво й створюються робочі місця, зарплата видається через фонд оплати праці, а не в конвертах, іде вагома сплата податків до державного та місцевого бюджетів, тоді існування зони доцільне.
А коли в СЕЗ немає жодного виробництва, а лише постачання великих партій неякісної в багатьох випадках продукції, яка потрапляє без оподаткування на український ринок, то потрібен критичний погляд.
– Ваша позиція до Партії регіонів досить жорстка – відкидаєте можливість коаліції з нею. Однак є чутки, що переговори про союз ведуться…
– Я можу сказати як голова політичної ради блоку «Наша Україна –Народна Самооборона»: ніяких переговорів не велося, не ведеться і вестися не буде. А для того, щоб такі розмови припинити і нашим опонентам дати зрозуміти, що їхні намагання марні, ми ще в саму угоду про створення блоку записали пункт, яким забороняється створення у майбутньому парламенті коаліції нашого блоку із будь-якою із партій «антикризової коаліції». Простіше сказати, ні з регіоналами, ні з соціалістами, ні з комуністами коаліція для нас неможлива. Це рішення схвалене всіма дев’ятьма партіями, які утворили блок «НУ – НС».
– На Закарпатті багато населених пунктів зі статусом гірських. Чи передбачає ваш блок їхній розвиток?
– У нас готовий законопроект про статус гірських населених пунктів. Він підготовлений мешканцем Івано-Франківщини Євгеном Гірником, який є у нашому списку. Думаю, що долучаться і представники Закарпаття та Львівщини. Мова в цьому законопроекті йде про класичні в таких випадках речі, коли мають бути додаткові трансфери із державного бюджету на інфраструктуру гірських населених пунктів. Плюс додаткові соціальні видатки для людей, які працюють в таких містах і селах. Ми ще не порахували, скільки законопроект коштуватиме, але якщо ми його ухвалимо до кінця цього року, то вже в перші місяці наступного він набуде чинності. Багато років на цю тему точаться розмови, але ніяк не було потрібної кількості голосів на ухвалення відповідного закону. Тож якщо незабаром з’явиться демократична більшість, вважайте, закон прийнятий.
Янукович прозріває лише перед виборами
– На виступі в Тернополі, коли виповнилося 400 днів другому уряду Януковича, ви сказали, що регіонали роблять усе, аби Помаранчева революція була витравлена з народної пам’яті. Водночас, багато хто твердить, що Янукович взяв до уваги уроки 2004-го, демократизувався і нині це вже не той політик, що три роки тому…
– На мою думку, він такий самий, як і тоді. І уряд той самий, ті самі урядовці. І точно та ж діяльність: якщо є влада і немає виборів, то робота спрямовується тільки на інтереси урядового клану, натомість – жодних соціальних пропозицій.
Це те, що характеризує і перший, і другий уряд Януковича і що в них, на мою думку, виходить найкраще. А як тільки мова заходить про вибори, одразу починаються обіцянки. Так було 2004 року, коли дали доплати до пенсій, хоча перед тим за рік і два місяці не було жодного підвищення. Точно така ж тактика 2007-го. Спочатку боротьба проти будь-яких соціальних підвищень під час ухвалення бюджету, а потім раптове прозріння, коли стало очевидним, що позачергових виборів Партії регіонів не уникнути. Саме тому й відбудеться дочасне голосування, що політика уряду Януковича не змінилася.
– Так трапилося, що нині ви співпрацюєте з багатьма вихідцями із Закарпаття. Зокрема, голова Секретаріату Президента Віктор Балога очолює центральний штаб «НУ – НС». Як оцінюєте роботу наших земляків?
– Віктор Балога – дуже ефективний менеджер. І, безумовно, абсолютно нова якість роботи президентського Секретаріату пов’язана з його особою. Ми всі працюємо, як єдина злагоджена дружна команда. Думаю, люди в усій Україні, а не лише на Закарпатті, це бачать.
– І останнє питання, пане В’ячеславе. Якого результату на виборах очікує «Наша Україна – Народна Самооборона»?
– Я не даю прогнозів щодо кількості відсотків, але роблю все для того, щоб наш блок здобув перемогу у цих перегонах.