Висвячений за тюремними ґратами: історія греко-католицького священника із Закарпаття Володимира Маргітича

3751 5

Священник Мукачівської греко-католицької єпархії о. Володимир Маргітич 19 серпня 1960 року був висвячений за тюремними ґратами, у Мордовії. Священичі свячення він отримав з рук мученика за святу віру патріарха Йосифа Сліпого.

Історію 93-річного греко-католицького священника з Берегова опублікував єпископ-ординарій МГКЄ владика Тодор.

Володимир Маргітич народився 23 лютого 1931 року в селі Неліпино Свалявського району Закарпатської області в сім’ї греко-католиків. Після закінчення 10-го класу вступив у Львівський інститут на факультет іноземних мов. Впродовж 1956-57 рр. працював інструктором Берегівського райвиконкому.

Наприкінці 1957 р. був звільнений без будь-яких пояснень, а 28 січня 1958 р. арештований "за поширення антирадянських листівок". Допити відбував в Ужгородській тюрмі. Засуджений за статтею 54 на 8 років ув’язнення і 5 років позбавлення прав. Покарання відбував у Мордовії, спочатку в першому, а потім у четвертому таборах. Через інших греко-католицьких отців, які перебували разом з ним у таборах, отримав таємно «богословські і філософські студії».

У травні 1959 року зустрів греко-католицького митрополита Йосифа Сліпого, багаторічного в’язня радянських таборів. А вже 19 серпня 1960 року митрополит уділив йому священичі свячення.

Все відбувалося в бараках між двома нарами: «Саме свячення, безумовно, вже відбулося між двома ліжками… Між двома нарами, на підлозі, перед тумбочкою митрополита, там, де він спав… То не передаси словами, що тоді, на той момент, було, що така подія відбулася за колючим дротом, коли сидиш і тобі можуть ще 25 накатати за це, якщо би дізналися. Але я не за себе боявся, я за митрополита боявся». Ризи для свячень Володимира допоміг пошити з підкладки пальта отець Дрибітко.

З боку адміністрації табору було кілька спроб заагітувати Володимира Маргітича до співпраці, але він відмовився.

На початку 1959 року Володимир Маргітич написав скаргу до Президії Верховної Ради і до Колегії Верховного суду про несправедливий вирок. Позитивну відповідь отримав 29 грудня 1960 року, а 31 грудня йому видали довідку і гроші на повернення додому.

Після повернення отець спочатку працював вчителем у Берегівській школі-інтернаті, викладав німецьку, французьку і англійську мови, а від 1983 до 1993 року – вихователем. У цей час також проводив активну підпільну душпастирську діяльність, контактував з іншими греко-католицькими священиками.

Після виходу Української Греко-Католицької Церкви з підпілля у 1989 році отець Володимир продовжує священичу діяльність у м. Берегово.


Коментарі

СА
Саша Алексій

Молодець. То є сила волі і віри. Про таких людей потрібно знати. Були такі що зламалися, а були такі що ні. Поацювали у підпіллі, служили Богу і людям, після виходу з підпілля продовжили служіння. Справжні віруючі і священослужителі.

В
Валентина

Визнають блаженним.

Ш
Шо-нi

Прекрасний чоловik У 60 -х роках часто заходив до мого дiда який був греко-кат.священником Йовжi бачi .

ТЧ
то чудово

Отцеві бажаємо ще многіі літа! У 93 і такій силі - слава Богові! Щось по-штубацькі написано: Львівський інститут на факультет іноземних мов? То який таке мав? Ніби лише університет мав такий факультет. А чому не згадано чи родина, чи лише однофамілець владикові Маргітичу? І чи перетиналися? А як з вірниками у його церкві?

П
Пацан

У 90х,мав шанс,найти тих п....в,шо го штормили...і загнати под шконарь...

Читайте також