
А тендери на їх поліпшення не здолати без хабарів
Про це на вчорашньому брифінгу заявив журналістам начальник Облавтодору Василь Маркович. Фінансування на кілометр дороги у нас на порядок нижче, ніж у сусідніх державах, а тому і якість відповідна. Якщо у 90-х роках була можливість ремонтувати 500-600 км в рік і що 5-6 років поліпшувати всі дороги краю, то тепер заледве 150 км в рік вдається охопити сяким-таким ремонтом. При тому на цей рік виділено 97,2 млн. грн. при потребі бодай 300-350 і на 15 млн. грн. менше, ніж торік. Навіть на ліквідацію наслідків минулих повеней треба 35 млн. грн., обіцяли 21, а дали 15 млн. грн. З існуючих на Закарпатті мостів 47% не відповідають сучасним стандартам і навантаженням, а 2,7% потребують негайного ремонту.
Єдина більш-менш якісна дорога – з Чопа у напрямку Києва, яку робили македонці. Хоча робили її на території Закарпаття з фінансування більш ніж утричі меншим, ніж зараз продовжують в інших областях. Проте на цій відносно якісній трасі, за словами Марковича, і найбільше автоаварій -- водії не обмежують швидкість.
Єдине сподівання, що дорогам Закарпаття допоможе Євро-2012, може держава постарається не впасти в очах світової спільноти. Але будувати дорогу проблематично і через дуже багато бюрократичних процедур – в обхід Ракошина вже третій рік збирають документи, а збудувати планують за рік. До того ж, тендери на будівництво, заявив Маркович, не обходяться без прямих хабарів і геть неприкритої корупції. З цього приводу закарпатці зверталися до профільного комітету ВР, але відповіді немає вже 2 місяці.
Щодо перспектив міжнародного автобану Лісабон-Київ, то для його будівництва треба ратифікацію угоди про точки перетину українського кордону нашим парламентом, внесення змін до законодавства про концесію, фінансове забезпечення (близько 5 млрд. євро) і узгодження з місцевими жителями та екологами – територією Закарпаття траса повинна пройти 40 км над горами і під ними і не порушити природній баланс.
Що ж до позитиву, який дав візит нинішнього міністра транспорту Миколи Рудьковського на Закарпаття півроку тому, то Маркович нічого суттєвого, ніяких надходжень не відзначає.