
Причиною звернення стали негативні для Закарпаття наслідки запровадження з 1 липня 2019 року нової моделі ринку електроенергії в Україні.
Згідно з нею, за рішенням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) визначено дві окремі торгівельні зони - «Бурштинський енергетичний острів» (БуОС) та «Об’єднана енергетична система України» (ОЕС України). На сьогодні всі споживачі електроенергії, які приєднані до електромереж і фізично розташовані в Закарпатській області, підключені до БуОС. Вона синхронізована з енергосистемою Європи, але водночас не має зв’язку з ОЕС України.
Основним виробником електроенергії для БуОС є компанія «ДТЕК Західенерго», яка утворює до 95% генерації. Внаслідок фактично існуючого монопольного становища ця приватна компанія формує таку ціну на електроенергію, яка майже на чверть дорожча, ніж в ОЕС України, тобто на решті території країни. Крім очевидного зловживання монопольним становищем в питанні ціноутворення, «ДТЕК Західенерго» також блокує постачання дешевшої електроенергії з Європи, що могло б знизити ціни для споживачів на території БуОС. Зокрема, «ДТЕК Західенерго», контролюючи близько 70% імпорту електроенергії із європейського напрямку, використовує лише 25-30% своєї квоти. Це недвозначно вказує на її справжні наміри – повністю заблокувати іншим постачальникам реалізацію дешевшої електроенергії.
Внаслідок цього підприємства Закарпаття поставлені в завідомо нерівні умови порівняно з виробниками в інших регіонах України. Адже через штучно завищену ціну електрики мають вищу собівартість продукції.
Окремо депутати міськради наголошують на тому, що для побутових споживачів у нашій області стали нормою постійні відключення електроенергії. Мало того, що цей анахронізм неприйнятний для сучасної європейської країни, але ще і створює значні незручності для життя та побуту людей. Громади все частіше звинувачують владу в нездатності навести лад.
Депутати міськради звертаються з проханням дати доручення НКРЕКП та Антимонопольному комітету України розібратися в ситуації та з’ясувати, наскільки обґрунтованими є ціни на електроенергію від компанії «ДТЕК Західенерго».
«У разі виявлення факту зловживання монопольним становищем вважаємо за необхідне застосувати штрафні санкції згідно з чинним законодавством.
Вирівняння диспропорцій у ціні на електроенергію матиме і велике суспільне значення. Збереження виробничого потенціалу Закарпаття і розвиток місцевого підприємництва є запорукою економічного процвітання нашого регіону, зупинення трудової міграції та залучення інвестицій», - йдеться у зверненні.