8 Березня — час боротися за свої права

8
0

Відбулося засідання Ужгородського прес-клубу

7 березня відбулося засідання Ужгородського прес-клубу на тему: «8-Березня: свято жіночої солідарності чи всесвітній день руху за рівність прав жінок та чоловіків»

З журналістами на цю тему дискутували Мар’яна Колодій, директор Закарпатського гендерного ресурсного центру при Ужгородському національному університеті та Оксана Гуранич, головний спеціаліст управління молоді та спорту ОДА .

Оксана Гуранич нагадала, що гендерна політика спрямована на забезпечення рівних прав та можливостей обох статей. Адже є чимало випадків, коли дискриміновані й чоловіки. Кожен п’ятий чоловік в Україні, наприклад, переніс хворобу, яка передається статевим шляхом. Проте досі чоловіки не мають «свого» лікаря, тоді як кожна жінка має дільничного гінеколога. Третина дорослих чоловіків у державі — не одружені. І не тому, що їх аж на стільки менше, а тому, що у результаті перевантаженого життя вони часто втрачають здоров’я, соціальну привабливість. На Закарпатті співвідношення жінок і чоловіків становить 1072 до 1000 відповідно. До речі, це найпозитивніша динаміка у державі.

У Закарпатті нарешті прийнято (2 лютого) Регіональну програму з утвердження гендерної рівності на виконання відповідної державної програми, затвердженої Кабміном. Протягом 6 років відкладався у шухляду відомий Закон України «Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків». Основним моментом для дискусії стало питання квот для жінок у партійних списках. Чоловіча депутатська більшість проголосувала за закон лише після вилучення такого пункту. Та й досі дослідження свідчать, що більшість чоловіків вважають: для жінки основна не соціальна, а біологічна реалізація. Тоді як випадіння жінки із соціальної сфери на час виховання дитини призводить до подальшої її дискримінації. 92 % керівних посад в Україні досі займають чоловіки.

Мар’яна Колодій повідомила, що питання гендеру особливо гостро постало в Україні після того, як за міжнародним індексом людського розвитку нашій державі відвели чи не останнє місце. У Європі за гендерними питаннями Україна випереджає лише Туреччину. На державному рівні багато говориться про впровадження гендерної політики, але багато хто досі асоціює гендер із феміністичним рухом. Проте поняття гендеру широке і охоплює чи не усю соціальну сферу.

Закарпатський гендерний ресурсний центр створено у 2003 році, з 2005-го він працює при УжНУ. Метою його є створення коаліції навчальних закладів, які цікавляться гендерною проблематикою та готові впроваджувати гендерні підходи у навчальних програмах. Центр забезпечив розробку навчального курсу «Основи теорії гендеру», провів ряд семінарів-практикумів у школах, розробили факультативні курси для середньої школи.

Оксана Гуранич розповіла, що з настанням незалежності держави особисто відкинула свято 8 Березня як комуністичне минуле. Але, отримавши матеріали ООН про відзначення Міжнародного дня рівноправ’я жінок і чоловіків, переглянула свої погляди.

За словами Мар’яни Колодій, сьогодні існує декілька версій щодо історії започаткування свята 8 Березня у світі. Цей день по-різному сприймають у різних кутках світі. У Таїланді, наприклад, 8 березня святкують день слона тощо.

Починаючи із 1975 року міжнародна громадськість відзначає 8 Березня як Міжнародний жіночий день, день історичної боротьби за ліквідацію дискримінації у відношенні до жінок та їхньої повної і рівноправної участі і процесі соціального розвитку. Це офіційне свято ООН.

Повідомили ЗІА "Простір" з Ужгородського прес-клубу.

Коментарі

Ще немає коментарів, будьте першим!

Читайте також