Як свідчать результати нещодавнього соцопитування, в Україні суттєво зріс попит на послуги небанківських кредитних компаній. Ними користуються близько 13% українців віком від 18 до 65 років.
За місяць вони оформлюють приблизно 700 тис. кредитних договорів. Здебільшого гроші позичають на задоволення повсякденних потреб. Середня сума кредиту становить 6 тис. грн, а відсоткова ставка — 2% на день. Термін кредитування рідко перевищує 30 днів. Детальніше про ситуацію на небанківському кредитному ринку розповідаємо у цьому огляді.
Чому українці звертаються за кредитами до МФО
Згідно з відповідями, 53% респондентів звертаються до МФО тому, що кредит можна отримати швидко, а 52% — через можливість оформити договір і отримати гроші онлайн. Для 33% — головна перевага у мінімальному пакеті документів та відсутності зайвих перевірок. Вибір цих критеріїв цілком обґрунтований, адже, за інформацією сервісу Курс Finance, розгляд заявки триває в середньому 15 хвилин, а з документів потрібні паспорт та ідентифікаційний код.
Цілодобове обслуговування має значення для 36% опитаних. Для 35% головний критерій — відсутність поручителів та застави. Близько 16% респондентів основною причиною звернення до МФО назвали тривалий розгляд заявок у банках або відмову у видачі кредиту.
Серед інших причин — можливість отримати гроші вночі, доступність для різних категорій населення, великий вибір фінустанов та тарифів, прозорі умови кредитування.
Узагальнений портрет клієнта МФО
Результати дослідження спростовують міф про те, що мікрокредити беруть переважно неблагополучні, безвідповідальні, фінансово неграмотны люди, а також особи з алкогольною, наркотичною чи ігровою залежністю. Їхня частка від загального числа користувачів становить 2% і 1% відповідно.
Насправді 41% клієнтів МФО — це пересічні громадяни:
- 21% з них терміново знадобилися гроші до зарплати;
- 15% беруть кредити через низькі доходи;
- 6% опинилися у складній фінансовій ситуації.
Тих, у кого погана кредитна історія, непогашені борги в банках чи інших компаніях, лише 1%, по стільки ж безробітних та пенсіонерів. Небагато серед клієнтів МФО й молоді — 2%. Майже 3% користувачів мають середній достаток. Близько 9% опитаних не змогли чітко сформулювати мету звернення за кредитом.
На які потреби українці беруть мікрокредити
Найчастіше гроші позичають, щоб дожити до зарплати — таку причину назвали 67% учасників опитування. До лютого 2022 року із цією метою оформлялося не більше 42% договорів. До першої п'ятірки популярних причин також увійшли:
- лікування та купівля медпрепаратів — 31%;
- ремонт авто чи житла — 19%;
- оплата комунальних послуг — 17%;
- купівля одягу та взуття — 15%.
Цікаво, що 10% респондентів метою кредитування назвали придбання енергозберігаючих пристроїв. Як і до війни, 8% беруть кредити на покупку меблів чи побутової техніки. Наполовину рідше — з 10% до 5% — скоротилася кількість тих, хто відпочиває на кредитні кошти.
Ставлення до МФО
Більшість клієнтів (83%) задоволені сервісами, дві третини готові рекомендувати компанії, в яких вони брали мікрокредит, своїм друзям та знайомим. Третина респондентів довіряє небанківським кредитним компаніям і не бачить жодних ризиків щодо отримання позики. Для 18% найбільший ризик — штраф за неможливість вчасно сплатити борг, а 12% бояться підвищення процентної ставки. Для покращення послуг 11% користувачів хочуть більше бонусів, акцій знижок, 6% — продовження терміну кредитування, а 54% — зниження процентної ставки.
На правах реклами