За останні три місяці 2024 року управління Державної служби якості освіти у Закарпатській області у співпраці з освітніми експертами провели чотири позапланові інституційні аудити закладів загальної середньої освіти Закарпаття.
Як повідомило Управління Державної служби якості освіти у Закарпатській області, у ході проведених інституційних аудитів у школах Закарпаття було здійснено перевірку додержання закладом освіти вимог законодавства у сфері освіти, оцінювання освітніх і управлінських процесів закладу освіти та внутрішньої системи забезпечення якості освіти за чотирма напрямами: освітнє середовище, система оцінювання результатів навчання учнів, педагогічна діяльність педагогічних працівників, управлінські процеси.
Освітні експерти провели спостереження за 302 навчальними заняттями, проаналізували відповіді в анкетах 252 учнів, 154 педагогічних працівників та 415 батьків у наступних закладах освіти:
1. Дубівській гімназії №1 Дубівської селищної ради Тячівського району Закарпатської області;
2. Червонівському закладі загальної середньої освіти I-III ступенів Чопської міської ради Ужгородського району Закарпатської області;
3. Хустській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів № 2 Хустської міської ради Закарпатської області;
4. Тереблянському опорному ліцеї Буштинської селищної ради Тячівського району Закарпатської області.
Під час проведення комплексної перевірки вищезазначених шкіл, у кожному закладі освіти виявлено часткові порушення вимог законодавства, зокрема, щодо зарахування чи відрахування учнів із закладу освіти, забезпечення необхідних умов для дітей з особливими освітніми потребами, підвищення кваліфікації педагогічних працівників, забезпечення учнів медичним обслуговуванням тощо.
Як зазначає начальниця управління Державної служби якості освіти у Закарпатській області Марія Сігетій, інструментарій інституційного аудиту дозволяє отримати повну та правдиву інформацію про діяльність закладу освіти. Він охоплює не лише аналіз та вивчення документації, спостереження за навчальним процесом, але й надає можливість глибоко оцінити освітню діяльність закладу для прийняття обґрунтованих рішень щодо розроблення подальшої стратегії розвитку та вдосконалення якості освіти у громаді.
«Інституційний аудит – це дієвий інструмент для покращення якості освіти в закладах освіти Закарпаття. Його проведення дає можливість отримати об'єктивну оцінку якості освітньої діяльності закладу, визначити його сильні та слабкі сторони, а також розробити план дій щодо вдосконалення якості надання освітніх послуг у конкретному закладі», — зауважує Марія Сігетій.
В Держслужбі з якості освіти зазначають, що відповідно до норм чинного законодавства, засновник закладів освіти несе відповідальність за:
- створення безпечного освітнього середовища вільного від будь-яких проявів насильства;
- забезпечення безперешкодного доступу до закладу освіти для всіх осіб, у тому числі з особливими освітніми потребами;
- облаштування спортивних та ігрових майданчиків для здобувачів освіти;
- обладнання навчальних кабінетів відповідно до сучасних вимог;
- організацію харчування учасників освітнього процесу відповідно до Санітарного регламенту;
- в цілому забезпечення утримання та розвиток матеріально-технічної бази заснованого ним закладу освіти на рівні, достатньому для виконання вимог стандартів освіти та ліцензійних умов (ч. 6 ст. 25 Закону України «Про освіту»).
У разі обґрунтованої необхідності в оцінюванні освітніх і управлінських процесів закладу освіти та одержання рекомендацій щодо їх удосконалення інституційний аудит може бути проведений у позаплановому порядку за ініціативою:
- засновника,
- керівника,
- педагогічної ради,
- загальних зборів (конференції) колективу,
- піклувальної ради закладу освіти.