Як ріелтору просувати свої послуги у соціальних мережах?

38
0

Соціальні мережі – невід'ємна частина рекламних стратегій. Сильний особистий бренд – найкращий спосіб просування послуг та залучення нових клієнтів.

Але якщо грошей на рекламу недостатньо, як і на звернення до досвідченого SMM-фахівця, варто почати з малих кроків – і в довгостроковій перспективі вони принесуть значний результат.

Регулярна публікація постів

Алгоритми соціальних мереж аналізують будь-яку активність користувача. Якщо її немає, то й перегляди, як і інші показники, моментально падають – і доводиться начебто починати все спочатку. Дотримуватися графіка допоможе спеціальна програма для ріелторів: CRM система автоматично опублікує оголошення в Facebook, заощадивши користувачеві чимало часу.

Складання контент плану

Краще продумати ідеї майбутніх публікацій, що дозволить дотримуватися єдиної концепції в оформленні профілю. Це можна зробити так:

  • продумати ключові теми;
  • для кожної з них придумати 5-6 підтем;
  • на кожну з підтем придумати пост та відеоролик.

Один плідний мозковий штурм допоможе підготувати контент кілька тижнів. І як тільки з'явиться вільна хвилина між показами чи зустрічами з клієнтами, можна присвятити її написанню нового посту чи монтажу відео.

Наголос на reels

Короткі відеоролики, як і раніше, в тренді – і в більшості соціальних мереж здатні швидко забезпечити велику кількість переглядів. Для створення найпростішого креативу необхідно виконати лише 3 дії:

  • вибрати відео як фон;
  • додати цікавий текст;
  • доповнити ролик музикою.

Це універсальний рецепт reels на базі якого можна експериментувати з різними сценаріями, а також способами обробки та монтажу.

Інтригуючий сторітелінг

Один із найдієвіших маркетингових інструментів. Завжди працює та незмінно підвищує кількість переглядів та реакцій на публікацію. Суть цієї ідеї в тому, щоб розповісти користувачам якусь історію з цікавою зав'язкою та несподіваним завершенням. Це можна зробити будь-яким зручним способом:

  • у постах;
  • у stories;
  • у reels.

За основу можна взяти цікаві випадки з клієнтами, продемонструвавши успішне вирішення проблеми на прикладі конкретного кейсу. Важливо використовувати лише достовірну інформацію, не прикрашаючи реальність – будь-який обман легко виявити, що викликає негативну реакцію підписників.

Але головне: правильно оформити профіль. Вказати в шапці сферу діяльності, послуги, що надаються, розмістити інформацію про розцінки, а також доступні способи зв'язку. І потенційні клієнти, які зацікавилися публікаціями, рано чи пізно звернуться за допомогою.

Коментарі

Ще немає коментарів, будьте першим!

Читайте також