Головна мета фестивалю – дати іншу точку зору про міграцію, ніж та що висвітлюється в пресі.
Ця ідея виникла ще 3 роки тому. Тоді було вирішено дати людям шанс показати свою точку зору через короткометражні фільми.
Фестиваль «Міграція – спроба втечі чи право на краще життя?» проводиться за результатами однойменного Конкурсу, що проводився Комітетом медичної допомоги в Закарпатті та Проектом Cinemahall в Ужгороді протягом вересня-грудня 2013 року. На конкурс було подано 6 відео-робіт з Ужгорода,
Наталія Кабацій, директор БО «Комітет медичної допомоги в Закарпатті» розповіла, що ЗМІ часто маніпулюють фактами міграції, адже більшість історій стосується саме затримки мігрантів. Але причини таких вчинків, ситуація в їх країні – це все часто замовчується.
Для Закарпаття ця тема особливо актуальна, адже тут знаходиться немало мігрантів, котрим так і не вдалося доїхати до Європи. Вони втікали від війни, поганого життя, і це слід розуміти. Також фестиваль дещо критикує ЄС, адже це утворення по суті звалило на Україну обов’язок затримувати на кордон біженців та не впускати їх до країн ЄС.
Сьогодні в Ужгороді у ляльковому театрі буде показано 7 робіт. Від закарпатських митців на конкурс потрапила тільки робота ужгородця В’ячеслава Єгорова. Він уже третій рік поспіль бере участь у фестивалі. Ще одна короткометражка з Німеччини, а решта – з всієї України. Відвідування заходу безкоштовне, отож запрошуються всі бажаючі.
Серед тематики робіт як історичні моменти, на кшталт виживання українців в період Голодомору 1932-33 років, так і сучасність. Так В’ячеслав Єгоров у своїй роботі показав долю вихідців із Часлівського будинку-інтернату, ромське населення та паралелі з іноземними прийомними батьками.
Як повідомив Фернанд Мелгар, режисер, документаліст, голова журі фестивалю, його фільм сьогодні покаже мрії українців про Європу. Він про людей, які мріяли потрапити до Європи і знайти краще життя, але їх буде повернено до країни походження. Режисер знімав людей з країн Арики, Сходу та країн СНД. Також цей фільм показує людей, яким таки вдалося потрапити до Європи, але їх зловили правоохоронці і теж повертатимуть до країни походження.
Значна частина фільму знімалася в центрі затримання біженців у Женеві. На сьогодні в Європі є близько 300 таких центрів-вязниць, де перебуває близько 60 тисяч осіб.
Пан Фернанд відвідав Закарпаття, бо має тут дружні зв’язки, а також відмічає наявність центрів утримання біженців. Також Україна входить до переліку країн, же будуються нові центри, де захищаються кордони і береться відповідальність за долю біженців, яку по суті мав би брати на себе ЄС.
Що ж до українських мігрантів, то пан Мелгар порівняв Європу з тонучим кораблем, на який навряд чи захочуть йти нові люди. До того ж він згадав, що у північних країнах Європи набувають більшої сили ультраправі націоналістичні партії. Водночас Фернанд Мелгер назвав Швейцарію такою собі рятівною шлюпкою в рамках цієї метафори. Так, через 2 тижні швейцарці вирішать на референдумі, чи дозволяти їм внутрієвропейську міграцію. Отож, до українських мігрантів Швейцарія поки не готова.
Що ж до революційних подій в Україні, то пан Фернанд назвав шлях до демократії важким та тернистим. Якщо наприклад, порівняти ці події з подіями «арабської весни», то там хоч і боролися за демократію, отримали хаос.
Пані Наталя наостанок прокоментувала міграційні процеси в Закарпатті і назвала їх дуже динамічними. Два попередні роки до нас приїжджали переважно сомалійці, зараз це переважно сирійці. Тобто це все залежить від ситуації в їхніх країнах. Організація ж допомагає цим людям зробити собі документи. Подібні асоціації діють і в країнах Європи, де нерідко допомагають українцям отримати законні документи.
ІІІ Фестиваль короткометражних фільмів «Міграція – спроба втечі чи право на краще життя?» відбудеться 24 січня, о 19.00, у приміщенні Закарпатського обласного театру ляльок (м. Ужгород, пл. Театральна, 8).
Мукачево.net