
Намагалися з’ясувати на засіданні ужгородського прес-клубу
«Чи змінилося бізнес-середовище в Україні в 2006 році?» -- мали на меті з’ясувати під час засідання Ужгородського прес-клубу реформ. Із журналістами зустрілися аналітик проекту Міжнародної фінансової корпорації (Група Всесвітнього банку) Сергій Глущенко, головний державний санітарний лікар Закарпатської області Віра Чиж, начальник віділу нормативно-технічної роботи обласного управління МНС Василь Брила, головний спеціаліст сектору реєстрації, ліцензування та дозвільної системи представництва Держкомпідприємництва в області Сергій мокшан, адміністратор дозвільного офісу Ужгородської міськради Леся Крайниківська.
Сергій Глущенок представив попередні результати щорічного дослідження бізнес-середовища в Україні, яке з 1996 року проводить Міжнародна фінансова корпорація. Зокрема, відзначалося: 63% опитаних визнали, що вдавалися до неофіційних способів «вирішення питань» з державними органами. Зміни у діловому середовищі не виправдали очікування підприємців. Режим перевірок в Україні залишається одним з найскладніших серед країн СНД. Дозволи почали видаватися скоріше, але не рідше.
Однак дослідження МФК щороку робилося у лютому-березні, а опрацьовані результати представлялися через рік. У минулому році опитування проводили у липні-серпні. Проте в Україні стан бізнес-середовища, на жаль, надто залежить від влади. Тому, наприклад, представлене рік тому опитування, яке було зроблене на початку 2005 року і відображало ситуацію 2004 року мало кого цікавило. Так само, після проведення останнього дослідження влітку минулого року уряд в Україні вже змінився і зараз він навряд чи візьме до уваги констатацію ситуації, яка склалася під час урядів, які очолювали Юлія Тимошенко та Юрій Єхануров. Офіційна державна статистика, яка має багато недоліків – не враховує багатьох параметрів економіки, повний аналіз за попередній рік представляє у вересні наступного року, коли це вже мало кого цікавить і не дає можливість якось виправляти ситуацію.
Шкода, що дослідження незалежної організації вже кілька років приблизно таке ж ефективне за наслідками, як і узагальнення статистичних даних. Крім того, якщо кілька років тому по кожному з параметрів у дослідженні МФК подавався аналіз по кожному регіону, то тепер ситуація подається загалом по Україні. З цього приводу Сергій Глущенко зазначив, що опитування більше 2 тисяч підприємств малого та середнього бізнесу по Україні є репрезентативним, тоді як по областях такі вибірки репрезентативними вважати не можна. То чи може бути об’єктивним ціле, що складається з необ’єктивних складників?
Присутні на засіданні прес-клубу представники дозвільних органів наголосили, що дозволи, завдяки створенню єдиних реєстраційних офісів, тепер видаються швидше. Проте навіть усім їм виступити не вдалося – журналісти втратили до зібрання цікавість, повідомив кореспондент ЗІА "Простір".