Чому жителів села Давидково називають хріняшами (ФОТО)

158
3

Історія села на Мукачівщині, яке вже кілька століть вирощує пікантний коренеплід

Старожили часто називають один одного прізвиськами, які пов’язані з їх ремеслом, а інколи цікаві назви отримують цілі населені пункти. Так село Нове Давидково, що в Мукачівському районі, вже кілька століть займається вирощуванням хріну, а місцевих називають – «хріняші». Спробуємо розібратись коли саме з’явилась ця назва.

Подейкують, що однією з перших, хто оселився на цій території  була і дружина князя Корятовича. Правда це чи ні, довести важко. Проте тут завжди жили працьовиті та енергійні люди, які не боялись фізичної роботи. Найбільше тут цінують землю. В Новому Давидкові ще 2 століття назад використовували кожен клаптик дорогоцінного ґрунту, аби засадити його квасолею, картоплею чи  кукурудзою. Але найбільшою гордістю тут завжди був хрін. Як вирощувати, обробляти та збирати цей коренеплід в селі знає кожен.

Місцевий житель Іван Дмитрович Качур, який про рідне Давидково знає все, розповів Мukachevo.net  багату історію свого села. У часи, коли Закарпаття належало до Австро-Угорщини давидківський хрін приїздили закуповувати з Відня та Будапешта. Люди швидко збагнули, що цей продукт можна вигідно продавати і почали вирощувати його промисловими масштабами. В радянські часи хрін тут цінували і любили не тільки місяцеві. Його постачали майже на всі ярмарки країни. В часи перебудови тут навіть хотіли звести комбінат з переробки хріну, але справа заглохла.

У 1993 році в Новому Давидкові вирощували хрін, а разом з ним і інші культури ущільненим способом. На 1 ділянці росли картопля, соняшник, хрін, кукурудза та квасоля. Такий метод давав 220 центнерів врожаю з 1 гектара. 40- 50 центнерів з них хріну. Його тоді продавали закордон по 4 долари за кілограм.  Бувало, що за сезон продавали 1000 тон пряного коренеплоду.

В чому ж таємниця популярності хрону? Вся справа в тому, що він багатий на фосфор, залізо, калій, кальцій, натрій, магній та чимало інших корисних для людини мікроелементів. Також пекучий на смак хрін містить вітаміни групи B, E, PP, C, жирні кислоти, моносахариди, білки, вуглеводи, жири.

Новодавидківці кажуть, що хрін здатен лікувати, підтримувати організм в тонусі і сприяти покращенню процесів в організмі. Він тут і приправа, і основна страва, і ліки, і спосіб заробити.

На назву «хріняші» місцеві не ображаються, а навпаки – пишаються нею і жалкують, що з часом масштаби вирощування хріну в селі зменшились. Також сподіваються, що знайдеться інвестор, який все ж побудує тут великий завод з переробки хріну і Нове Давидково поверне собі славу Закарпатської столиці хріну.


Радимо також переглянути інші публікації з серії історичні кадри Закарпаття, зокрема сімейні фотопортрети, про зйомки фільму Жайворонок у Мукачеві, закарпатців у журналі LIFE та інше.

Коментарі

Х
Хріняш

У нас хрінь найкращий і найсмачніший,а ідея щодо заводу дуже цікава

НТ
не треба

Що не хижа то картежник тепер не хріняшово а Лас -Вегас

СХ
Сам хріняш!!!

Боже які там золоті люди жиють!!!

Читайте також