Два тижні тому інтернет-сайти, ЗМІ та телебачення заполонили звісткою про падіж та несанкціоноване захоронення корів породи угорська сіра. Прокоментувати ситуацію редакція газети "Вісник Берегівщини" попросила директора Берегівської районної лабораторії ветеринарної медицини Любов Іванівну Кутас.
"Однозначно скажу, – розповідає Любов Іванівна, – що загибель тварин сталася внаслідок фізичного виснаження через недостатність кормів та незбалансований раціон годування в зимовий період. Приписи щодо термінового виправлення ситуації з боку ветеринарної служби подавалися власнику у січні, лютому та квітні ц. р. Однак, ним майже нічого не було зроблено. Більше того, 17 квітня наші та обласні спеціалісти виїжджали на місце утримання худоби, надавали рекомендації, що також були проігноровані.
Отже, про ситуацію нам було відомо, але про факти загибелі худоби дізналися з Інтернет-видань, у чому переконалися, виїхавши на місце у Чікош-Горонду 20 квітня. Зі слів господаря, загинуло 17 голів угорської сірої. При візуальному огляді місця несанкціонованого захоронення, нами було нараховано 10 голів, із семи взято проби для дослідження на сибірку. Того ж дня проведено хлорування і оброблено територію їдким 10 % натрієм. Відтак трупи тварин засипано землею та проведено повторне хлорування.
Паралельно відбулося засідання районної протиепізоотичної комісії, куди входять майже всі керівники району та відповідних служб, де члени комісії прийняли рішення про тимчасове захоронення з подальшим вивезенням у “Коломийський ветеринарно-санітарний завод”. Відтак будуть проведені роботи з очищення даної території та повторне хлорування.
Протягом цього тижня службою відбиралися проби для всебічних досліджень на предмет виключення інфекційних хвороб. 24 квітня проведено вимушений забій двох корів для необхідної низки бактеріологічних досліджень, а також забір крові від живих тварин для біохімічних аналізів.
Того ж дня стадо, кількістю біля 200 голів, було перегнано із загорожі поблизу В. Ремети на пасовище с. Чікош-Города, де також знаходиться близько 100 корів і набагато сприятливіші умови випасання тварин".
Любов Кутас сподівається, що завдяки сьогоднішнім природним умовам худоба матиме повноцінний харчовий раціон. Тим паче, проведені дослідження цілком виключили перелік небезпечних інфекційних захворювань епідеміологічного характеру.
"Однозначно можу сказати, що тварини загинули внаслідок безгосподарності власника, який розраховував на їх природну витривалість, стійкість до низьких температур тощо, - наголошує фахівець. - Але, попри це, до голодного утримання – імунітету ні в кого немає! Можливо, досить було випустити стадо із тісної загороди 500х500 метрів і угорська сіра знайшла б корм на прилеглих територіях, а не загрузла у холодній багнюці..."