
Все більше мандрівників, подорожуючи Україною та Європою, намагаються брати автомобіль "на прокат".
Наприклад, на Закарпатті (в Ужгороді) наразі діють дві відомі світові мережі оренди авто Sixt та Avis. Ціни у них приблизно такі самі, яку Європі. Єдиний мінус - значно менший асортимент.
Зазвичай автомобіль можна забронювати мінімум на 2 дні. Коштує така послуга у Sixt (згідно прайсу на офіційному сайті) від 36 євро (1250 грн) на добу за авто економ-класу (Skoda або VW Polo) і до 211 євро (за позашляховик BMW5).
Наприклад, в сусідній Угорщині прокатні контори є в усіх більш-менш великих містах Угорщини - у Ніредьгазі, Дебрецені, Мішкольці і т.д. Звичайно, що більшість компаній працюють у столичному Будапешті.
Мандрівники можуть вибрати, як великі міжнародні мережі, наприклад, Avis, Hertz, Sixt, Budget, або ж одну з місцевих компаній, яких тут теж багато.
Різниця між локальними та міжнародними компаніями, в першу чергу, в ціні: невеликі місцеві контори пропонують оренду автомобілів економ-класу значно дешевше. Однак світові контори пропонують більш гнучкі умови оренди, автомобілі з невеликим пробігом і цілодобову підтримку.
До речі, нещодавно угорська нафтова компанія MOL запустила у 10 районах Будапешту нову короткострокову послугу прокату авто, не лише бензинових, а й електромобілів. При чому бензинові обіцяють через кілька років взагалі зняти з обслуговування. Одна година оренди коштує 4000 форинтів. До цього MOL запустила в угорській столиці систему прокату громадських велосипедів.
Щоб орендувати автомобіль в Угорщині, водій повинен бути не молодше 21 року і мати водійське посвідчення, з моменту видачі якого пройшло не менше одного року.
Для оформлення договору оренди українським водіям необхідно мати закордонний паспорт, водійське посвідчення, кредитну карту з достатньою кількістю коштів для списання франшизи і водійське посвідчення.
Однак економних мандрівників можуть очікувати неприємні сюрпризи, наприклад, деякі прокатні контори часто вводять обмеження по пробігу. Це коли в день на орендованому автомобілі можна проїхати не більше 100-200 кілометрів, а за кожен "зайвий" кілометр доведеться платити додатково - від 30 до 50 євроцентів. У вартість оренди також часто включають аеропортові збори - від 20 євро.
Отже, тим мандрівникам, які дійсно бажають заощадити, варто не тільки порівняти ціни, але почитати уважно умови оренди. У її вартість мають бути включені всі податки, необмежений пробіг, реєстраційні та аеропортові збори, а також страховка на випадок викрадення і пошкоджень.
Зазвичай прокатні контори в Угорщині використовують стандартну страховку CDW (Collision Damage Waive), яка обмежує фінансову відповідальність водія франшизою - сумою, яка вказана у договорі оренди. Розмір франшизи залежить від класу автомобіля: чим дорожче автомобіль, тим більше застава за нього. Як правило, це сума у діапазоні від 400 до 1200 євро. Зазвичай заставна сума просто блокується на кредитній карті водія до моменту повернення автомобіля.
Крім того, мандрівники можуть повернути автомобіль в іншому місті Угорщини, якщо у прокатника є там офіс, однак за цю послугу доведеться заплатити додатково. У числі інших додаткових сервісів - оренда навігатора - 14-17 євро, дитячого крісла - 10-12 євро, спортивного багажника - до 10 євро, послуга "додатковий водій" - в різних компаніях від 20 євро.
Більшість мережевих угорських прокатів дозволяють своїм клієнтам виїжджати на орендованому автомобілі за кордон без будь-яких додаткових внесків.
Однак слід зазначити, що все частіше "взяті на прокат" українцями автівки в країнах Європі затримують митники при спробі нелегально перетнути кордон.