Ще не вщух скандал у Перечинському районі, де мешканці села підняли акцію протесту проти будівництва другої черги міні-ГЕС, як у іншому кінці області, Рахівському районі, виникла аналогічна ситуація.
Близько 600 мешканців села Богдан, Рахівського району, підписалися під зверненням до народного депутата від УДАРу Валерія Пацкана з проханням завадити будівництву в їхньому селі одразу трьох міні-гідроелектростанцій.
Люди налякані жахливими екологічними наслідками, які можуть принести закарпатській екології бездумні дії бізнесменів та чиновників. Так, через півроку функціонування аналогічної міні ГЕС у селі Тур'я Поляна (Перечинський район), у криницях у центрі села зникла вода, а через низький рівень води у річці Шипіт, повністю зник харіус європейський, який до запуску ГЕС був звичним представником водної фауни.
Село Богдан розташоване у верхів’ях Карпат під Говерлою. Через нього протікає річка Біла Тиса, у яку впадають притоки Богдан, Щауль, Квасний. Мешканці села розповідають, що в останні роки зі зміною клімату при невеликих зливах там трапляються часті зсуви, повені, які несуть вирвані з корінням дерева, колоди. Береги річки ніде не укріплені, тож люди нерідко страждають від підтоплення будинків та пошкодження негодою доріг.
Однак, незважаючи на складні і непостійні природні умови, в селі почалася активна робота по розміщенню одразу на трьох річках споруд гідроелектростанцій.
За словами районного депутата від «УДАРу» Юрія Червака, рада свого часу відхилила будівництво таких споруд в селах району, однак питання вирішилось на місці, в обхід рішенню райдепутатів, – на рівні голови сільради.
Щоб не залишитись без води, громада висунула вимогу до сільського голови провести громадське слухання з даного питання. Місцева влада погодилась, але зробила все для того, щоб на захід прийшло якомога менше людей.
Спочатку, сільський голова Петро Ференц кілька разів змінював час проведення громадських слухань. В кінці-кінців, не порадившись з жителями села і ігноруючи їхні прохання провести захід у зручний для всіх час, Петро Ференц призначив ці слухання на четвер, 13 червня. Голова села не міг розуміти, що у назначені 14.00 більшість людей знаходитимуться на роботі чи в церкві (саме на цю дату припадає велике християнське свято – Вознесіння Господнє).
«Незважаючи на таку позицію сільського голови і секретаря ради, які не приховували своєї зацікавленості в інвесторах по ГЕС, на громадські слухання прийшло близько 250 селян. Майже всі вони були налаштовані проголосувати проти будівництва в їх селі ГЕС. Помітивши настрої селян, П.Ференц (можливо, не без підказок, так як і районна влада більше стоїть на боці інвесторів, а не за населенням) запустив план зриву громадських слухань, не давши проголосувати людям», - розповіла мешканка села, пані Марія.
Побачивши, що сільський голова, якого вони самі і обрали, зовсім не опікується їхніми інтересами, мешканці прийшли на прийом до народного депутата Валерія Пацкана. Свої протестні настрої вони підкріпили письмово, зібравши майже 600 підписів проти будівництва міні-ГЕС в їхньому селі.
«Пошук альтернативних джерел енергії є пріоритетним завданням нашої держави сьогодні. Однак, в цьому процесі пріоритетним має бути не прибутки інвестора, а збереження природи. Чому з людьми не виходять на діалог? Чому замовчують ризик зникнення води у водоймах і цінних порід риб у гірських річках? Чи не по тій причині, що не такі безпечні ці ГЕС, як про них розповідають інвестори і зацікавлені особи? Найбільша цінність Закарпаття - це природа. І ми, жителі краю, відповідальні за те, щоб зберегти її від варварства людей, для яких бізнес-інтереси знаходяться на першому місці. А мешканцям сіл я раджу наступного разу добре думати, кого вони обирають собі в якості сільського голови», - зазначив Пацкан.