Документи нового взірця видаватимуть із 5 вересня. Наразі видачу дозволів старого взірця призупинено. Про це повідомив генеральний консул в Ужгороді Йожеф Бачкаї.
Він розповів, що пластикові картки, у вигляді яких Угорщина розпочне видавати дозволи малого прикордонного руху, міститимуть цифрове фото та вібитки пальців своїх власників. Новий формат документів буде введено на підставі розпорядження 1683/95/ЕК та згідно нових стандартів Європейської комісії. Фото, відбитки пальців та підпис подавача виготовлятимуть безпосередньо у консульствах в Ужгороді та в Берегові, дозволи ж друкуватимуться в Будапешті, тому на нові документи доведеться чекати від 20 до 30 днів.
Консул додав, що вартість на нові дозволи не змінюватиметься, а дозволи на малий прикордонний рух старого взірця діятимуть нарівні із новими аж до закінчення терміну дії.
Нагадаємо, що малий прикордонний рух між Угорщиною і Україною було запроваджено ще 2007 року. Практика його запровадження є вимогою Європи як однієї з демократичних норм, яка дозволяє зберегти етнічно-родинні, історичні, культурні зв’язки між громадянами країн-сусідів. Малий прикордонний рух передбачає безвізовий перетин кордону громадянами, які мешкають у 30-ти чи 50-ти кілометровій прикордонній смузі. Досі Угорщина була дуже лояльною у питанні видачі цих дозволів. Адже на Закарпатті мешкає понад 140 тисяч етнічних угорців. Великий відсоток із них мають родинні зв’язки із громадянами сусідньої Угорщини. Кількість же закарпатців, які мають право на спрощений перетин кордону кількакрат більша. Точну цифру не зміг назвати навіть Генконсул Йожеф Бачкаї, зазначивши лишень, що мова йде про сотні тисяч громадян України.
Нагадаємо, що Словаччина, з якою теж діє угода про малий прикордонний рух, не впускає через свій кордон власників шенгенських віз, отриманих через консульства інших країн, пояснюючи це тим, що першим перетином кордону із шенгенською зоною повинен бути перетин кордону країни, консульство якої видало візу. Це створює численні незручності закарпатцям, які часто-густо через черги на пунктах перетину і митного контролю намагаються потрапити до Угорщини через Словаччину.