Фото дня: Арковий міст та дерев’яна переправа через Латорицю

55
4

Відколи русло річки змінилось, постало питання переправи з одного берега на інший. Чого тільки не було на цьому місці. Люди переправлялись човнами, переходили дерев’яним містком і врешті отримали знаменитий, відомий на всю Угорщину арковий міст.

Мабуть кожен житель Мукачева бачив колись старовинне фото чи листівку із зображенням мосту через Латорицю, який століття назад виглядав зовсім інакше. Вперше дерев’яна переправа, що нагадувала міст, з’явилася на цьому місці у 1792 році, яку невдовзі змила повінь. До цього часу місцеві жителі користувалися човнами, щоб перебратися на інший берег. А ще раніше, у ХVІІІ столітті річка Латориця протікала зовсім не там, де ми її звикли бачити. Русло змінили навмисно з економічних розрахунків.

Справжній дерев’яний міст, який став стратегічно важливим для містян побудував граф Шенборн у період з 1811 по 1815 роки. Подейкують, що його довжина складала 159 метрів, а висота 9.5. У 1889 році за 4 500 форинтів цей міст від графа купила держава.  За деякими даними тоді розміри переправи були 84 метра завдовжки та  – 5,5 завширшки. Чи то міст з роками зменшився, чи хтось в далекому минулому дописав кількадесят метрів до переправи невідомо. Але тоді  про Мукачівський міст чула вся Угорщина.

До речі, щороку міська влада назначала людину, яка мала наглядати за мостом, а ще з жителів  збирали «мостовий» податок ,який відмінили у 1895 році. У 1889 міст перебудували, проте вагомих змін він не зазнав. Теж дерев’яний в такому вигляді він простояв аж до 1913 року.

1913 рік став роком народження металевого мосту з шістьма арками, який чудово доповнював європейський колорит  тогочасного Мукачева. Саме в такому вигляді найбільше згадок про міст. Його друкували на листівках, малювали картини із його зображенням. Та навіть фантазували ,як через 100 років над мостом будуть літати дирижаблі.

Проте вже у 1944 під час боїв у Другій світовій війні міст був зруйнований. Хто саме його підірвав достеменно невідомо і по сьогодні. Пізніше міст відбудували і він функціонував ще кілька років у такому вигляді, а вже у 1950-тих через Латорицю побудували, сучасний на той час, залізобетонний міст, який стоїть і до сьогодні. 


Радимо також переглянути інші публікації з серії історичні кадри Закарпаття, зокрема сімейні фотопортрети, про зйомки фільму Жайворонок у Мукачеві, закарпатців у журналі LIFE та інше.

Коментарі

Ю
ю

русло поміняли .... власники землі, де на березі построїли млин. А Латориця текла под Ловачков, там много болот ся лишило. А новий міст построїли замість диривляного, шо бов продовженням Садової на улицю Гальцького (под углом бов). Совіти рішили зекономити і зашурували го перепендикулярно до берега і плановали знести десятки хат під нову дорогу (тому Ул Волжська така широка.). Но... на ракети-армію-кубу гроші боли, а се доробити ньи. Пак комунішти роздали собі, бандітам участки (березень 1990р), і з того уже нич не буде. Єдно, мош би міст зробити опять под углом...

Ф
Фотоглядач

Не видно ніде заперевального сміття на берегах.

М
майстер

Не Строїли Укропи таке не можуть!!!! Бола Реконструкція! поставили нові плити і арматуру! Строїти в цій Недодежаві нічого не можуть!!!

М
Місний

У 2000 році новий построїли. Ще люди через понтон ходили в і з Росвигова.

Читайте також