Якість життя, здоров'я та навколишнього світу: На Закарпатті відбувся щорічний екофорум (ФОТО)

3
0

Цього разу рамках Форуму регіональних ініціатив "Поляна – ЕКО 2018", присвяченому 100-річчю з дня народження президента Національної Академії наук України Бориса Патона, у селі Поляна проходила Міжнародна науково-практична конференція «Система громадського здоров‘я: теорія, методологія, технології, соціальна практика та управління».

У заходах взяли участь представники Закарпатської ОДА, Ужгородської міської ради, Полянської ОТГ, Генконсульств Угорщина та Словаччини, науковці УжНУ, експерти із Словаччини, Німеччини, Нідерландів та інші. У рамках Форуму було підписано Меморандум про партнерство та взаємодіюв рамках проекту «Екологія здоров’я» між Асоціацією місцевого самоврядування Закарпаття та Національною мережею громадського здоров‘я України.

Іван Дрогобецький, голова Полянської ОТГ, зазначив, що Регіональна асоціація органів місцевого самоврядування «Закарпаття – за чисте довкілля» була створена не так давно, але організації вдалося заявити про себе не тільки в Україні, але й закордоном. «Один із здобутків – це включення програми, яку запропонувала наша Асоціація до Програми регіонального розвитку Кабміну. На сьогодні жодна асоціація не потрапила у цю державну програму, - каже Іван Дрогобецький. – У наших програмах ми орієнтуємося на людей. Наше завдання - людина на першому місці, потім держава, а потім сама влада. Влада для того і є, щоб працювати для людей. Ми не зробимо революції, але вважаю, що перші кроки треба комусь здійснити. Ми живемо у ситуативній державі, де всі думають, як прожити до вечора: відсутнє планування, стратегія розвитку. Зможемо догнати Європу тільки завдяки стратегічному баченню, новітнім технологіям».

Володимир Суран, виконавчий директор Регіональної асоціації органів місцевого самоврядування «Закарпаття – за чисте довкілля» також додав: цього року після міжвідомчої наради у Міністерстві регіонального створена група по програмі збереження екосистеми річки тиса на прикордонній території Румунії, Словаччини, Угорщини і України. «Згодом аналогічна група була створена на рівні Закарпатської ОДА, сесія облради звернулася до Кабміну з листом підтримки нашої програми», - зауважив Володимир Суран і додав, що до Сторожниці, де розроблено сучасний проект очисних споруд стічних вод, приєднаються у найближчі місяці 8 інноваційних проектів.Він також нагадав, що цьогорічний захід присвячено 100-річчю з дня народження Президента НАН України Бориса Патона. Славетний науковець надіслав учасникам Форуму особисте привітання.

Здоров’я громади- це питання, яке має глобальні масштаби. На цьому акцентував Юрій Сенюк, керівник Національної мережі громадського здоров’я України. Бідні країни виживають за рахунок експлуатації екології, але її відновленням ніхто не переймається. А для здоров’я екологія має вирішальне значення. «Маємо з’єднати ці два напрямки в один стильний рух, який мав би на меті рух економіки здоров’я», - додав Юрій Сенюк.

«Під час глобальних змін, які відбуваються у світі, нам треба знайти свій прорив,-- вважає Володимир Панов, голова обласного об'єднання організацій роботодавців „Закарпаття”. -- Прорив - це наукові розробки, помножені на потужну політичну волю. Якщо ми науку поставимо на службу громаді, обов’язково знайдемо вихід. Якщо не помітимо, будемо вирішувати тільки нагальні проблеми і не думатимемо про майбутнє,станемо відсталою країною, чого нам зовсім не хочеться».

В Ужгороді з наступного року розпочинається чимало міжнародних проектів, головна тема яких—покращення якості життя і здоров’я громади. Про це детальніше розповів Олександр Білак, заступник міського голови Ужгорода. «Пріоритетом має бути здоров’я та життя людей. Ми звернули уваги на те, які додаткові фінансові ресурси можна залучати, і покращити не лише екологічну ситуацію, але й сприяти розвитку охорони здоров’я, - каже Олександр Білак. -- Поліпшити якісне медичне обслуговування для наших мешканців. У рамках транскордонного співробітництва ми підписали грантову угоду і почали реалізацію проекту з нашими побратимами у Кросно «Покращення системи шляхом створення єдиної інформаційної медичної системи». Планується переобладнання медичних кабінетів, проведення проглядів і медичних аналізів понад 14 тис. дошкільнят та школярів упродовж 2019-2020 років. У сфері екології найвагомішим досягненням є спільний проект з Басейновим управлінням річки Тиса і словацькими партнерами, який спрямований на протидію і попередження надзвичайних ситуацій. Зокрема, йдеться вивчення впливу підняття рівня води на територію Ужгорода і створення безпекових заходів».

Учасники серед іншого обговорили такі теми як «Система громадського здоров‘я як інноваційний фундамент сталого інклюзивного розвитку територіальної громади», «Університети наук про життя: досвід та сучасні виклики», «Мрії вченого про безсмертя та концепція живого» , «Екологічні та соціальні технології громадського здоров‘я», словацькі колеги поділилися досвідом організації системи публічного здоров’я, а німецькі науковці виступили з цікавою доповіддю«Керовані свідомістю квантові технології зцілення».

У рамках заходу учасники форуму розглянулипроблемні питання та кращі практики формування та реалізації програм щодо поводження з відходами на місцевому та регіональному рівнях, у територіальних громадах, ознайомились з сучасними розробками українських науковців щодо екологічно безпечного перероблення та утилізації відходів.

У результаті дискусій було визначено, що для забезпечення збалансованого поводження з відходами, ефективного управління цією галуззю, підвищення рівня обізнаності та мотивації громадян, збільшення відсотка перероблених відходів та повторно використаної сировини, гармонізації українського та європейського законодавств необхідно:

Верховній Раді України розглянути проекти та ухвалити ряд законів, зокрема Закон України «Про відходи»; «Про державну політику у сфері поводження із мийними засобами», «Про внесення змін до деяких законів України щодо поводження з небезпечними відходами», розробити та ухвалити законопроекти щодо посилення адміністративної та кримінальної відповідальності за порушення законодавства у сфері поводження з відходами; тощо. Кабінету Міністрів України необхідно створити Державне агентство поводження з відходами та передати йому повноваження Міністерства екології та природних ресурсів України та Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України у цій сфері; розробити та впровадити фінансові механізми покриття за рахунок тарифів на захоронення відходів всіх витрат на будівництво, експлуатацію, закриття, рекультивацію полігонів, їх обслуговування після закриття і проведення моніторингу; запровадити економічні механізми зі встановленням відповідальності виробників та імпортерів упаковки та товарів в упаковці за збирання, вивезення, переробку, утилізацію та безпечне захоронення небезпечних відходів; тощо. Закарпатській обласній державній адміністрації --включити програму «Збереження екосистеми долини річки Тиса на прикордонній території Румунії, Угорщини, Словаччини та України» до списку пріоритетних обласних програм.

Коментарі

Ще немає коментарів, будьте першим!

Читайте також