Грузинський чай на Закарпатті

13
0

аба Чайна плантація на Красній Горі поблизу Мукачева

Провідний чаєзнавець СРСР, академік І.Чхеїдзе стверджував, що клімат Закарпаття придатний для вирощування чаю — теплолюбної субтропічної культури — не менше, ніж у відомому чайному районі Грузії, — Анасеулі. Й не помилився, бо чайна плантація, закладена під його керівництвом, пережила й самого вченого, і всі негаразди минулого та нинішнього століть.

Чайні плантації в 1949 році заклали в шістьох господарствах, які знаходилися в різних географічно-кліматичних зонах області, а от збереглася лише одна. Із різних причин їх переорали, а та, яку висадили в лісі на Красній Горі поблизу Мукачева, вціліла! Не в останню чергу тому, що була схована від людського ока. І лісівники пишаються фактом, що лише в них залишився чай. Найпівнічнішим місцем у Європі, де рослина розвивається в природних умовах, є саме ці угіддя в Закарпатті.

Батьківщиною сортів, переселених у Закарпаття академіком Чхеїдзе, були Грузія, Китай, Японія, Індія. Із початку 90-их років плантація стала занепадати, як і все в лісовому господарстві. Скільки не били на сполох науковці з біологічного факультету Ужгородського національного університету, а справа не рухалася з місця.

Тепер є обопільне бажання — і лісівників, і науковців — відновити плантацію в колишньому вигляді. Ба більше, два гектари її території та три гектари лісу навколо неї оголошені заповідними. Директор ботанічного саду Ужгородського національного університету Дмитро Сойма запевняє, що чай візьмуть під опіку студенти-біологи, доглядатимуть, проводитимуть експерименти.

Чайна рослина зацвітає пізно, аж у жовтні, а плодоносить ще пізніше. Плоди мають вигляд коробочок, в яких по три або чотири насінини, стягнуті спільною оболонкою. Насінини випадають, тож чай може саморозмножуватися. Однак зараз цього годі чекати, стверджує директор ботсаду УжНУ. Насамперед через ослабленість рослин насінин мало, до того ж їх полюбляють миші. Тож для відновлення густоти рослин вирішили вирощувати саджанці в ботсаду: близько 700 уже чекають свого часу. Їх висадять у грунт тоді, коли розчиститься територія. Є домовленість із лісівниками, що спільними зусиллями очистять плантацію від ожини та обгородять її. Держлісгосп обіцяє навіть охорону. Туристичні агентства Мукачівщини внесли відвідання плантації закарпатського чаю у програму одного з місцевих маршрутів. Гостей там же, на місці, частуватимуть духмяним напоєм.

Коментарі

Ще немає коментарів, будьте першим!

Читайте також