300-річний ясень з Липової алеї в Ужгороді внесуть до

11
0

переліку найстаріших дерев України

В Україні відбувається справжній "деревомор", кажуть екологи. На очах гинуть тисячолітні дуби, які бачили Шевченка, 600-річні горіхи та рідкісні фісташки. Аби не допустити зникнення зелених старожилів, Київський еколого-культурний центр спільно з Державною службою заповідної справи Мінприроди розпочали перепис найстаріших дерев України, яким більш ніж 500 років.

Директор центру Володимир Борейко, вже завершено інвентаризацію сотні найстаріших дерев Києва, а сьогодні велетнів-старожилів розшукують по всій Україні. Усі старання екологів спрямовані на те, аби налагодити охорону та опіку над живими пам’ятками природи, – пише "Україна молода".

Тож, якщо у вас є фотоапарат, своє авто і, головне, бажання, екологи закликають приєднатись до акції "Захистимо найстаріші дерева України – корені нації".

"Старе дерево важко не помітити, – каже Володимир Борейко. – Якщо стовбур сягає більше п’яти метрів в охопленні, варто одразу сфотографувати його та відправити матеріали на адресу нашого центру".

На рахунку в Київському еколого-культурному центрі сьогодні не один десяток старих дерев. Так, екологи розповіли про найстарішу шовковицю України (близько 500 років), яку колись оглядав Петро І, а Тарас Шевченко робив кілька замальовок цього дерева. Шовковиця – дерево заповідне, а ось 1000-літній дуб Грюнвальда висотою 20 метрів, що росте на території столичного пансіонату "Жовтень", можуть в будь–який момент зрубати. Також не внесений до переліку найстаріших дерев України 300-річний ясень на знаменитій Липовій алеї в Ужгороді.

Та чи не найбільше дерев, які потребують захисту держави, екологи знайшли в Криму. Тут відомо більш ніж 80 тисяч дуже старих дерев (з них близько десятка мають вік за тисячу років), проте на наш час заповідними є тільки... три. Для прикладу, необгороджений 1000–річний тис на екскурсійній стежці в Ялтинському гірсько-лісовому заповіднику з кожним роком "лисіє": його кору обдирають туристи. Ще один 1000–літній тис росте на горі Ай-Петрі також без будь–якої огорожі. Найстарішу в Україні 1000-літню фісташку на мисі Ай-Тодор також проігнорувала держава. Попри те, що дерево давно занесене в Червону книгу України. Забули й про 600-літній горіх Юрія Нікуліна, з якого під час зйомок комедії "Кавказька полонянка" актор кидався горіхами. У 2007 році дерево сильно постраждало від бурі й потребує лікування.

"Не маючи належної опіки, багато найстаріших дерев України гинуть, – аргументують екологи своє бажання здійснити перепис старих дерев. – Загинули 600-річні дуби Григорія Сковороди в Харківській області, Богдана Хмельницького в Тернопільській і Черкаській областях, упала 600-річна липа Тараса Шевченка в Чернігівській області". Що вже казати про унікальні 1000-літні дуби, які ростуть у Рівненській і Черкаській областях (Юзефинський дуб і дуб Максима Залізняка). Дерева не обладнані громовідводами, тому в них по 6–8 разів (!) влучали блискавки. Екологи з цим миритись не збираються і вже найближчим часом поїдуть рятувати дерева на Львівщині.

Коментарі

Ще немає коментарів, будьте першим!

Читайте також