AVE дісталося й Ужгорода

17
0

Сміття обіцяють збирати по новому за старими тарифами

Прибирання та утилізація сміття в місті над Ужем  завжди було у списку головних проблем обласного центру. На жаль, у попередні роки вирішити їх практично не вдавалося.

Мешканці Ужгорода стали вже постійними свідками переповнених смітників, які, подекуди, тижнями не прибиралися, через що сміття з  кожним поривом вітру розліталося по цілому мікрорайону, в тому числі і в центрі міста. Нова ужгородська влада ще з самого початку своєї каденції вирішила покласти край цьому бардаку (в прямому і переносному сенсі цього слова). Провівши консультації з провідними європейськими підприємствами, що спеціалізуються на зборі та ліквідації сміття, Ужгород вирішив довірити боротьбу з цією проблемою вже відомій на Закарпатті австрійській фірмі «AVE», яка нині працює у Виноградові, Мукачеві та районі, Хусті та інших населених пунктах краю.

Співпраця з австрійцями справді виявилася плідною та успішною. Першопрохідцем цієї справи став закарпатський Виноградів. Тамтешня влада разом із Закарпатською торгово-промисловою палатою першими в краї вирішили використати європейський досвід прибирання та утилізації сміття і він не залишився непоміченим. AVE стала першою іноземною компанією в Україні, яка організувала збір побутових відходів у селах. За словами радника голови Закарпатської ОДА на громадських засадах, менеджера АВЕ в Закарпатській області Олександра Карташова компанія з перших же днів роботи на Закарпатті довела, що використовує у роботі сучасні новітні підходи.

«Робота АVE на Виноградівщині розпочалася близько 5 років тому,  – розповідає Олександр Петрович. На той час я займав посаду заступника губернатора і курував комунальні питання. Зрозумівши, що співпраця в окремо взятому районі йде успішно, ми зустрілися з керівництвом AVE в Австрії і запропонували їм розширити діяльність на Закарпатті. Австрійці радо погодилися, більше того – на наше прохання вони розробили для Закарпаття концепцію збору побутових відходів до 2020 року, яку затвердила сесія обласної ради».

Наступними проявили ініціативу мукачівці. Місцева влада на чолі із Золтаном Лендєлом, за активної участі Віктора Балоги, підписала з AVE протокол намірів, відтак прорахували скільки майданчиків, контейнерів та техніки необхідно Мукачеву, аби вирішити проблему зі сміттям. Натомість міська рада прийняла усі необхідні для співпраці рішення. Підготували проект угоди (на двох мовах). Це було досить складно, адже довелося узгоджувати усі дії як із українським, так і з європейським законодавствами. «Договір підписали у серпні 2009 року, а вже з січня 2010 AVE розпочала роботу вМукачеві. – продовжує Олександр Карташов. – І лише за один цей рік компанія вийшла на дуже серйозні показники. Нині фірма охоплює своїми послугами більше 80% населення Мукачева, юридичних осіб, тоді як попереднє підприємство – лише 40%».

З початку цього року у місті над Латорицею розпочалася активна робота із  селективного збору відходів, або як у нас кажуть – роздільного. У квітні в місті встановили 30 спеціальних контейнерів, причому, європейського зразка, що знову ж таки, вперше в Україні. Вони доволі складні та вартісні – унеможливлюють доступ  до сміття згори і відкриваються лише знизу.  Відходи збирає спеціалізована машина.

Віднедавна розпочали співпрацю з AVE й у Мукачівському районі та Хусті. Працює компанія і за межами області – на Івано-Франківщині та у Львові. За словами Олександра Карташова, левова частка успіху у подібній справі  залежить від влади того чи іншого міста. З приходом нової владної команди в Ужгороді теж вирішили переконатися в ефективності такої роботи.

На початку літа Закарпатська  делегація на чолі з головою облради Іваном Балогою, разом із Ужгородським міським головою Віктором Погорєловим, Мукачівським мером Золтаном Лендєлом, Хустський чільником Володимиром Кащуком, керівником Ужгородської райради Михайлом Фединцем та директором «AВE Мукачево» Марією Оленич побували на офіційній зустрічі в головному офісі Energie AG (до якої входить AVE), а відтак оглянули сміттєспалювальний завод у містечку Вельс. Ще тоді мер Ужгорода Віктор Погорєлов заявив, що бачить перспективи у залученні цього підприємства для роботи в Ужгороді, додавши: «Навіщо вигадувати велосипед, коли він уже винайдений?». Тепер же справа дійшла до діла. Вже незабаром буде підписано протокол намірів між Ужгородською міською радою та австрійською компанією про співпрацю з AVE в обласному центрі. За словами першого заступника Ужгородського міського голови, депутата Закарпатської обласної ради Віктора Трикура, у будь-якому населеному пункті є стратегічні питання, якими треба займатися щодоби та щогодини – це енергозабезпечення, водо- та теплопостачання і, звичайно ж, збір сміття: «Після приходу до влади, міський голова Віктор Погорєлов окреслив питання збору та утилізації сміття як одне із пріоритетних. Для цього ми провели ревізію у цій сфері і визначилися, що потрібно місту. Наразі , вивозом сміття з міста займається комунальне підприємство КШЕП, яке паралельно також опікується міськими дорогами.  В Ужгороді нині 146 майданчиків для сміття на яких розташовано  991 контейнер. Автопарк налічує 16 одиниць техніки, з яких лише 8 спеціалізованих. Ну і, звісно, полігон у Барвінку куди це сміття вивозиться. КШЕПом уклав 1850 угод з юридичними і близько 20 000 з фізичними особами міста. Одразу ж були виокремлені недоліки, які, гадаю, бачать усі: більшість майданчиків та контейнерів перебувають у жахливому стані і не відповідають  сучасним потребам. Відповідно, сміття розноситься вулицями і, як наслідок, місто перебуває у не надто привабливому стані. Отож, ми дійшли висновку, що нині необхідна повна заміна техніки, яка займається збором, вивозом та обробкою сміття на полігоні. Після переговорів із сімома європейськими фірмами, консультацій із міськими депутатами, ми все ж зупинилися на AVE. Далеко ходити не треба – ця фірма ефективно працює як у Європі, зокрема і в наших сусідів Словаччині та Угорщині, і в деяких містах Закарпаття та України. Більш того, за результатами соцопитування проведеного в області Закарпатським центром полінгових досліджень – 73% знають про таке підприємство, причому в Ужгороді, де AVE досі не працювало, цей показник складає  47%.

То ж ми запропонували цій компанії обслуговувати правобережну частину міста. Австрійці готові надати відповідні контейнери та техніку, а також забезпечити увесь цикл обробки сміття – від контейнера до сміттєзвалища. Якщо говорити про тарифи, то міський голова чітко заявив, що вони залишатимуться на тому ж рівні, як зараз. Також буде запроваджена система селективного збору відходів, причому австрійці готові організувати просвітницьку діяльність серед ужгородців, аби довести важливість розділення сміття», – підсумовує Віктор Трикур.

Коментарі

Ще немає коментарів, будьте першим!

Читайте також