
Мукачівських волонтерів, що збирають для переробки «пальчикові» батарейки для годинників і телефонів, слід підтримати на національному рівні, і в тому числі, зі сторони держави.
Про це напис у своєму Facebook політик.
«Зібравши використані батарейки – разом зробимо Мукачеве ще чистішим. Бо нагадаю, що у відомому рейтингу ТОП-20, де наше Мукачеве зайняло перше місце, максимальний бал за критерієм «Екологія» попросту не присуджувався, бо жодне з 73 міст попереднього списку не могло похвастатися гарним станом навколишнього середовища», – зазначив Балога.
За його словами, держава вже давно контролює збирання та утилізацію промислових та автомобільних батарей, але ще не займалася маленькими батарейками.
«Але мало хто задумується над тим, куди йде батарейка після того, як її використають. Як правило їх викидають у звичайний смітник, оскільки ніхто не знає, а чи є десь пункти їхнього прийому.
За даними екологів, лише одна «пальчикова» батарейка забруднює територію у 20 кв.м. або 400 літрів ґрунтових вод. Батарейки містять кадмій, свинець, цинк, марганець, нікель, ртуть та інші токсичні елементи, що спричиняють, у випадку попадання до води чи інших харчових продуктів, появі різних серйозних хвороб. Крім того до таких відходів відносяться і різні лампи, що містять ртуть та інші токсичні елементи», – повідомив політик.
На його думку, слід, якнайскоріше унормувати на урядовому рівні питання збору від пересічних користувачів для їхньої переробки таких батарейок та ламп: «Я впевнений, що кожен, хто хоче, щоб наше Мукачево та інші міста Закарпаття і всієї країни стали чистішими, повинні задуматися над тим, що ми можемо самі для цього зробити, і скільки, якщо почнемо робити це разом. Не важко кожному з нас не викидати використані батарейки в смітник, а просто занести до магазину, де вони їх купили, і просто покласти в ящик для відпрацьованих батарейок. А власнику магазину зібрати ці батарейки і передати для відправлення на переробку. На сьогодні львівський завод «Аргентум» вже погодився брати ці батарейки для безкоштовної переробки. І в майбутньому це буде для нього економічно вигідним. Але я був здивований, коли почув, що волонтери, що звернулися до одного з заступників міського голови Ужгорода про допомогу в організації цієї дуже потрібної і благородної справи, відповів, що «це йому не цікаво», а інший чиновник заявив, що для такого роду діяльності потрібна спеціальна ліцензія, хоча він повинен був би одночасно із цим зацікавитися, а чому до цього часу ця робота не ведеться, а щодо її відсутності органи влади не б’ють на сполох».
Зрозуміло, каже Балога, що на рівні Мукачеве питання відкриття скриньок для збору відпрацьованих батарейок та передачі для перевезення до Львову вирішити легше: «Достатньо лише, аби кожен заклад, що продає батарейки, встановив у себе коробку для збору батарейок, а коли їх набереться більше 30 кг, то завод прийме таку партію для переробки. Що для цього потрібно? Електронна карта із адресами магазинів, що підключилися до цієї благородної справи. Кольорова наліпка – «Тут можна здати відпрацьовану батарейку». А всередині магазину – поставити пластикову коробку для збору батарейок».
Віктор Балога зауважив, що спеціальне рішення може прийняти і Закарпатська обласна рада, але для вирішення цього питання на рівні всієї України потрібно рішення Уряду і Верховної Ради України: «Пропозицію щодо цього для розгляду на засіданні Уряду і для Верховної Ради України я зараз готую», – підсумував він.