Третя хвиля мобілізації закінчилася. Для більшості. Дехто досі ховається. І вже не від повістки, а від відповідальності.
За те, що тихцем бігав від армії або демонстративно на камеру палив повістки. Такі випадки – поодинокі. Але в кожній області – свої історії.
Ось військовий комісар Закарпаття розповідає: у них роздали понад 4 тисячі повісток, але у військкомати прийшло менше половини запрошених. Інші, отримавши небажаний лист, без проблем втекли за кордон.
У прикордонників списків тих, хто підлягає мобілізації, немає. «За підсумками третього етапу мобілізації нами передано в міліцію більше 2890 людей, які не з’явилися. Це ті люди, які мали на руках повістки. За кожною людиною буде встановлюватися факт - місце її перебування і причина неприбуття», - каже військовий комісар Закарпатської області Іван Васильцюн.
Такі цифри - з кожної області, однак загальної картини ніхто не знає. Міністерство оборони посилається на військову таємницю. Проте експерти наводять свою статистику.
Протягом третьої хвилі мобілізації розіслали до 100 тисяч повісток. Набрали – до 30 тисяч бійців. Дехто не пройшов - за станом здоров’я чи сімейними обставинами. Але тисячі просто сховалися. Руслан Бортнік каже: знає, що в країні вже почали 500 проваджень стосовно тих, хто уникав армії. І десятки щодо тих – хто на цьому заробляв. На військових комісарів, котрі брали хабарі – щоб, як кажуть, «відмазати» від передової. Якщо комісарам за хабарі загрожує до 10 років ув’язнення, то стаття за ухиляння від мобілізації передбачає від 2 до 5. І то не одразу. Спочатку – штраф. Символічний - від 17 до 150 гривень.
А вже потім - кримінальна відповідальність. Причому в суді ще й можна доводити: повістку вручили неправильно, адже її треба передати в руки та ще й під особистий підпис. Але незважаючи на це, прецедент є. У Чернівцях хлопця засудили на півтора року позбавлення волі.
У Генпрокуратурі кажуть: розпочали масштабну перевірку. «Були сигнали про правопорушення, які були здійснені під час цієї третьої хвилі. За фактами цих кримінальних правопорушень розпочато 16 проваджень», - звітує речник прес-служби Генпрокуратури Юрій Бойченко.