Допомога у навчанні та побуті: у Мукачівській громаді надають соціальну послугу асистента дитини

435

Родина з Мукачева поділилася власною історією співпраці з асистентом дитини під час інклюзивного навчання.

Минулого року у Мукачівській громаді запровадили нову соціальну послугу – супровід дитини під час інклюзивного навчання. Ця соціальна послуга стала рятівною для мами синів-двійнят Оксани з Мукачева на Закарпатті. Один із хлопчиків має порушення розвитку й потребує супроводу.

Її сини — учні першого класу, обидва активні, розумні й допитливі, але одному з них, Артему, потрібний постійний супровід. Ще коли діти були в садочку, Оксана  хвилювалася, як організувати процес навчання для синів у школі. Батьки Артема все його життя були поруч 24/7, адже пересуватися самостійно дитині складно. Поруч також завжди брат — хлопці ніколи не відстають один від одного.

«Артем цікавиться тим, що і всі сучасні діти: лего, ґаджети, влітку на велосипеді катався — ми йому фіксували ніжки. А взагалі у хлопців однакові інтереси. Завжди граються разом, один тягнеться за іншим», — розповідає Оксана.

Одного разу жінка побачила в соцмережах інформацію про послугу супроводу дитини під час інклюзивного навчання, яку надає асистент дитини.

«Почала цікавитися, дізнавалася у фахівців служби соціального захисту, а ближче до вересня написала заяву. Перший місяць ми були в черзі, чекали фахівця», — згадує Оксана.

У вересні жінка сама супроводжувала Артема у школі, але однокласники синів постійно цікавилися, чому і їхнім мамам не можна бути в школі разом з ними.

«Вони ж із братиком в одному класі, обидва постійно звертали на мене увагу й відволікалися від занять. Тоді інші дітки теж хотіли, щоб їхні батьки приходили», — каже Оксана.

Оскільки завжди була разом з дитиною, то часу, щоб працювати чи займатися іншими своїми справами, у неї не було взагалі.

«А потім нарешті підійшла черга, нам зателефонували й повідомили, що є асистент дитини. Марина Іванівна — дуже хороша людина. Прийшла до нас додому познайомитися, щоб Артемчик звик до неї. Хоча він у нас дуже комунікабельний, спілкується із задоволенням і на контакт іде легко», — розповідає жінка.

Вона пояснює, що асистент дитини завжди перебуває у класі — допомагає і на уроках, і на перервах.

«Завжди бере його за руку, підтримує, бо сам він не може стояти. У нашій школі відкрили ресурсну кімнату — то вони й туди ходять, граються, коли інші діти на фізкультурі», — каже Оксана.

Брат Артема теж контролює, щоб у нього все було добре, завжди «на підхваті», усміхається жінка.

«Ми задоволені й дитина задоволена. Дуже добре, що є така послуга. Це дає змогу дитині трохи відірватися від мами. І я можу відпочити чи зайнятися якимись справами за ті кілька годин, поки вони в школі. І морально легше стає», — тішиться вона.

У грудні хлопчику зробили операцію. Можливо, він стане більш самостійним і не потребуватиме супроводу асистента. Однак Оксана переконана, що необхідно поширювати інформацію про цю соціальну послугу, щоб батьки, які перебувають у такій ситуації, як вони, теж дізналися, що можуть розраховувати на підтримку.

Також жінка завжди має при собі контакти фахівців із соціальної роботи й може зателефонувати їм із будь-яких питань.

У чому може допомогти асистент дитини й куди звертатися?

Асистент є помічником дитини з особливими освітніми потребами. Він або вона допомагає пересуватися, харчуватись і загалом адаптуватися під час навчання, а також надає підтримку в спілкуванні з дітьми та педагогами.

Обов’язки асистента дитини:

  • Допомога в самообслуговуванні.
  • Підтримка у спілкуванні й комунікації з дітьми, педагогами та іншими особами.
  • Організація харчування й допомога у прийнятті їжі.
  • Організація пересування та допомога під час пересування.
  • Спостереження за станом здоров’я, допомога в проведенні необхідних процедур.
  • Допомога під час занять у гуртках, секціях, клубах, культурно-освітніх, спортивно-оздоровчих, науково-пошукових об’єднаннях на базі закладів освіти.
  • Допомога під час ігор для дітей дошкільного віку, інших видів діяльності під час навчання.
  • Допомога під час здійснення рухової активності.
  • Організація денного відпочинку у закладах дошкільної освіти.

Послуга «Асистент дитини» в Мукачівській громаді була посилена завдяки проєкту «Підвищення потенціалу громад для забезпечення інтегрованих соціальних послуг вразливим дітям у Львівській, Волинській та Закарпатській областях». Представник Мукачівської громади пройшов відповідне навчання й отримав необхідні знання й навички для ефективної підтримки дітей з особливими освітніми потребами.

Де дізнатися детальніше про «Асистента дитини» та інші соціальні послуги, які надають у громаді?

  • Управління соціального захисту населення Мукачівської міської ради. Адреса: Закарпатська обл., м. Мукачево, пл. Духновича, 2. Телефон: +380 (3131) 5-42-90, 3-46-90.
  • Центр надання адміністративних послуг (ЦНАП). Адреса: м. Мукачево, пл. Духновича, 2. Телефон: +380 (3131) 3-46-90, +380 (50) 372-30-00.
  • Центр надання соціальних послуг Мукачівської міської ради. Адреса: Закарпатська обл., м. Мукачево, пл. Духновича, 2. Телефон: +380 (3131) 5-42-90, +380950172146.

Фото на обкладинці ілюстративне.

Коментарі

Читайте також