Боржавська вузькоколійка відзначила 105-річчя (ФОТО)

42
0

Маленький потяг вирушив у рейс зранку зі станції Іршава і до села Хмільник а потім до ст.Виноградів.

Був торт, а ще до ювілею ГО «Боржавська ініціатива» підготувала спеціальний комплект поштових листівок, на яких зображення паровоза серії Гр та локомотива ТУ2 (є можливість проставлення на звороті штемпеля за 23.12.2013 (Дня народження Боржавської залізниці).

До ювілею Боржавська вузькоколійка отримала ще один подарунок – допоміжний генератор. Завдяки учасникам групи «Друзі Боржавської вузькоколійки» назбирали 2000 грн., плюс 500 грн. машиністи тепловозних бригад для допоміжного генератора. На тепловоз ТУ2-098 встановили новий допоміжний генератор, який пройшов випробовування і зараз експлуатується. Його регулюванням займався Іван Марко — колишній машиніст, який зараз на пенсії.

Перша черга Боржавської вузькоколійки введена в експлуатацію 23 грудня далекого 1908 року. Саме в цей день залізничну колію на дільниці Берегово — Довге у присутності заступника міністра торгівлі Угорщини було офіційно здано в експлуатацію, розповідає краєзнавець, історик Андрій Світлинець. Правда, цій події передував довгий підготовчий період, який тривав з початку 1904 і до середини 1907 року. 16 березня 1905 року законодавча комісія Березької жупи на позачергових зборах визнала розбудову залізниці першочерговим загальногромадським пріоритетом. Було запропоновано два проекти будівництва: згідно першого, поданого адвокатом Ференцом Добозфі, Довге з»єднається із Великим Севлюшем (Виноградово) через с. Шаланки. Другий проект подало Акціонерне Товариство угорських залізниць місцевого значення, який передбачав будівництво ділянки Берегово — Довге та додаткове будівництво відгалудження Іршава — Осій і Довге — Кушниця. Крім того, передбачалося також будівництво відрізку Шаланки — Виноградово. А питання про те, який проект найкраще задовольнить місцеві інтереси, обговорювалося 7 грудня на спільній нараді міністра торгівлі з представниками Уґочанського та Березького комітатів. Для реалізації вибрали проект АТ.

З самого початку експлуатації (із 23 грудня 1908 року) до 1 січня 1923 року Боржавська залізниця мала приватну форму власності (акціонерне товариство мало назву «BGV»(«угор. Borzsavölgyi Gazdasági Vasút»— «Господарська Залізниця Боржавської Долини»). Мережа колій вузькоколійки була боснійського стандарту та мала ширину 760 мм. Спочатку функціонували тільки дві залізничні дільниці: Берегово — Довге та Виноградово — Хмільник, в той час як інші відрізки Боржавської залізниці перебували на стадії активного будівництва.

Нині пасажирське залізничне сполучення відбувається тільки на відрізку Іршава — Хмільник та Хмільник — Виноградів. Їздить тепловоз із двома пасажирськими та вантажним вагонами. Але мала колія не здається завдяки ентузіастам із усього світу, які приїздять. «Боржавська ініціатива» намагається проводити різні акції.

P.S — Цього дня маршрут обслуговувала бригада машиністів Миколи Устича, а по ст.Іршава потяг відправляв невтомний начальник станції Василь Томеш. Цього дня торт скуштували всі – і пасажири потягу сіл Шаланки, Чорний Потік, Олешник а також працівники ст. Виноградів. Хочеться привітати їх з святом залізниці та Новим Роком і Різдвом Христовим … 

Оксана Штефаньо

Коментарі

Ще немає коментарів, будьте першим!

Читайте також