Як відомо, діти на селі дорослішають швидше. Вже з самого дитинства дівчата хутко вправляються по господарству, а хлопці, відразу після школи змушені їхати за кордон на заробітки. Іншого способу вижити селяни просто не бачать. Чим займаються та як виживають в гірських закарпатських селах?
Свої домашні обов’язки Марія знає добре. Вже за два тижні, коли батьки поїдуть на заробітки, поратись по господарству доведеться самій та ще й опікуватись трьома молодшими членами родини: дванадцятирічною та шестирічною сестричкою і восьмирічним братиком. Для того, аби встигнути все зробити, прокидатись доведеться о п’ятій,- каже дівчина. Залишає подружжя свою 16- річну доньку саму на кілька місяців на господарстві вже не вперше. Для того, аби добудувати будинок, а згодом дати освіту та поставити на ноги чотирьох дітей доводиться важко працювати на чужині. Не бачити своїх рідних по кілька місяців, а то і по півроку для жителів гірського села – звична річ.
Більшість чоловіків на заробітках проводять велику частину свого життя. В молоді роки колишній заробітчанин пан Денис багато чому навчився, нині свої навички застосовує для того, аби до невеличкої пенсії додати ще якусь копійчину. Єдине місце, де можна влаштуватись на роботу на селі - невелика приватна пекарня, та робочих місць на всіх не вистачає. Мальовничі краєвиди гірських сіл нині приваблюють хіба що туристів, а самі жителі змушені відправлятись світ за очі, аби доля їх дітей була кращою.