Патологія небезпечна тим, що при прогресуванні уражені клітини схильні до злоякісного переродження. Вона зазвичай розповсюджується на жінок віком від сорока років, але останнім чином схильна до омолодження.
При порушенні дозрівання епітеліальних тканин та їхньому переродженні на атипові розвивається дисплазія шийки матки.
В процесі розвитку дисплазія проходить три стадії від легкої до сильно вираженої. Обсяг атипічних тканин збільшується, що обумовлено активністю вірусу папіломи людини (ВПЛ). Тривалий час людина може бути пасивним носієм вірусу, який активізується при наступних чинниках:
- ранній початок статевого життя або пологи у неповнолітньому віці;
- незахищена статева близькість без застосування контрацепції;
- перенесення захворювань, які передаються статевим шляхом;
- неконтрольований прийом гормональних контрацептивних засобів;
- механічне травмування шийки матки.
Вказані фактори необов’язково призводять до розвитку дисплазії шийки матки, але значно підвищують ризики атипового переродження епітелію. Надважливою у цьому питанні є безпечна статева близькість та уникнення постійної зміни партнерів.
Як проявляється хвороба
Дисплазія шийки матки характеризується посиленням інтенсивності симптомів по мірі розростання атипових тканин. Серед ознак хвороби можна виокремити рясні вагінальні виділення з неприємним запахом, кровотечі, які підсилюються після інтимної близькості, больові відчуття в нижній частині живота.
Якщо на ранніх стадіях дисплазії симптоматика може бути незначною, то з плином часу перероджені тканини стають уразливими до інфекційних хвороб. Тому може сформуватись цервіцит, кольпіт, симптоми доповнюються печінням та свербінням в області піхви.
Як діагностують та лікують дисплазію
Щоб виявити патологічні тканини шийки матки, проводять гінекологічний огляд, який доповнюють тестом Папаніколау, кольпоскопією, при необхідності беруть для аналізу біологічний матеріал з переродженого епітелію. Після визначення обсягу та ступеню уражених тканин можна призначити ефективну лікувальну методику.
Для того щоб зберегти фертильність, дисплазію необхідно виявити на ранній стадії формування. В цьому випадку можна застосувати щадну технологію конізації шийки матки. Вона передбачає видалення патологічних тканин спеціальним ножем, що не передбачає втрати крові та суттєвого травмування.
Також можна застосовувати вплив рідким азотом, щоб зупинити переродження тканин або використати радіохвильовий ніж. Припікання під дією високих температур використовується значно рідше, тому що є травматичним методом, що може призвести до порушення репродуктивних функцій. На обрання способу лікування значно впливає бажання жінки стати матір’ю, тобто зберегти функціональність матки.
Джерело: сайт bilyak.com.ua
На правах реклами