
Тривають у Хусті та Ужгороді
В ніч з неділі на понеділок група з 20 чи 30 молодих людей увйшли на центральний ринок Хуста, закривши сторожа ринку в сторожці і зруйнувала торгові ряди. Навколо хустського ринку вже давно триває конфлікт між торговцями та міським головою Михайлом Джандою.
Міська рада тричі приймала рішення про закриття і перенесення ринку за межі міста, натомість приватні підприємці на це не погоджувалися. За рішенням сесії міської ради вони мали залишити територію ринку до 1 березня, однак не зробили цього.
Ми звернулися до хустського міськвиконкому з проханням прокоментувати цю подію, однак там нам заявили, що вперше чують про подібне і, можливо, це неправда. (що це правда, свідчить фото, а у мерії, виявляється, ще в обід вівторка не відали, що трапилося в ніч з неділі на понеділок).
У міліції, на щастя, про інцидент відомо. Заступник начальника Хустського міськрайвідділу міліції, начальник громадської безпеки підполковник міліції Василь Попадинець повідомив ЦЗГ УМВС, що таке дійсно відбувалося на ринку. Опівночі група людей пробувала знести торгівельні ряди. За словами підполковника, райспоживспілка, якій належить ринок, пояснила їхні дії тим, що планує закрити ринок на реконструкцію, через яку потрібно зруйнувати два ряди, щоб туди могла проїжджати пожежна машина. Такий пізній час для «реконструкції» був обраний, щоб не було сторонніх людей. Однак підприємці все рівно пробували завадити цьому.
Тим не менше, бійок чи інших інцидентів зафіксовано не було. Жодних скарг до міліції не поступало, а райспоживспілка заявила, що самостійно може розібратися з питанням. Василь Попадинець спростував чутки, що на території ринку були міліціонери. Дійсно, міліцейський наряд був, але на приринковій площі, а за порядком на території базару стежить приватна охорона.
Нині конфлікт нібито вичерпано. Торгівля на центральному ринку Хуста відновилася.
Триває також протистояння Ужгородської міської влади з торговцями «Зеленого» ринку по вул. Фединця. У суботу представники міськвиконкому спробували демонтувати торгівельні ряди, опираючись на судове рішення.
Однак підприємці цьому завадили. «Коли співробітники міськвиконкому прийшли виконати рішення суду щодо звільнення вулиці Фединця для проїзду транспорту, у них почали кидати камінням. Причому все це відбувалося на очах у міліції, яка нічого не робила, тож виникає питання: наші силові структури дійсно силові чи прості спостерігачі?», – прокоментував події прес-секретар Ужгородської мерії Олег Подебрій. На його переконання, міліція повинна не стояти осторонь, а допомогти втілити судове рішення, аби центр Ужгорода перестав бути брудною клоакою.
У ЦЗГ УМВС причини невтручання правоохоронців пояснили тим, що остаточного судового рішення ще немає – тяганина триває, тому міліція не має права втручатися у конфлікт. Наразі вона лише може стежити за громадським порядком.
А от самі підприємці, що працюють на ринку, стверджують, що вперше чують, нібито когось закидували камінням. «Такого просто не було! – стверджує бізнесмен Олег Сорокалєтов. – Ми дійсно були на ринку, але діяли законними методами. Натомість закон порушували представники мерії, котрі підштовхували міліцію на нас, намагаючись спровокувати на конфлікт». Пан Олег вважає, що ні рішення міськради про ліквідацію ринку, ні судове рішення не були законними. Підприємці подали апеляцію на рішення суду, однак вона не була розглянута з двох спроб, оскільки з мерії ніхто на судові засідання не з’являвся. Третя спроба розгляду справи у суді має відбутися 20 березня.
Отож конфлікт й досі не розв’язано. Гадається, значною мірою з вини самої мерії та С.Ратушняка, який роблячи потрібну для міста справу, водночас не гребує насильницькими методами. Бо ж важливою є не тільки мета, а й засоби її досягнення. Чомусь не віриться, що якби з торговцями справді хотіли домовитися, а не ставили їх «перед фактом» виселення і позбавлення бізнесу, то вони б вдавалися до радикальних акцій протесту.