Сьогодні, 4 квітня, в Ужгородському прес-клубі були презентовані результати моніторингу доступності генеральних планів 196 міст України для громадян. У ході аналізу було надіслано запити до 196 міських, місцевих і селищних рад України з проханням надати картографічну і текстову складову генеральних планів території.
За словами голови Східноукраїнського центру громадських ініціатив Володимира Щербаченка, в Україні доступ до картографічних складових генеральних планів міст переважно є обмеженими, в основному грифом «Для службового користування» (ДСК): «Така ситуація є ганебною і, на мою думку, не припустимою».
Саме в генеральних планах йдеться про допустимі види забудови, нормативи охорона навколишнього середовища, збереження культурної спадщини тощо. «Тому територіальна громада повинна мати доступ до цього документу, щоб мати можливість контролю за тим, на скільки доцільно і економно використовується їх майно, – пояснила експерт проекту «Через доступ до генеральних планів – до містобудування без корупції» Олександра Матвійчук. – Згідно з результатами моніторингу громади закарпатських міст такої можливості не мають. Це є прямим порушенням законодавства України, в тому числі і Конституції».
«Від закарпатських міст ми отримали наступні відповіді: В Ужгороді, Берегові та Мукачеві генеральний план обмежений грифом ДСК, – розповів Щербаченко. – Цікаву відповідь отримали у Солотвині, де пояснили, що у місті складна екологічна ситуація і «на даний момент Генеральний план не актуальний і не може бути предметом зацікавленності для громадян». У Виноградові запропонували викопіювання з плану, в Рахові запевнили, що документ є наразі в стадії розробки, а в Іршавській міській раді не виявилось СD-дисків, через що копію генеральних планів організації не надали.