Якісне, надійне електропостачання – головна умова безперервності та ефективності робочих процесів на будь-якому підприємстві незалежно від розміру та сфери діяльності. Це може бути завод, фермерське господарство, готель, ресторан, база відпочинку тощо.
Тому вартість постачання електроенергії – це стратегічна витратна складова бюджету для бізнесу.
Як же формується сьогодні тариф на електроенергію для бізнесу?
На сьогодні ціна електричної енергії складається з таких частин:
- собівартість електричної енергії (ринкова біржова вартість);
- тариф передачі електроенергії оператора системи передачі (ОСП), в особі НЕК "Укренерго", його визначає НКРЕКП. Функції ОСП – передача електроенергії споживачу від джерел генерації електричними мережами;
- тариф за розподіл електроенергії Операторами системи розподілу (ОСР), його встановлює НКРЕКП окремо для всіх ОСР. ОСP – це власники розподільчих мереж, в більшості, звичні обленерго – установи, що відповідають за якість електропостачання для різних категорій споживачів, виконують технічне обслуговування та модернізацію мереж;
- маржа компанії-постачальника (ціна послуги електропостачальника);
- надбавка за небаланси, якщо фактичні обсяги споживання електроенергії будуть відрізнятися від прогнозних.
Сьогодні постачальники електричної енергії за вільними цінами, як правило, не працюють за фіксованими цінами на електроенергію, а заключають договори, виходячи з оптових цін на електричну енергію на біржах.
Так, постачальник електроенергії в Закарпатті, ТОВ «ТЕК» пропонує прозоре формульне ціноутворення, де вартість прив’язана к цінам, що утворюються на найбільш прозорому ринку – на ринку «на добу наперед» (РДН). На цьому ринку ціни формуються шляхом відкритих біржових торгів із погодинним оприлюдненням на сайті ДП «Оператор ринку». На сайті ТЕК Ви можете знайти зручний онлайн-калькулятор для розрахунку базової ціни та отримати детальну інформацію про тарифи для бізнесу.
При розрахунку формули ТЕК враховуються такі складові: ціна купівлі на біржі (ДП «Оператор ринку») РДН + фіксований тариф передачі та розподілу електричної енергії + маржа електропостачальника (МП).
У кожного постачальника електричної енергії значення маржі різне, саме змінюючи цю складову вони можуть змагатися за споживача і пропонувати йому більш вигідні умови. У підсумку, споживач може заощадити чимало коштів, наприклад на сезонному зменшенні ціни, а також завдяки знижкам при передоплаті чи значних об’ємах використаної електричної енергії.
З пропозиції ТЕК щодо закупівлі електроенергії для підприємців Закарпатської області можна ознайомитися на сайті компанії.
Чому вартість електричної енергії для юридичних осіб є високою?
Постачання електроенергії побутовим споживачам здійснюється за льотними фіксованими тарифами, а для підприємств – за ринковими. Різниця тарифів відшкодовується компаніям-постачальникам шляхом дотацій з боку промислових споживачів електроенергії, залізничного транспорту, бюджетних організацій та інших юридичних осіб, які платять за електроенергію майже на 30% більше, ніж населення. Таким чином, побутових споживачів субсидують непобутові споживачі.
Від чого ще залежіть ціна на електроенергію для бізнесу?
Тарифи на електроенергію для юридичних осіб розрізняються не лише по областям, а й залежать від категорій споживання. Постановою НКРЕКП критерії поділу на класи визначені наступним чином:
- до 1-го належать споживачі, що одержують електроенергію від постачальника в точці продажу зі ступенем напруги 27,5кВт і вище (переважно до цього класу відносяться великі підприємства);
- до 2-го відносять юридичних осіб, що одержують електроенергію від енергопостачальника в точці продажу електроенергії зі ступенем напруги нижче 27,5кВт
Вартість кіловату електроенергії для бізнесу для цих двох категорій різна: для першого класу ціна менша.
Підприємствам, що споживають значні обсяги електроенергії, сьогодні варто використовувати автоматизовані системи комерційного обліку електроенергії (АСКОЕ). Ті підприємства, що мають подібні системи, відносяться до групи споживачів «А», всі інші – до групи «Б». Для споживачів електроенергії групи «А» можна сформувати погодинну вартість електричної енергії на базі фактичного погодинного споживання та погодинної ринкової вартості купівлі електричної енергії. Такий підхід дозволяє споживачам категорії «А» впливати на вартість електроенергії щодня і отримати більш вигідний тариф на електроенергію від постачальника та, в кінцевому підсумку, заощаджувати дуже суттєві кошти. Для споживачів групи «Б» ціна розраховується, виходячи з графіку погодинного споживання всіх клієнтів групи Б постачальника в цілому та погодинної ціни на ринку.
Які прогнози щодо тарифів на електроенергію для підприємств?
Тариф на електроенергію для підприємства формується з десятків різних чинників: від витрат на видобуток сировини та її переробки до ремонту електромереж. Виходячи на досвіду попередніх років і не найкращої економічної ситуації в Україні, вітчизняні аналітики припускають, що 2022 рік не буде «сприятливим» щодо зменшення вартості електроенергії. Ціни на електричну енергію для бізнесу у 2022, скоріше за все, будуть зростати.
Чим загрожують бізнесу високі тарифи на електроенергію?
Витрати на енергоресурси – це суттєва складова собівартості послуг та продукції будь-якого підприємства. Через це високі тарифи на енергоносії можуть сприяти підвищенню цін, зниженню якості продукції, запозиченню зовнішніх коштів тощо.
Тому сьогодні одним із пріоритетних напрямів підвищення конкурентоспроможності для бізнесу є зниження витрат на енергетичні ресурси.
Як же підприємству зменшити витрати на електричну енергію?
До вирішення задачі оптимізації енерговитрат варто підходити системно та враховувати наступні основні фактори:
- заходи, що направлені на зменшення обсягів споживання;
- вибір постачальника з найкращими для Вас умовами поставки.
Сьогодні існують різні підходи економії електричної енергії, які істотно знижують обсяг її використання:
- застосування сучасного LED-освітлення;
- контроль за графіком роботи освітлювальних пристроїв, комп’ютерної техніки та інших приладів;
- використання реле часу, датчиків руху та присутності;
- використання енергоефективного обладнання;
- прогнозування власного споживання електричної енергії та перенесення споживання з денних годин, коли електроенергія дорога, на нічні тощо.
Як правильно вибрати постачальника?
- Варто впевнитись, що постачальник має ліцензію на постачання електричної енергії споживачу. Цю інформацію можна знайти на офіційному сайті НКРЕКП. До речі, на цьому ж сайті міститься інтерактивний реєстр електропостачальників, завдяки якому можна дізнатись про кількість споживачів та обсяги поставки окремо кожного електропостачальника. Також НКРЕКП публікує щоквартально звіт щодо функціонування роздрібного ринку електричної енергії, який також є у загальному доступі. У цьому звіті міститься інформація про найбільших постачальників в Україні.
- Крім того, віднедавна незалежна ГО «Діксі груп» почала робити рейтинг постачальників електроенергії, результати якого є на сайті даної ГО з детальним розшифруванням критеріїв, за якими відбувалась оцінка. ГО планує робити такий рейтинг раз на півроку.
- Друге, на що потрібно звертати увагу, це прозорість цінових пропозицій постачальника. Найкраще, це коли усі складові формули ціноутворення (у випадку, якщо це формула, а не фіксована ціна) можна перевірити, тобто постачальник може надати посилання на оприлюднені джерела, які підтвердять достовірність наведених значень. Звичним способом упевнитись у порядності постачальника є перевірка його репутації серед інших споживачів на ринку, з якими даний постачальник вже працює.
- На вибір постачальника також впливає наскільки комфортною буде співпраця з постачальником вже під час безпосереднього постачання. Йдеться про зручність сайту, особистого кабінету, наявність різних засобів комунікації та інші сервіси, які є важливими для споживача.
Команда ТОВ «ТЕК» вважає, що головне, що має забезпечити постачальник такого стратегічного ресурсу, як енергоносії для свої клієнтів – це чесність, прозорість, безпека та довіра. Ми забезпечимо Вам індивідуальний підхід, обґрунтовано вигідну ціну, зручний сучасний цифровий сервіс, можливості оплати онлайн, інформаційно-консультаційну підтримку 24/7. З нами Ви будете впевнені, що Ваші задачі енергозабезпечення будуть вирішені найкращим чином.