Для більшості громадян очевидним є факт, що у разі зіткнення порушників закону із правоохоронцями, перші зазвичай вимушені обирати між двома варіантами дій – кинутись навтьоки або здатися. Для жителів прикордонних регіонів, зокрема Закарпаття, така дихотомія є хибною.
На жаль, ситуація, коли навіть дрібні тютюнові контрабандисти при зустрічі з прикордонниками починають погрожувати розправою, застосовують силу та навіть нападають на державних працівників, вже давно стала звичним явищем.
За 2020 рік в Україні було зафіксовано 27 випадків застосування насильства по відношенню до особового складу Державної прикордонної служби, 9 фактів пошкодження їхнього майна та 15 фактів погроз.
На Закарпатті цього року обійшлося без нападів контрабандистів на прикордонників, але у регіоні від цього навряд чи стало безпечніше, – просто пік такої активності припав на попередні роки. Принциповість та непідкупність охоронців державного кордону дратують правопорушників та стають причиною їхньої агресії, а кожен із таких прецедентів лише підживлює відчуття безкарності.
Одним із найбільш резонансних і ганебних стало вбивство начальника відділу прикордонної служби «Ділове» Мукачівського загону Вадима Березенського. У 2018 році контрабандист Іван Мегей при свідках збив і переїхав прикордонника, після чого скрився з місця злочину. Більше за зухвалість злочинця обурює лише той факт, що розгляд справи досі триває у Рахівському районному суді, а вбивцю все ще не покарано.
Інколи контрабандисти настільки нахабніють, що самостійно шукають зустрічі з прикордонниками.
«Або ви з нами, або матимете проблеми!», – з таким своєрідним трактуванням Євангелія від Матвія місцеві ділки прийшли до орендованого приватного помешкання дільничних інспекторів прикордонної служби відділення «Горонглаб» Мукачівського прикордонного загону наприкінці минулого року. Зловмисники не обмежились словесними погрозами, застосувавши проти військовослужбовців газовий балончик. Ймовірною причиною такого спалаху агресії стала операція з виявлення схованки з 20 ящиками сигарет напередодні нападу, які контрабандисти планували вивезти в Угорщину.
Тижнем раніше, у ніч з 1 на 2 листопада, кілька десятків місцевих жителів оточили прикордонний підрозділ «Богдан» з нагальною вимогою «порвати протоколи», заведені на горе-контрабандистів, які намагались незаконно перетнути кордон і видали себе, залишивши сліди на снігу. Важливість свого візиту та обурення несправедливим ставленням до «чесних» порушників закону пікетувальники підкреслили щедрою порцією галасу та ненормативної лексики. Замість вигуків «Ура!» та чепчиків у повітрі, жінки зосередились на погрозах.
«Тобі скоро буде пам’ятник», – кричала правоохоронцю одна з найактивніших «борчинь за справедливість» з натовпу, натякаючи геть не на вираз подяки за бездоганно виконаний службовий обов’язок.
Вимоги жителів до правоохоронців бути лояльнішими до контрабандистів здаються кумедними лише на перший погляд. Насправді ж вони є одною з ключових причин та фундаментом розвитку контрабанди в регіоні. Виправдовуючи або навіть толеруючи протиправну діяльність, люди свідомо наступають на граблі та зумовлюють зростання кількості злочинців і зменшення доходів обласного бюджету.
Якби суспільну думку можна було охарактеризувати фразою «ми не з вами», без громадської підтримки у контрабандистів не залишилось би приводу погрожувати прикордонникам якимись ефемерними «проблемами». Підвищення рівня довіри до органів правопорядку та поінформованості щодо згубного впливу контрабандної діяльності – процес складний і поступовий, але його початок вже покладено.
У лютому цього року на території області стартувала комунікаційна анти-контрабандна кампанія Державної прикордонної служби України «Контрабанда – це протизаконна діяльність, а не заробіток». Її метою є показати справжнє обличчя тих, хто заважає розвитку Закарпаття та перетворює область на місце, в якому безпечно почуватись не можуть вже навіть правоохоронці.
Слідкуйте за нами у Facebook та Instagram.
Також підписуйтесь на наш Telegram та Youtube.
Дізнайся першим!