
Рівень фізичної активності безпосередньо впливає на швидкість старіння організму людини.
Люди, що ведуть сидячий спосіб життя, старіють у середньому на десять років раніше, ніж їх більш активні ровесники, стверджують британські вчені.
У дослідженні, проведеному фахівцями з Королівського коледжу Лондона (King `s College London) взяли участь 2400 пар близнюків. Учасники заповнили анкети, вказавши частоту і інтенсивність фізичних навантажень, і здали аналіз крові. Керівник дослідження Лінн Черкас (Lynn Cherkas) і її колеги заміряли довжину теломер хромосом у клітинах крові учасників і зіставили одержані показники з даними опитування.
Теломери - кінцеві фрагменти хромосом, що не несуть спадкової інформації. Їх основною функцією є захист клітинної ДНК від деформацій і пошкоджень. Довжина теломер, що скорочуються з кожним поділом клітини, вважається основним індикатором старіння організму. За даними дослідників, щорічно довжина теломери скорочується в середньому на 21 пару нуклеотидів - елементарних структур молекули ДНК.
Проте в учасників дослідження цей показник істотно розрізнявся залежно від ступеня їх фізичної активності. У середньому довжина теломери в людей з мінімальною фізичною активністю (16 хвилин на тиждень) виявилася на 200 нуклеотидів коротшим, ніж у найбільш фізично активних (199 хвилин в тиждень). Іншими словами, найбільш активні люди мали таку ж довжину теломер, як і ті, хто був на 10 років молодшими, але вів сидячий спосіб життя, повідомили вчені. Ця різниця була особливо помітна при порівнянні близнят, що мають різний рівень активності.
Вчені припустили, що організм фізично неактивних людей більш чутливий до запалення й ушкодження клітин під впливом кисню. У той же час фізична активність допомагає справлятися зі стресами, сприяючими укороченню теломер. Звіт про результати дослідження були опубліковані в журналі Archives of Internal Medicine.