З 14 листопада 2012 року на базі навчального пункту навчально-методичного центру цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Закарпатської області (відповідно до наказу МНС України щодо реформування підрозділів професійної пожежної охорони) 30 чоловік проходять підготовку фахівців пожежних-рятувальників для укомплектування новостворених державних пожежно-рятувальних постів.
Не зважаючи на те, що більшість кандидатів мають великий досвід роботи в професійних пожежних частинах, вимоги сьогодення потребують навчання зазначеної категорії робітників новим правилам гасіння пожеж, знання сучасної пожежної техніки та обладнання, норм техніки безпеки при роботі на пожежах та проведенні аварійно-рятувальних робіт.
Лекційні заняття, які розроблені за новими методичними стандартами, проводяться з використанням сучасного мультимедійного обладнання, що дозволяє подавати теоретичний матеріал у вигляді презентацій.
Враховуючи особливість контингенту слухачів, до проведення занять залучаються фахівці Територіального управління МНС в Закарпатській області, викладачі обласних курсів підвищення кваліфікації у сфері ЦЗ та БЖД, фахівці Аварійного-рятувального загону спеціального призначення.
Особлива увага приділяється практичним навичкам, які є основою подальшої успішної роботи пожежника-рятувальника. Більшість практичних занять проходять у безпосередньому контакті з вогнем та із застосуванням засобів малої механізації в лабораторії й натурних дільницях НМЦ, навчально-тренувальному містечку, державному пожежно-рятувальному загоні №1 та Аварійно-рятувальному загоні спеціального призначення ТУ МНС у Закарпатській області. Таке практичне відпрацювання теорії дозволяє моделювати широкий спектр надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру.
Під час занять разом з викладачем працюють й інструктори, які, приміром, відповідають за імітацію димових завіс, вибухів, горіння тощо.
Слід наголосити, що при проведенні занять, викладачі не стоять осторонь, а
показують, як працювати з інструментом, дають поради, рекомендації, адже кожен з викладачів навчального пункту має для цього відповідний досвід роботи.
У процесі навчання важлива роль також приділяється і психологічній підготовці, зокрема готовності пожежника-рятувальника до дій в екстремальних умовах. До прикладу, старший інструктор разом з ланкою ГДЗС (газодимозахисної служби) йдуть в задимлене середовище, де він корегує дії курсантів, скажімо, під час пошуку осередку пожежі та наявності там потерпілих.
Слід зазначити, що збільшена кількість обов’язкових практичних занять із відпрацювання навичок проведення аварійно-рятувальних робіт в умовах надзвичайних ситуацій, зокрема: започатковано проведення пошуково-рятувальних робіт із завалів, при промислових аваріях із викидом сильнодіючих отруйних речовин, при ліквідації аварій та дорожньо-транспортних пригод на транспорті, рятування із затоплених споруд і на водоймищах тощо. Розширено функції пошуково-рятувальної кінологічної групи щодо розшуку людей під час виникнення надзвичайних ситуацій різного характеру на території регіону.