
Ратушняк залишив по собі купу боргів і розвалене міське господарство
Минулої п’ятниці відбулося перше засідання нового Ужгородського міськвиконкому. Воно викликало надзвичайно жвавий інтерес журналістів. Нарешті представники ЗМІ почули об’єктивну інформацію про становище міського господарства і готовність Ужгорода до зими. Попередніми роками, як відомо, доступ до важливої інформації з мерії був перекритий, натомість влада переконувала, що ми живемо в одному з найкращих міст країни.
Насправді ситуація в Ужгороді сумна, якщо не катастрофічна. Яку б тему не зачіпали на виконкомі, всюди проблеми. Найперше це стосується теплозабезпечення. З доповіді в. о. начальника головного управління міського господарства Івана Крайниківського стало зрозуміло, що розгрібати проблеми, залишені у спадок Сергієм Ратушняком і його командою, доведеться не один місяць.
А починати треба терміново. До прикладу, нині в обласному центрі 866 квартир від’єднані від центрального теплопостачання, а автономного опалення в них не встановлено. Іншими словами, близько двох з половиною тисяч ужгородців мають молитися за теплу зиму. Загалом на початок нинішнього опалювального сезону централізовано тепло подається лише у 68 будинків. 406 багатоповерхівок (або 21667 квартир) від’єднано від центрального опалення. Котельні працюють на рівні 10 % потужності, аби забезпечити теплом 1500 квартир, мешканці яких ще не встановили автономку.
Коли процес «автономізації» Ужгорода тільки розпочинався, нині вже екс-мер обласного центру запевняв, що ті категорії населення, які не мають коштів на встановлення індивідуального опалення, дістануть допомогу з міського бюджету. Та, як з’ясувалося, це залишилося порожньою обіцянкою. Сьогодні в міськраді лежать 342 заяви з цього приводу, в тому числі 217 звернень інвалідів війни й одиноких ужгородців. А влада за цілий 2010 рік допомогла встановити автономки аж... у 15 квартирах малозабезпечених містян.
Крім того, Ратушняк залишив нинішньому меру Віктору Погорєлову ще дві серйозні проблеми. Перша – жахливий стан внутрішньобудинкових мереж (за 3 останні роки на їхній капітальний ремонт із бюджету не виділялося ні копійки). Друга – майже 20 мільйонів гривень боргу комунального підприємства «Уж-Тепло» за спожитий газ. Зауважимо, що це підприємство було створене 2006 року, однак так уміло ґаздувало, що за цей час обросло боргами на 19 мільйонів 360 тисяч гривень.
Іван Крайниківський повідомив, що сьогодні населення за послуги теплопостачання винне майже 13 мільйонів гривень. А найближчим часом Національна комісія регулювання енергетики має затвердити нові тарифи (враховуючи серпневе подорожчання газу). Прогнозується, що платити треба буде на 25 % більше. За таких умов наївно сподіватися, що борг ужгородців скоротиться, навпаки, він напевне буде зростати. Як виходити з цієї патової ситуаії, забезпечивши нормальне теплопостачання взимку, – головний біль нової міської влади.
Складна в місті й ситуація з водопостачанням. Комунальне підприємство «Водоканал», яке попередня влада «на прощання» здала в концесію, на першій сесії нової ради повернули місту. На засіданні міськвиконкому директор установи Юрій Омельяненко заявив, що в Україні немає жодного прикладу успішної здачі в концесію комунальних підприємств, тому депутати вчинили правильно, скасувавши рішення попередників.
Однак проблем, якими обтяжене підприємство, чимало. Тільки ВАТ «Закарпаттяобленерго» воно боргує 11,5 мільйона гривень. З іншого боку, 15 мільйонів винні за спожиту воду мешканці обласного центру. Якби люди розрахувалися, ситуація суттєво поліпшилася б (до речі, послуги «Водоканалу» також на чверть здорожчають). Додамо, що на засіданні міськвиконкому пан Омельяненко запевнив міського голову в готовності розширити графік водопостачання – з 6-ї до 23-ї. Побачимо, чи не залишиться це черговою обіцянкою.
Йшлося на засіданні виконкому й про готовність до зими комунальних підприємств (достатньо сказати, що вони тільки на 50 % забезпечені технікою), і про ремонт доріг (нова влада проведе ревізію, хто як ремонтував і скільки за це отримував), і про безграмотну експлуатацію міського сміттєзвалища (відходи майже ніде складати, а санітарні, екологічні й протипожежні умови не дотримуються), і про нагальну потребу виділення землі під нове міське кладовище (попередній мер мав намір облаштувати його аж на Оріховицькому полігоні, що за десяток кілометрів від Ужгорода). Віктор Погорєлов доручив керівникам управлінь терміново розробити план виходу з ситуації й одразу ж братися за роботу.