
4 червня 2020 року в Угорщині відзначатимуть трагічну для угорців дату - 100-річчя Тріанону (Тріанонського мирного договору). Її також називають в країні "національною трагедією".
Мирний договір було укладено 4 червня 1920 року між союзними державами Антанти та Королівством Угорщина після завершення Першої світової війни. Угорщина погодилася на втрату територій, у тому числі Підкарпатської Русі (Закарпаття) та усієї Словаччини на користь Чехословацької республіки. В тому числі міста Ужгород, Мукачево, Берегово, Виноградів.
Але й досі деякі угорські ревізіоністські кола домагаються скасування Тріанонського договору і повернення втрачених земель до так званої «Великої Угорщини».
Слід зазначити, що до 30% угорців опинилися поза межами угорської держави під пануванням інших народів. Упродовж наступних десятиліть число "закордонних угорців" скорочувалось, частина їх мігрувала до Угорщини. Так, лише у період з 1918 до 1924 до Угорщини мігрувало близько 350 000 осіб.
Нині в Угорщині з'явилася база даних біженців, які змушені були покинути рідні домівки після розділу країни внаслідок Тріанонського договору.
База даних майже 15 000 прізвищ та імен угорців стала доступною в Інтернеті завдяки зусиллям пошукової групи MTA Trianon 100. Вона включає у себе не тільки прізвища біженців, які прибули до Угорщини між 1918 і 1928 роками, а також їхнє походження, професію і місце нового поселення. База даних на початку мала бути додатком до книги Іштвана Дейканя "Сироти Тріанону".
База даних була зібрана автором і дослідниками на основі офіційних документів, списків, що зберігаються у Національному архіві Угорщини, інших архівних документів, а також повідомлень з місцевої преси.
Згідно з документами, більшість з угорських біженців були працівниками державних, повітових та міських управ. Нині є можливість знайти відомості про багатьох своїх родичів, в тому числі і для угорців Закарпаття.
"Звичайно, ці 15 тисяч людей - це лише невелика частина з сотень тисяч біженців, але ці списки є також важливим кроком для розуміння та пізнання історії”, - зазначають угорські дослідники.
Нині до 100-річчя відзначення Тріанону в Будапешті поблизу парламенту Угорщини триває будівництво Меморіалу національної єдності, що матиме довжину 100 метрів. Кошторис проекту складає приблизно 5 мільярдів форинтів.
Слід зазначити, що за переписом 1910 року населення Угорського королівства складали представники різних народів: 54,4% - угорці, 16,1% - румуни, 10,6% - словаки, 10,4% - німці, 2,5% - русини, а також серби, хорвати тощо.