Днями на факультеті міжнародних відносин Закарпатського державного університету відбувся захист магістерських робіт студентів денної та заочної форм навчання. Як зазначив один із членів Державної екзаменаційної комісії - проректор з науково-методичної роботи Полюжин М.М., з кожним роком відчутно зростає якість підготовки магістерських робіт та рівень захисту випускниками власних наукових досліджень. Про це свідчать і результати захисту: 19 студентів захистили наукові проекти на «відмінно», 1 – «
Варто зауважити, що це перший повний випуск магістрів під керівництвом Вовканича І.І., адже саме у 2004 році Іван Іванович став деканом факультету міжнародних відносин.
Пане Іване, 16 дипломів із 20 – «червоні». Враховуючи, що це дебютний випуск магістрів за вашого керівництва, можна стверджувати про надзвичайно високий рівень організаторської, науково-методичної роботи на факультеті протягом останніх шести років...
- Ви знаєте, я б не виокремлював чиєсь керівництво чи певний часовий проміжок. З часу існування факультету, а це 13 років, робота налагоджена дуже добре не тільки на нашому факультеті, а й в усьому університеті, який до речі восени відзначатиме ювілей (15 років – авт..). Що ж стосується цьогорічного випуску магістрів, дійсно – студенти перевершили мої сподівання. Шість років тому, ще будучи абітурієнтами, вони мали хороший рівень шкільної підготовки. А далі – справа професіоналів. І саме професіонали викладають на нашому факультеті. Увесь професорсько-викладацький склад щорічно вдосконалюється, проходить стажування за кордоном, зокрема: в Італії, Австрії, Чехії, Польщі. До читання лекцій ми також запрошуємо провідних науковців України, з-поміж них - доктор економічних наук, професор, академік НАНУ, директор Інституту світової економіки та міжнародних відносин, заслужений діяч науки і техніки України Пахомов Юрій Миколайович; доктор історичних наук, професор, академік міжнародної Слов’янської академії, завідувач відділу всесвітньої історії та міжнародних відносин Інституту історії України НАНУ Віднянський Степан Васильович. Тому, ми ще раз підтверджуємо відому тезу: «Нема поганих студентів, є викладачі, які не можуть навчити…» У нашому ж випадку – і студенти хороші, і викладачі вчать добре.
- У сьогоднішніх реаліях бажання викладача навчити студента – замало. Потрібно щоденно працювати над самовдосконалюванням, вигодувати нові форми подачі інформації, використовувати інноваційні технології.
- Я цілком згодний. І, якби вищеперераховані вами пункти не були пріоритетними на факультеті, ми б не говорили про ті ж 16 «червоних» дипломів із 20. В ЗакДУ надзвичайно потужна матеріально-технічна база: комп’ютерні класи з вільним доступом до інтернету, велика електронна бібліотека, яка постійно оновлюється, мультимедійна аудиторія, де проходять лекції, захисти бакалаврських, дипломних та магістерських робіт. Наші викладачі не рідко затримуються допізна на роботі, аби підготувати і справді професійно подати матеріали на лекціях. І, що не менш важливо, стереотип про бар’єр між студентом та викладачем давно зруйнований, принаймні в ЗакДУ. Щоденно заняття відвідують не менше 95% студентів. І не тому, що пропуски потрібно відпрацьовувати чи викладач потім прискіпливо прийматиме іспит. Ні. Кожен просто усвідомлює мету свого перебування у класичному виші – головне здобути знання, а потім успішно працевлаштуватись.
- Що стосується працевлаштування, професія міжнародника не така вже і поширена, як скажімо інженера. Чи не характерна сьогодні для університету, зокрема для випускників очолюваного Вами факультету, проблема пошуку роботи? Більше того – в умовах економічної кризи.
- Не може працевлаштуватись тільки той, хто цього не хоче або, той, хто не володіє потрібними теоретичними та практичними навичками. Обидва випадки для ЗакДУ абсолютно не характерні. Чому? А все просто. Факультет активно співпрацює з багатьма відомими вишами України, та закордонними: факультетом соціальних наук Карлового університету, факультетом політології Мішкольцького університету, Західним університетом Васіле Гольдіш (м.Арад), університетом м. Орадея, Інститутом суспільних наук Чеської АН, Інститутом суспільних наук Словацької АН та повітовим музеєм м. Сату-Маре, де студенти щорічно проходять країнознавчу практику, навчаються і просто відпочивають. Відтак, вони отримують не тільки теоретичні навики, а й мають унікальну нагоду практичного спілкування різними іноземними мовами (Антоніна Гончарова протягом року навчалася в університеті м. Вісконсин, США і визнана однією з кращих студенток у виші), що сьогодні є надзвичайно важливим аспектом під час працевлаштування. Конкретні приклади? Прошу. Наші випускники займають такі посади: Шитєв Єва – консульський адміністратор у Консульстві Угорської Республіки у м.Берегово, Дворнік Сергій – старший консультант комітету Верховної Ради України з питань євроінтеграції, Клімов Олександр – провідний експерт Громадського об’єднання «Інститут міжнародних досліджень процесів інтеграції та глобалізації», Торпої Йосип - директор Центру українсько-угорського регіонального розвитку, Корсак Роман – доцент факультету міжнародних відносин ЗакДУ, Андрейко Віталій – доцент факультету міжнародних відносин ЗакДУ, Товтин Ольга – спеціаліст відділу Головного управління з питань євроінтеграції зовнішньоекономічних та туризму Закарпатської ОДА. І це тільки ті, кого згадав одразу. Перерахую посади, які можуть займати випускники факультету, що здобули диплом за освітньо-кваліфікаційним рівнем «спеціаліст», «магістр»:
- директор навчального закладу;
- викладач вищого навчального закладу;
- асистент;
- науковий співробітник (політологія);
- науковий співробітник (переклади);
- начальник відділу, завідувач відділу;
- інший фахівець в галузі методів навчання;
- консультант із суспільно-політичних питань країн/регіонів;
- експерт із суспільно-політичних питань країн/регіонів;
- політолог;
- гід-перекладач;
- перекладач;
- політичний оглядач;
- референт основної діяльності;
- екскурсовод;
- завідувач агентства з іноземного туризму;
У міжнародних організаціях та дипломатичних представництвах:
- посланник;
- секретар дипломатичного агентства;
- дипломатичний агент;
- консульський агент;
- дипломатичний кур'єр;
- міжнародник аналітик;
- помічник експерта із зовнішньоекономічних питань;
- помічник консультанта із зовнішньоекономічних питань;
- спеціаліст ІІІ категорії.
Але погодьтеся, практика – це добре, однак не потрібно забувати і про наукову роботу.
- А ми не встигаємо про неї забувати, оскільки наші студенти постійно стають лауреатами всеукраїнських та міжнародних конференцій, конкурсів, виставок. І нам про це нагадують організатори (сміється). От до прикладу, тільки минулого року Кривенкова Руслана стала переможцем Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт за напрямом «Актуальні питання співробітництва з Європейським Союзом», Олюшинець Катерина та Репецький Олег стали переможцями Закарпатського регіонального відбіркового етапу Всеукраїнського молодіжного конкурсу «Новітній інтелект України», Чейпеш Олександра та Бевзюк Ярослав – переможці Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт з напряму: «Політичні науки».
- А що думають про факультет самі студенти?
- А ви у них запитайте…
Кривенкова Руслана (магістр 1-го року навчання)
Недарма кажуть, що найкращими роками в житті кожної людини є саме студентські.
На мій погляд, завдання університету в цей період полягає не тільки у навчанні студентів необхідним знанням і вмінням, а також у «відкритті» різноманітних студентських талантів та пристосуванні до самостійного дорослого життя, а саме до планування свого часу і відповідальності за власні вчинки тощо. Адже у школі вчителі ставляться до учнів ще поблажливо, як батьки, можуть навіть вмовляти вчитись. А в університеті – вже інша специфіка, бо студент сам собі господар, а батьки частіше за все знаходяться далеко і вже не можуть контролювати своїх дітей.
Кожен студент самостійно обирає те, чим хоче займатись і чого бажає досягнути за роки, проведені в університеті. На мою думку, потрібно старатись встигнути зробити все, тому що чим вище планку людина собі ставить, тим більше вона зможе досягнути.
Щодо нашого Закарпатського державного університету, то він всебічно розвиває різноманітні таланти студентів, зокрема у навчанні (участь у Всеукраїнських конкурсах та олімпіадах), у спорті (існують волейбольні та інші команди), у громадській діяльності тощо. Саме під час навчання у ВУЗі можна познайомитись з багатьма цікавими людьми, знайти друзів, отримати ґрунтовні знання з нових необхідних дисциплін (наприклад, вивчити другу іноземну мову, як на нашому факультеті міжнародних відносин) та ін.
Головне – правильно обрати майбутню спеціальність, зважаючи на предмети, які найбільше цікавлять, чого я щиро бажаю нашим цьогорічним абітурієнтам.
Шехтер Андрій (4 курс)
Міжнародні відносини вражають своєю багатогранністю, багатовимірністю, що власне, і породжує інтерес до їх вивчення та дослідження. Мабуть, в силу цього факультет МВ в певній мірі відображає усе різномаїття можливостей людини, її взаємодію з іншими людьми і стає, на мій погляд, найкращою школою життя. Саме тому наші випускники - це не просто вузькопрофільовані спеціалісти-теоретики, вони є сформованими особистостями, готовими до розв’язання реальних питань, безпосередньо пов’язаних зі сферою міжнародних відносин, і можуть гідно протистояти будь-якій життєвій ситуації. Можна багато почути та прочитати про дух факультету, що породжує атмосферу взаєморозуміння та підтримки і, запевняю вас, це саме так. За роки навчання неодноразово стаєш в пригоді комусь, і, що найважливіше, тобі відповідають взаємністю. Переважна більшість студентів знає одне одного, тому формується не просто набір відвідувачів, а справжній науковий, товариський колектив, знаходитися та навчатися в якому приносить справжнє задоволення. Спільне навчання, дозвілля, свята та будні зближають, і стає дуже важко уявити себе десь інде. Якщо ти молодий, креативний, багатий на творчі ідеї, факультет міжнародних відносин – це найкращий варіант для того, щоб якнайповніше реалізувати свої можливості і відчути себе справді потрібним членом суспільства.
Чепіжак Анна (1 курс)
Відколи я прийшла в ЗакДУ, з кожним днем відкриваю для себе щось нове. Особливо я радію тому, що вибрала саме факультет Міжнародних Відносин, бо він дійсно найкращий! Мені подобаються люди, які тут навчаються, бо вони завжди допоможуть або щось підскажуть в складних ситуаціях. Викладачі в ЗакДУ справді приязні і з розумінням відносяться до студентів та їхніх творчих ідей. Хочу додати, що тільки на факультеті МВ є поглиблене вивчення двох іноземних мов, що обов'язково стане великим «плюсом» для майбутнього міжнародника при працевлаштуванні, як в нашій країні, так і за кордоном.
В ЗакДУ впроваджується Болонська система освіти, і здавання модулів та залікі проходить по-сучасному (не треба, як в древні часи, писати мемуари на «надцять» сторінок, щоб здати залік!) Тому ласкаво просимо до НАЙКРАЩОГО факультету у найкращому закладі!
Бабич Олександр (І курс)
Одного сонячного ранку, на Далекому Сході, в прекрасному місті Куфа маленький хлопчик запитав халіфа Алі ібн Абі-Таліба, що є найбільшим багатством. У свою чергу Алі відповів: «Розум». Саме розум - це ключ до багатьох закритих замків, таємниць і навіть скарбів.
Факультет міжнародних відносин, можу сказати з впевненістю, є одним з найперспективніших і найкращих факультетів України та Європи. За півроку навчання я отримав багато позитивної енергії, цікавої інформації, неочікуваних знайомств і, звісно найважливіше – невичерпного знання. Я побував на багатьох конференціях, зібраннях і відчув ту несамовиту любов до свого факультету і, звичайно, до рідного ЗакДУ.
Марк Аврелій говорив, що життя швидкоплинне йпотрібно насолоджуватися всім, що воно дає нам. Щастя - це коли ти отримуєш певну енергію, оцінку від своїх вчинків, і в кінці ти з усмішкою йдеш далі. Можу сказати, я щасливий, що навчаюся на факультеті міжнародних відносин, і усмішка ніколи не згасає з мого обличчя.
Цицерон казав, що в якому середовищі ти живеш, таким ти будеш і надалі. У ЗакДУ представлені всі умови, щоб вчитися. Викладацький склад кожного дня впроваджує інноваційні технології у поданні матеріалу (наприклад, проведення мультимедійних лекцій тощо).
- Факультет міжнародних відносин - це сукупність розумних, прекрасних, талановитих, енергійних, амбіційних та креативних людей. Загалом , це велика, дружня і сильна сім’я.