Терпець громадськості увірвався: інтелігенція та обласні депутати збирають підписи під відкритим листом і вимагають демонтувати озброєного радянського солдата з європейського кордону.
У питанні розбирались кореспонденти Укрінформу.
Йдеться про монумент, що має назву “Пам'ятник радянським воїнам Україна — визволителям”. Він стоїть на околиці Ужгорода на кордоні зі Словаччиною. На вершині пагорба на плитах гігантський 11-метровий радянський солдат зі зброєю і прапором в руках застиг у рішучому жесті. Проте демонтувати його не поспішають.
Обласна влада киває на ужгородську міську, мовляв, чиє майно — той нехай і займається питанням. Міська влада Ужгорода зі свого боку киває на обласну та Київ: пам'ятник, мовляв, обласного значення та має охоронний номер у реєстрі Мінкульту, на балансі міста не перебуває, тож це не до нас.
Днями у громадській організації “Декомунізація. Україна” зазначили, що наразі йде збір підписів за демонтаж радянського солдата та попри відписки місцевої та обласної влади це питання дотиснуть.
Уперше питання демонтажу цього пам'ятника підняли у травні, але всі розмови завершилися відписками місцевої влади — наче усі й не проти, утім, ніхто за демонтаж не береться.
У коментарі Укрінформу в Ужгородській міськраді вкотре повторили те, що заявляли й раніше: попри те, що монумент на околиці Ужгорода (формально це кінець вулиці Собранецької, яка веде до КПП на словацькому кордоні), він не перебуває на балансі Ужгородської міської ради.
Мовляв, є офіційний лист на Закарпатську ОВА, в якому Ужгородська міська рада просить розглянути чи ініціювати перед Міністерством культури та інформаційної політики розгляд питання про вилучення цього пам’ятника із Держреєстру нерухомих пам’яток і провести його демонтаж.
У Закарпатській обласній раді на таку позицію міськради Ужгорода та голови Богдана Андріїва закидають саботаж процесу дерадянізації й декомунізації.
Також, у коментарі Укрінформу директор департаменту Євген Тищук пояснив, що позиція обласної влади щодо цього пам'ятника однозначна: його треба демонтувати, а далі - або розібрати, або перенести до відповідного музею.
“Але все має бути за законом. Відтак наразі ми чекаємо рішення міськради, прийнятого відповідним чином на черговій сесії про те, що цей пам'ятник повинен бути демонтований. Далі за процедурою департамент ОВА подає запит до МКІПу і просить зняти його з реєстру. Наразі в Міністерстві є рішення щодо підтримки процесу декомунізації, тому після відповідного рішення міської ради це питання кількох днів або тижня”, - сказав Євген Тищук.
Він пояснив, що саме за таким алгоритмом діяли в Мукачеві, коли розпочинали демонтаж монумента слави перед ратушею.
“Вони збирали сесію, приймали рішення, робили запит на Мінкульт, а тоді вже розпочинали процес демонтажу. Наразі він на стадії завершення, там збираються перенести поховання радянських солдатів на одне із міських кладовищ”, - каже Тищук.
Дивіться також: В Ужгороді розпочали декомунізацію Пагорбу Слави.
Нагадаємо, 11 квітня в Мукачеві демонтували радянський танк. Замість громіздкого радянського постаменту створять новий сквер.
Стежте за нами у Facebook та Instagram.
Також підписуйтесь на наш Telegram та Youtube.
Дізнайся першим!