
Як у централізованих, так і в автономних системах опалення присутні певні вузли та пристрої, яким для ефективного функціонування потрібна електроенергія. Це, зокрема, контролери, термостати, теплові та циркуляційні насоси тощо. З припиненням подачі світла їхня робота припиняється.
І якщо у споживачів централізованої послуги немає іншого виходу, крім як чекати відновлення постачання тепла, то у тих, хто має автономне опалення, ситуація дещо краща — вони можуть купити зарядну станцію або придбати генератор, що дозволить продовжувати опалювати домівку, офіс чи заклад. А головне — захистити прилади від виходу з ладу.
Наслідки раптового відключення світла
Більшість сучасних котельних і теплових пунктів оснащена потужними джерелами резервного живлення. Тому при не надто тривалих перервах у постачанні енергії гаряча вода продовжуватиме надходити до об’єктів. З автономними системами ситуація складніша:
- Електричне опалення, включно з теплою підлогою, припинить свою роботу відразу.
- Газові, рідко- та твердопаливні котли працюють на альтернативному паливі, але напряму пов’язані з електрикою. Наприклад, насоси перестають перекачувати нагріту воду в систему, що призводить до перегрівання. А наслідком відключення термостата може стати навіть вибух котла.
- За низьких температур і тривалих відключень теплоносій у системі просто замерзне. При мінусових температурах вода трансформується у лід, збільшується в об’ємі та розриває труби. Ліквідація таких наслідків є дорогою та трудомісткою.
До того ж деякі системи після некоректного відключення потребують повного перезавантаження зі скиданням встановлених налаштувань. Це завдає додаткового клопоту їхньому власникові.
Рекомендації щодо зменшення ризиків
Передусім варто потурбуватися про наявність і готовність до роботи джерела альтернативного живлення. Зарядна станція повинна мати постійно заряджені акумулятори, генератор — бути заправленим і забезпеченим запасом палива.
Під час відновлення постачання енергії нерідко спостерігаються стрибки напруги. Щоб вони не нашкодили апаратурі, доцільно потурбуватися про інтеграцію в систему надійного стабілізатора.
За умови частої відсутності користувачів на місці є сенс купити пристрій з опцією віддаленого контролю та керування через інтернет.
Додатково необхідно максимально утеплити приміщення, труби та інші елементи системи. Це дозволить запобігти замерзанню теплоносія та довше підтримувати комфортну температуру в приміщеннях. За правильного утеплення відключення тривалістю до 3–5 годин не призведуть до її критичного зниження.
На правах реклами